Rozdział 2 - Zamiana kwater - Wykonanie niektórych przepisów ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych.

Monitor Polski

M.P.1990.15.117

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1996 r.

Rozdział  2

Zamiana kwater

§  17.
1.
Osoby zajmujące kwatery mogą dokonywać, za zezwoleniem garnizonowych organów kwaterunkowo-budowlanych, zamiany zajmowanych przez siebie kwater na inne kwatery, jak również zamian kwater na lokale kwaterunkowe, spółdzielcze, lokale w domach jednorodzinnych (zajmowane przez właścicieli tych domów), a także na lokale stanowiące odrębne nieruchomości.
2.
Garnizonowy organ kwaterunkowo-budowlany może zezwolić na zamianę lokali mieszkalnych, z tym że w razie zamiany między osobami uprawnionymi a nieuprawnionymi do kwater - jeżeli w wyniku zamiany w kwaterze zamieszka osoba uprawniona.
3.
Zamiana lokali mieszkalnych, której w wyniku w kwaterze ma zamieszkać osoba nie uprawniona, uprzednio nie zajmująca lokalu przeznaczonego na stałe zakwaterowanie żołnierzy, jest uzależniona od zezwolenia dowódcy okręgu wyborczego.
4.
Zezwolenie na zamianę kwater nie może być udzielone w wypadkach, gdy:
1)
zamiana dotyczy kwatery położonej na terenie zamkniętym lub w budynku przeznaczonym wyłącznie na zakwaterowanie całości lub części kadry określonej jednostki wojskowej z uwagi na zachowanie gotowości bojowej, a osoba ubiegająca się o przydział nie spełnia warunków wymaganych do zajmowania takiej kwatery,
2)
o zamianę ubiega się osoba uprawniona do kwatery, która została wyznaczona do pełnienia obowiązków służbowych w innej miejscowości lub buduje dom jednorodzinny albo jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej oczekującym na przydział lokalu spółdzielczego,
3)
w wyniku dokonanej zamiany osoba uprawniona do kwatery uzyskałaby lokal mieszkalny mniejszy od posiadanych uprawnień.
5.
Osoba uprawniona może z uzasadnionych powodów zwrócić się do garnizonowego organu kwaterunkowo-budowlanego o zorganizowanie zamiany i przydzielenie innej kwatery w garnizonie, bez wskazania kandydata do tej zamiany.
§  18.
1.
W razie gdy osoba zajmująca kwaterę o powierzchni mieszkalnej większej od przysługującej zgłosi do garnizonowego organu kwaterunkowo-budowlanego wniosek o przydzielenie mniejszej kwatery i nadwyżka powierzchni mieszkalnej stanowi co najmniej osobny pokój - organ ten jest obowiązany umożliwić zamianę kwatery albo przydzielić inną kwaterę o powierzchni mieszkalnej odpowiadającej uprawnieniom tej osoby i standardowi kwatery dotychczas zajmowanej.
2.
Osobie przechodzącej na mniejszą kwaterę można przydzielić lokal o powierzchni większej od przysługującej, z tym że nadwyżka może stanowić tylko jeden pokój.
§  19.
1.
Ekwiwalent pieniężny, o którym mowa w art. 15 ust. 3 ustawy, przysługuje osobie zwalniającej kwaterę za różnicę powierzchni mieszkalnej kwatery dotychczas zajmowanej i dostarczonej przez garnizonowy organ kwaterunkowo-budowlany. Ekwiwalent za kwaterę o pełnym standardzie ustala się według stawki odpowiadającej 50% kosztu 1 m2 powierzchni użytkowej kwatery, ustalonego na rok poprzedzający zamianę kwatery, określonego przepisami o udzielaniu pomocy finansowej z budżetu centralnego, w części dotyczącej Ministerstwa Obrony Narodowej, na budownictwo mieszkaniowe; w razie braku w zwalnianym lokalu jednego elementu mającego wpływ na podwyższenie wysokości opłat za kwatery, ekwiwalent obniża się o 10%.
2.
Ekwiwalent pieniężny przyznaje garnizonowy organ kwaterunkowo-budowlany z kredytów na zakwaterowanie.
3.
Ekwiwalent pieniężny nie przysługuje osobie:
1)
która ma ustawowy obowiązek zwolnienia zajmowanej kwatery,
2)
o której mowa w § 18 ust. 2.
§  20.
1.
W razie gdy rozwiedzeni małżonkowie, o których mowa w art. 18 ustawy, zwracają się do garnizonowego organu kwaterunkowo-budowlanego o zamianę zajmowanej kwatery na inną kwaterę i zamienny lokal mieszkalny, wniosek taki powinien być rozpatrzony w kolejności wniosków o poprawę warunków mieszkaniowych.
2.
Jeżeli możliwy jest podział dotychczas zajmowanej kwatery, garnizonowy organ kwaterunkowo-budowlany powinien ustalić sposób jej użytkowania do czasu przekwaterowania oraz określić wysokość opłat dla każdego z rozwiedzionych małżonków.
3.
Zamiana dotychczas zajmowanej kwatery na dwa lokale mieszkalne powinna odbywać się równocześnie. W razie odmowy opuszczenia kwatery przez rozwiedzionego małżonka, należy:
1)
jeżeli jest to żołnierz - dokonać przekwaterowania na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
2)
w wypadku innych osób - wystąpić do terenowego organu administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego z wnioskiem o dokonanie przymusowego przekwaterowania w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
4.
W razie zawarcia przez osobę uprawnioną do kwatery nowego związku małżeńskiego przed przekwaterowaniem, otrzymuje ona stosownie do art. 18 ust. 4 ustawy oddzielną kwaterę, a o poprawę warunków mieszkaniowych może ubiegać się w normalnym trybie.
5.
Przy rozpatrywaniu wniosków osób rozwiedzionych o zamianę kwatery należy w szczególności uwzględnić dobro małoletnich dzieci.
6.
Na zamienne lokale mieszkalne należy przeznaczać głównie kwatery zwolnione w budynkach nie pozostających w administracji organów wojskowych lub zakwalifikowanych do przekazania terenowym organom administracji państwowej.
7.
Przepisów ustępów poprzedzających nie stosuje się do rozwiedzionych małżonków zajmujących mieszkanie spółdzielcze, domy jednorodzinne lub lokale stanowiące odrębne nieruchomości oraz osób nieuprawnionych do kwatery, a zamieszkałych w kwaterach.