§ 5. - Wyjątki od zakazów ustalonych w art. 48 ust. 1 Prawa lotniczego.

Monitor Polski

M.P.1964.53.256

Akt utracił moc
Wersja od: 13 sierpnia 1964 r.
§  5.
1.
Urządzenia łączności znajdujące się na statku powietrznym mogą być używane poza przekazywaniem i odbieraniem wiadomości związanych z zadaniem lub potrzebami lotu za każdorazową zgodą dowódcy statku powietrznego również do przekazania lub odebrania wiadomości dotyczących:
1)
stanu technicznego statku powietrznego, jego ruchu lub życia i zdrowia osób znajdujących się na pokładzie statku,
2)
wypadku lotniczego lub niebezpieczeństwa grożącego innemu statkowi powietrznemu lub jednostce pływającej,
3)
niezwykłego lub niebezpiecznego zjawiska atmosferycznego,
4)
zaobserwowanego ogniska pożaru (lasu, łąk itp.),
5)
katastrofy lub klęski żywiołowej na ziemi lub wodzie,
6)
innych tego rodzaju spraw, w uzasadnionych wypadkach.
2.
Używanie znajdujących się na pokładzie urządzeń łączności do przekazywania i odbierania korespondencji prywatnej może nastąpić tylko na podstawie umowy zawartej między przewoźnikiem lotniczym a zakładem łączności oraz zainteresowaną jednostką dysponującą naziemnymi urządzeniami łączności.
3.
Nie wolno używać znajdujących się na statku powietrznym urządzeń łączności do celów określonych w ust. 1 i 2 w czasie lub w sposób utrudniający używanie tych urządzeń do przekazywania i odbierania wiadomości bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem statku powietrznego.
4.
Zezwala się na używanie urządzeń łączności statku powietrznego do nadawania i odbioru w wypadkach uzasadnionych potrzebą dokonania prób kontrolnych pokładowych urządzeń (np. po naprawie, wymianie urządzeń lub ich części), przy czym okres nadawania lub odbioru powinien być ograniczony do niezbędnego czasu. Czas i zakres prób należy uprzednio uzgodnić z organem ruchu lotniczego, do pracy z którym używana częstotliwość jest normalnie przeznaczona.