Rozdział 2 - II etap prac. - Wstępne prace związane z opracowaniem projektów planu inwestycyjnego i planu budownictwa na lata 1965 i 1966.

Monitor Polski

M.P.1964.30.133

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 1967 r.

Rozdział  2.

II etap prac.

§  7.
1.
Jednostki nadrzędne nadzorujące inwestorów (zjednoczenia - jednostki równorzędne, wydziały prezydiów WRN) po otrzymaniu wytycznych co do rozmiarów nakładów na roboty budowlano-montażowe w zakresie inwestycji na lata 1965 i 1966 (z wyłączeniem inwestycji przedsiębiorstw oraz innych inwestycji nie objętych wskaźnikami dyrektywnymi):
1)
dokonują analizy i oceny materiałów przedstawionych przez inwestorów (§ 6), w szczególności z punktu widzenia ich zgodności z otrzymanymi wytycznymi co do rozmiarów nakładów na roboty budowlano-montażowe oraz podziału robót budowlano-montażowych przewidywanych do realizacji systemem gospodarczym i systemem zleceniowym,
2)
w granicach ustalonych wytycznych określą wysokość nakładów na poszczególne zadania inwestycyjne oraz
3)
wydadzą inwestorom zaświadczenia według załączonego wzoru (załącznik nr 1), stwierdzające wysokość nakładów na roboty budowlano-montażowe dla poszczególnych zadań inwestycyjnych przewidzianych do realizacji systemem zleceniowym.
2.
Określona przez jednostki nadrzędne łączna wysokość nakładów na roboty budowlano-montażowe dla poszczególnych zadań inwestycyjnych nie może przekraczać kwot ustalonych dla jednostek nadrzędnych w wytycznych.
3.
Przy określaniu wysokości nakładów na roboty budowlano-montażowe dla poszczególnych zadań inwestycyjnych należy przestrzegać następujących zasad:
1)
przede wszystkim zapewnić pełne pokrycie zapotrzebowania na roboty budowlano-montażowe w zakresie zadań kontynuowanych, a w ich ramach w pierwszej kolejności dla obiektów kontynuowanych (wraz z niezbędnymi robotami oraz obiektami towarzyszącymi i pomocniczymi),
2)
dopuszczać do realizacji zadania nowo rozpoczynane dopiero po pełnym pokryciu zapotrzebowania na roboty budowlano-montażowe w zakresie zadań kontynuowanych i z zachowaniem zasady koncentracji, tj. ograniczenia nadmiernej ilości nowo rozpoczynanych równocześnie zadań oraz zapewnienia nakładów w dalszych latach zgodnie z cyklami budowy,
3)
ustalić wysokość nakładów na roboty budowlano-montażowe z uwzględnieniem opinii wykonawców robót, a w szczególności co do koncentracji, cyklu budowy oraz terminów realizacji i oddawania do użytku,
4)
uwzględniać możliwości wykonawstwa systemem gospodarczym.
4.
Jednostki nadrzędne opracują oddzielnie dla każdego województwa zbiorcze zestawienie wydanych inwestorom zaświadczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 3, i przekażą je zjednoczeniom wiodącym budownictwa, a w odniesieniu do województwa katowickiego - Wojewódzkiej Komisji Rozdziału Robót w Katowicach. W zbiorczych zestawieniach należy podać nazwę inwestora i zadania inwestycyjne oraz wielkość nakładów na roboty budowlano-montażowe przewidziane do wykonania systemem zleceniowym z podziałem na lata 1965 i 1966.
§  8.
1.
W terminach określonych przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów inwestorzy zgodnie z zaświadczeniami (§ 7 ust. 1 pkt 3) zlecą wykonawcom zamieszczenie w projekcie planu produkcji budowlano-montażowej robót z planu inwestycyjnego (bez inwestycji przedsiębiorstw) przewidzianych do realizacji w 1965 r. oraz wstępnie zarejestrują wielkość i zakres robót planowanych na rok 1966 na kwestionariuszu obiektowym KB, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
2.
Zlecenia i rejestracja, o których mowa w ust. 1, powinny być dokonane w zakresie zadań kontynuowanych u dotychczasowych wykonawców, a w zakresie zadań nowo rozpoczynanych - we właściwych z punktu widzenia specjalizacji robót i zasięgu działania przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, z zachowaniem zasady generalnego wykonawcy.
§  9.
Jednostki nadrzędne przedsiębiorstw budowlano-montażowych określą w wytycznych dla nadzorowanych przedsiębiorstw globalną wielkość robót budowlano-montażowych obejmujących:
1)
inwestycje przedsiębiorstw i inne inwestycje nie objęte wskaźnikami dyrektywnymi,
2)
kapitalne remonty,
3)
remonty średnie i bieżące,
4)
roboty eksploatacyjne, budownictwo tymczasowe przedsiębiorstw budowlano-montażowych, usunięcie szkód górniczych i inne spoza planu inwestycyjnego.
§  10.
1.
