§ 1. - Wyjątki od zakazów ustalonych w art. 48 ust. 1 Prawa lotniczego.

Monitor Polski

M.P.1964.53.256

Akt utracił moc
Wersja od: 13 sierpnia 1964 r.
§  1.
1.
Lot akrobacyjny nad osiedlem może być wykonany:
1)
w strefie lotów akrobacyjnych wyznaczonej w instrukcji użytkowania lotniska,
2)
w czasie pokazów lotniczych wykonywanych zgodnie z programem zatwierdzonym przez Ministra Komunikacji; jeżeli w pokazie biorą udział wojskowe statki powietrzne, program pokazów zatwierdza Minister Obrony Narodowej.
2.
Strefę lotów akrobacyjnych nad osiedlem można wyznaczyć, jeżeli ze względu na położenie lotniska w stosunku do osiedla nie ma możliwości wyznaczenia jej poza terenem zabudowanym osiedla, przy czym położenie tej strefy powinno być tak wybrane, aby znajdowało się nad terenem o najmniejszej zwartości zabudowy.
3.
Strefa lotów akrobacyjnych powinna być usytuowana w zasięgu obserwacji tych lotów z lotniska i z uwzględnieniem możliwości wylądowania statku powietrznego lotem ślizgowym na lotnisku lub przynajmniej poza terenem zabudowanym osiedla w razie uszkodzenia silnika.
4.
Program pokazów lotniczych może obejmować loty akrobacyjne tylko w warunkach przewidzianych w ust. 3.
5.
W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 lot akrobacyjny może być wykonywany tylko:
1)
przez pilota posiadającego wpis do książki przebiegu wyszkolenia i praktyki lotniczej, upoważniający go, jako dowódcę statku powietrznego, do wykonywania lotów akrobacyjnych oraz przez ucznia pilota szkolonego w lotach akrobacyjnych zgodnie z zatwierdzonym programem szkolenia,
2)
do wysokości nie mniejszej niż 500 m nad poziomem terenu.
6.
Przepis ust. 5 nie dotyczy lotnictwa wojskowego.