§ 4. - Współpraca wyższych szkół artystycznych z jednostkami gospodarki uspołecznionej, urzędami i instytucjami w zakresie prac artystyczno-badawczych i artystyczno-usługowych.

Monitor Polski

M.P.1956.71.865

Akt utracił moc
Wersja od: 30 sierpnia 1956 r.
§  4.
W celu zapewnienia jednolitości odpowiedniego stosowania przepisów uchwały i załącznika do niej należy przy ich stosowaniu uwzględnić następujące zasady:
1)
Ilekroć w tych przepisach użyte są określenia "prace naukowo-badawcze", "prace naukowo-usługowe", "szkoły wyższe" i "Minister Szkolnictwa Wyższego", należy przez nie odpowiednio rozumieć "prace artystyczno-badawcze", "prace artystyczno-usługowe", "wyższe szkoły artystyczne", "Ministra Kultury i Sztuki".
2)
Narzut przewidziany w § 5 ust. 4 załącznika do uchwały wynosi:

od 15 do 50% kosztów robocizny produkcyjnej w przypadku wykonywania prac artystyczno-badawczych,

od 15 do 100% kosztów robocizny produkcyjnej w przypadku wykonywania prac artystyczno-usługowych,

przy czym wysokość narzutu dla poszczególnej pracy ustala rektor po wysłuchaniu opinii komisji do spraw zleceń.

3)
Prace artystyczno-usługowe mogą wykonywać również samodzielni pracownicy nauki i zastępcy profesora, z tym że stawka wynagrodzenia za godzinę takich prac wynosi 30 złotych (§ 7 załącznika do uchwały).
4)
Za prace artystyczne z zakresu plastyki pracownicy mogą zamiast wynagrodzenia obliczonego według stawek godzinowych, przewidzianych w § 7 załącznika do uchwały oraz w pkt 3 niniejszego przepisu, otrzymywać wynagrodzenie przewidziane w zarządzeniu nr 21 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 28 lutego 1951 r. oraz w zarządzeniu nr 145 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 20 listopada 1953 r. w sprawie zawierania umów i określenia wynagrodzeń za prace artystyczne z zakresu plastyki. Za sprawowanie nadzoru artystycznego nad pracami artystycznymi z zakresu plastyki, które są objęte zarządzeniami Ministra Kultury i Sztuki wymienionymi w uprzednim zdaniu, może być wypłacone wynagrodzenie przewidziane tymi zarządzeniami. Maksymalna kwota wynagrodzenia, jakie może otrzymać pracownik nauki za prace artystyczne z zakresu plastyki, nie może w jednym roku kalendarzowym przekraczać 50.000 złotych.
5)
Roczne limity wynagrodzenia, ustalone w § 9 ust. 3 załącznika do uchwały oraz w ust. 4 niniejszego paragrafu, nie dotyczą nagród i premii przyznanych pracownikowi nauki za wybitne osiągnięcia artystyczne uzyskane przy wykonywaniu zleceń.

II.

W celu zapewnienia jak najpełniejszego włączenia do planów badań naukowych szkół wyższych zagadnień naukowych wypływających bezpośrednio z praktyki, a ważnych dla rozwoju gospodarki lub kultury narodowej, ustala się następujący tryb prac nad zadaniami artystyczno-badawczymi, zgłaszanymi przez resorty zgodnie z ust. 1 uchwały.