W terminach przewidzianych do udzielenia zleceń (§ 8 ust. 1) inwestorzy zlecą właściwym przedsiębiorstwom budowlano-montażowym zamieszczenie w planie produkcji budowlano-montażowej przewidzianych do realizacji w 1965 r. robót budowlano-montażowych w zakresie kontynuowania inwestycji przedsiębiorstw oraz innych kontynuowanych inwestycji nie objętych wskaźnikami dyrektywnymi, a także wszystkich robót spoza planu inwestycyjnego (z planu remontów, szkód górniczych, budownictwa tymczasowego i innych).
2.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe przyjmą powyższe zlecenia w granicach ustalonych przez jednostki nadrzędne wielkości zadań produkcyjnych tych przedsiębiorstw na 1965 r. (§ 9).
3.
Nowo rozpoczynane w 1965 r. inwestycje przedsiębiorstw oraz nowo rozpoczynane obiekty z inwestycji przedsiębiorstw, o ile nie są przewidziane do wykonania systemem gospodarczym, zlecone będą dopiero po uchwaleniu narodowego planu gospodarczego na 1965 r., tj. w okresie, kiedy zostanie określony program tych inwestycji oraz wielkość środków finansowych na ich realizację.
§  11.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe mają obowiązek zgodnie ze specjalizacją robót i zasięgiem działania przyjąć zgłoszenia oparte na zaświadczeniach, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 3 oraz zlecenia dotyczące kontynuowanych inwestycji przedsiębiorstw i robót spoza planu inwestycyjnego (§ 10 ust. 1) i wydać inwestorom odpowiednie potwierdzenie tych zgłoszeń na kwestionariuszu obiektowym.
§  12.
1.
Na podstawie dokonanych zgłoszeń przedsiębiorstwa budowlano-montażowe opracują i przedstawią jednostkom nadrzędnym spisy proponowanych do przyjęcia zleceń według wzorów RR-1 i RR-1a, stanowiących załączniki nr 3 i 4, odrębne dla każdego województwa, na którego terenie mają być wykonywane roboty budowlano-montażowe.
2.
Ponadto przedsiębiorstwa budowlano-montażowe opracują i przedstawią swoim jednostkom nadrzędnym następujące materiały:
1)
imienne spisy przyjętych zleceń dotyczących inwestycji centralnych oraz inwestycji zjednoczeń według wzoru RR-1,
2)
imienne spisy wszystkich zarejestrowanych, a nie przyjętych zleceń z planu inwestycyjnego centralnego i terenowego według wzoru RR-1 z podziałem na województwa, oddzielnie dla każdego inwestora centralnego,
3)
zbiorcze zestawienie przyjętych zleceń z planu inwestycyjnego i spoza planu inwestycyjnego według wzoru RR-2a, stanowiącego załącznik nr 5, z podziałem na województwa,
4)
zbiorcze zestawienie nie przyjętych zleceń z planu inwestycyjnego i spoza planu inwestycyjnego według wzoru RR-2a.
§  13.
1.
Zjednoczenia nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe na podstawie otrzymanych materiałów opracują zbiorcze zestawienia wymienione w § 12 i przekażą te zestawienia nadzorującym je ministerstwom (prezydiom WRN) oraz właściwym zjednoczeniom wiodącym budownictwa i Wojewódzkiej Komisji Rozdziału Robót w Katowicach.
2.
Wyłącza się spod obiektowego rozpatrywania przez zjednoczenia wiodące budownictwa (Wojewódzką Komisję Rozdziału Robót w Katowicach) zleceń i rejestracji dokonanych przez inwestorów podległych Ministerstwom: Rolnictwa, Łączności, Komunikacji, Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Lekkiego oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu - w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych podległych tym ministerstwom.
3.
Zjednoczenia nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe wyżej wymienionych ministerstw zobowiązane są przekazać zjednoczeniom wiodącym budownictwa (Wojewódzkiej Komisji Rozdziału Robót w Katowicach) zestawienia określone w § 12 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 jedynie w zakresie zleceń dokonanych przez inwestorów podległych innym ministerstwom oraz zestawienia określone w § 12 ust. 2 pkt 3 i 4.
§  14.
1.
Materiały przekazane przez zjednoczenia nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, o których mowa w § 13, będą podstawą do opracowania przez zjednoczenia wiodące budownictwa, a na terenie województwa katowickiego przez Wojewódzką Komisję Rozdziału Robót, wojewódzkich bilansów, których zakres ustala instrukcja dotycząca opracowania projektu planu budownictwa na lata 1965 i 1966.
2.
Bilanse te powinny uwzględniać w poszczególnych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych 3% rezerwę na roboty poślizgowe nie wykonane w 1964 r.