§ 2. - Wstępny staż pracy absolwentów szkół wyższych, średnich i zasadniczych szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących, zatrudnionych w przedsiębiorstwach przemysłowych, geologicznych, transportowych oraz innych przedsiębiorstwach usługowych.

Monitor Polski

M.P.1958.85.484

Akt utracił moc
Wersja od: 24 maja 1965 r.
§  2.
1.
Czas wstępnego stażu pracy dla absolwentów szkół wyższych o kierunku studiów technicznych wynosi 2 lata. Programy wstępnego stażu pracy dla poszczególnych zawodów ustalają przedsiębiorstwa zgodnie z ust. 5.
2.
Programy zatwierdza jednostka nadrzędna właściwa dla danego przedsiębiorstwa.
3.
Absolwenci określeni w ust. 1 w czasie odbywania wstępnego stażu pracy powinni przepracować na stanowiskach robotniczych okres od 2 do 4 miesięcy. Od obowiązku odbycia pracy na stanowiskach robotniczych dyrektor przedsiębiorstwa może zwolnić absolwentki wyższych uczelni w zakładach, w których praca kobiet w produkcji nie jest stosowana, oraz - w wyjątkowych przypadkach, na podstawie odpowiednich dokumentów - tych absolwentów, którzy ze względów zdrowotnych lub innych ważnych okoliczności nie mogą tego rodzaju pracy wykonywać. Absolwenci lub absolwentki, zwolnieni od pracy na stanowiskach robotniczych, odbywają wstępny staż pracy w pełnym wymiarze na stanowiskach pracownika umysłowego.
4.
Absolwent, który przedstawi świadectwo rzemieślnicze lub równorzędne albo wykaże się odpowiednią co najmniej 6-miesięczną praktyką na stanowisku robotniczym w zawodzie, odpowiadającym specjalności ukończonej szkoły wyższej, powinien być zwolniony od obowiązku odbycia wstępnego stażu pracy na stanowisku robotniczym i odbyć wstępny staż pracy skrócony o czas, przewidywany na odbycie wstępnego stażu pracy na stanowisku robotniczym (wzór zaświadczenia - załącznik nr 1).
5.
Absolwenci zatrudnieni w okresie wstępnego stażu pracy na stanowiskach robotniczych powinni wykonywać roboty wchodzące w zakres zadań robotnika kategorii II-V obowiązującego taryfikatora kwalifikacyjnego o specjalności odpowiadającej kierunkowi ukończonych studiów wyższych, a na stanowiskach pracownika umysłowego - wszelkie prace techniczne, występujące w bezpośredniej produkcji, w jednostkach usługowych przedsiębiorstwa, jak również w zarządzie przedsiębiorstwa. Przy opracowywaniu programu należy mieć na uwadze następujące wskazówki:
1)
program wstępnego stażu pracy powinien być tak opracowany, ażeby absolwent mógł zapoznać się z zasadami działania przedsiębiorstwa i poszczególnych jego komórek organizacyjnych;
2)
około 10-15% czasu wstępnego stażu pracy absolwenta należy przeznaczyć w programie na prace na stanowisku robotniczym;
3)
okres 45-60% czasu wstępnego stażu pracy absolwent powinien odbywać w swojej podstawowej specjalności, w zasadzie w produkcji bezpośredniej w charakterze pomocy technicznej, a około 20% w jednostkach usługowych przedsiębiorstwa, jak np. w warsztatach naprawczych, laboratoriach itp.;
4)
jeżeli absolwent ze względu na swoją specjalność będzie w przyszłości zatrudniony w jednostkach usługowych, ustalone wyżej proporcje czasu wstępnego stażu pracy mogą być zmienione na rzecz przedłużonego czasu wstępnego stażu pracy w jednostkach usługowych kosztem czasu wstępnego stażu pracy w produkcji bezpośredniej;
5)
pozostały okres 10-20% czasu wstępnego stażu pracy absolwent powinien odbywać w zarządzie przedsiębiorstwa w zasadzie w dwu podstawowych działach pracy, w tym w jednym z działów ekonomicznych.
6.
Stosunek pracy absolwentów w czasie odbywania wstępnego stażu pracy normują przepisy dotyczące pracy pracowników umysłowych.