§ 10. - Wstępny staż pracy absolwentów szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych, zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących w przedsiębiorstwach budowlanych i budowlano-montażowych.

Monitor Polski

M.P.1958.85.482

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 1968 r.
§  10.
1.
Po ukończeniu wstępnego stażu pracy absolwent jest obowiązany złożyć egzamin z zakresu programu wstępnego stażu pracy przed komisją kwalifikacyjną.
2.
Absolwenci szkół przysposobienia zawodowego, rzemiosł budowlanych i zasadniczych szkół zawodowych po ukończeniu wstępnego stażu pracy na stanowisku robotniczym składają egzamin praktyczny z zakresu objętego programem przed zakładową komisją kwalifikacyjną, działającą w zakładzie pracy w trybie przewidzianym dla określenia kwalifikacji i kategorii zaszeregowania osobistego robotnika. Absolwenci po złożeniu egzaminu otrzymują zaświadczenie, w którym należy zaznaczyć zaliczenie wstępnego stażu pracy. Kategorię zaś osobistego zaszeregowania określoną w normalnym trybie kwalifikowania robotników na podstawie wyniku egzaminacyjnego - otrzymują na odrębnym, ogólnie obowiązującym w zakładach pracy, zaświadczeniu kwalifikacyjnym.
3.
Absolwenci średnich szkół technicznych po przepracowaniu pierwszego roku na stanowisku robotniczym w zakresie objętym programem otrzymują odpowiednie zaświadczenia (wzór zaświadczenia - załącznik nr 5). Po ukończeniu wstępnego stażu pracy na stanowiskach pracowników umysłowych oraz po przedstawieniu zaświadczenia z odbytego wstępnego stażu pracy na stanowisku robotniczym lub dokumentu zwalniającego ze wstępnego stażu pracy na stanowisku robotniczym, absolwenci składają egzamin z zakresu objętego programem przed komisją kwalifikacyjną działającą w przedsiębiorstwie w trybie § 11.
4.
Absolwenci średnich szkół zawodowych nietechnicznych oraz średnich szkół ogólnokształcących po ukończeniu wstępnego stażu pracy na stanowiskach pracowników umysłowych składają egzamin z zakresu objętego programem przed komisją kwalifikacyjną działającą w przedsiębiorstwie w trybie § 11.
5.
Egzamin dla absolwentów określonych w ust. 3 i 4 powinien być sprawdzeniem praktycznej znajomości pracy nabytej przez absolwenta na stanowiskach, na których odbywał wstępny staż pracy, znajomości ogólnych zasad działania przedsiębiorstwa, znajomości obowiązujących regulaminów organizacyjnych i regulaminów pracy, znajomości przepisów zawartych w układzie zbiorowym pracy w budownictwie oraz obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
6.
Po pomyślnym zdaniu egzaminu absolwenci określeni w ust. 3 i 4 otrzymują zaświadczenia, w których należy zaznaczyć zaliczenie wstępnego stażu pracy. W razie ujemnego wyniku egzaminu komisja kwalifikacyjna wskazuje kierunek uzupełnienia wstępnego stażu pracy oraz ustala okres, na jaki przedłuża się wstępny staż pracy, z tym że okres ten nie może przekroczyć 6 miesięcy. Po przepracowaniu określonego przez komisję kwalifikacyjną okresu przedłużonego stażu pracy absolwent powinien mieć zaliczony wstępny staż pracy i wydane zaświadczenie.

Komisja kwalifikacyjna dla absolwentów zatrudnionych na stanowiskach pracowników umysłowych w okresie wstępnego stażu pracy.