Rozdział 3 - Wymiar świadczeń. - Wykonanie dekretu o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.

Monitor Polski

M.P.1954.A-70.874

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1956 r.

III.

Wymiar świadczeń.

§  22.
1.
Zakład obowiązany jest rozpatrzyć złożony wniosek bezzwłocznie po jego otrzymaniu i wydać

decyzję najpóźniej w ciągu 14 dni od otrzymania ostatniego dokumentu lub wyjaśnienia ostatnich okoliczności niezbędnych do wydania decyzji.

2.
Jeżeli z treści wniosku wynika, że może on obejmować różne świadczenia, Zakład obowiązany jest rozpatrzyć prawo do wszystkich tych świadczeń.
§  23.
1.
Po zebraniu wszystkich dowodów potrzebnych do rozpatrzenia wniosku Zakład wydaje decyzję na piśmie.
2.
Decyzja powinna ustalać rodzaj przyznanego lub odmówionego świadczenia, powołanie przepisów prawnych, na których jest oparta, oraz pouczenie o środkach prawnych.
3.
Ponadto decyzja przyznająca świadczenia pieniężne określa wysokość świadczeń, sposób ich obliczania, datę rozpoczęcia wypłaty, jeżeli przyznano rentę, jak również pouczenie, o jakich okolicznościach mających wpływ na prawo do świadczeń rencista jest obowiązany zawiadomić Zakład.
4.
Decyzja odmowna powinna zawierać uzasadnienie odmowy.
§  24.
1.
Jeżeli osoba zgłaszająca wniosek nie przedłoży żądanych przez Zakład dowodów potrzebnych dla stwierdzenia prawa do świadczeń w ciągu jednego miesiąca od daty otrzymania żądania lub bez uzasadnionych przyczyn nie zgłosi się do badania lekarskiego, Zakład wydaje decyzję odmowną.
2.
Jeżeli nieprzedłożenie dowodów nastąpiło z ważnych przyczyn, Zakład może przedłużyć termin do przedłożenia dowodów, jednak nie więcej niż do 6 miesięcy od daty żądania.
§  25.
Jeżeli rencista nie przedłoży w oznaczonym terminie żądanych przez Zakład dokumentów, mających wpływ na prawo do renty lub jej wysokość, lub bez uzasadnionych przyczyn nie zgłosi się do badania lekarskiego, wypłatę renty wstrzymuje się. Po przedłożeniu przez rencistę dokumentów lub poddaniu się badaniu Zakład wznawia wypłatę renty, jednak na okres nie dłuższy niż 3 miesiące wstecz od daty złożenia dokumentów lub poddania się badaniu.
§  26.
Ponowny wniosek o przyznanie renty odmówionej z powodu braku inwalidztwa można zgłosić przed upływem roku od daty odmownej decyzji, jeżeli zainteresowany przedłoży orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, uznające go za inwalidę, lub zaświadczenie lekarza społecznej służby zdrowia, stwierdzające istotne pogorszenie stanu zdrowia.
§  27.
1.
Do ponownego ustalenia świadczeń i wznowienia postępowania stosuje się odpowiednio przepisy, przewidziane dla pierwszego ustalenia.
2.
Jeżeli wznowione postępowanie wykaże, że odmowa świadczeń albo niższy wymiar nastąpiły na skutek błędu Zakładu, świadczenia należy wypłacić od dnia zgłoszenia wniosku, załatwionego błędną decyzją.
§  28.
Jako członka rodziny, uprawnionego do renty rodzinnej z tytułu wychowania dziecka poniżej 7 lat, uwzględnia się kolejno: matkę, babkę, ojca i dziadka.