§ 11. - Współpraca wyższych szkół artystycznych z jednostkami gospodarki uspołecznionej, urzędami i instytucjami w zakresie prac artystyczno-badawczych i artystyczno-usługowych.

Monitor Polski

M.P.1956.71.865

Akt utracił moc
Wersja od: 30 sierpnia 1956 r.
§  11.
Ustala się następujący tryb przyjmowania zamówień (zleceń):
1.
Wstępne rozmowy z zamawiającym przeprowadza w porozumieniu z dziekanem kierownik zakładu (pracowni), który ma wykonać zlecenie. Jeżeli dziekan uzna wykonanie zamówienia za celowe i możliwe, kierownik zakładu (pracowni) przekazuje rektorowi projekt umowy oraz wstępny preliminarz kosztów sporządzony stosownie do przepisów § 5 załącznika do uchwały i uzgodniony ze zleceniodawcą. Rektor przekazując komisji do spraw zleceń projekt umowy może zgłosić zastrzeżenie z powodu niewykonania przez wydział zadań planowych lub korzystania z lokalu niezbędnego do pracy naukowej lub dydaktycznej.
2.
Po wyrażeniu swej opinii komisja przedkłada resorowi wniosek do akceptacji lub odrzucenia. Akceptacja wniosku jest równoznaczna z upoważnieniem kierownika zakładu (pracowni) do zawarcia umowy.
3.
Umowa powinna zawierać:
a)
określenie stron zawierających umowę,
b)
czas i miejsce zawarcia urnowy,
c)
ścisłe ustalenie tematu pracy z określeniem jej celu,
d)
ustalenie formy, w jakiej praca ma być złożona,
e)
terminarz prac oraz oznaczenie terminu wykonania umowy,
f)
określenie wysokości należności lub sposobu jej ustalenia,
g)
oświadczenie stron zawierających umowę: czy i jakie materiały, narzędzia i aparatura dostarczone przez zleceniodawcę podlegają zwrotowi po wykonaniu zlecenia, czy też przechodzą na własność zleceniobiorcy,
h)
określenie uprawnień zleceniodawcy do wglądania w przebieg pracy i zobowiązanie do udzielenia niezbędnej pomocy,
i)
zobowiązanie zleceniobiorcy do udzielenia pomocy przy wcielaniu w życie uzyskanych wyników oraz ustalenie formy i zakresu tej pomocy,
j)
określenie sposobu oraz terminu wypłaty zaliczek i rozliczenia należności z tytułu umowy.
4.
Do umowy dołącza się:
a)
zezwolenie właściwego dla jednostki zlecającej ministra bądź kierownika organu bezpośrednio podległego ministrowi na zawarcie umowy (stosownie do § 4 ust. 3 załącznika do uchwały),
b)
preliminarz kosztów oparty o normy pracy, a w przypadkach produkcji nietypowej - o ceny uzgodnione miedzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą (niezależnie od wysokości kosztów); przy pracach o charakterze pionierskim, dla których brak norm pracy, dopuszcza się ustalenie kosztów dopiero na podstawie kalkulacji wynikowej,
c)
zobowiązanie instytucji zlecającej do wykonania własnymi środkami prac niezbędnych do wykonania zlecenia, które mogą być przeprowadzone na terenie instytucji zlecającej (zgodnie z § 4 ust. 2 załącznika do uchwały) oraz ustalenie innych świadczeń zleceniodawców podczas wykonywania pracy.
5.
Rektor może na wniosek komisji do spraw zleceń wydawać na okres roku upoważnienia poszczególnym wydziałom lub zakładom (pracowniom) do przyjmowania zamówień na określone powtarzające się prace bez potrzeby każdorazowej opinii komisji i jego akceptacji. Jednostki te mogą wykonywać zlecenia typowe, których koszty nie przekraczają kwoty 3.000 zł, na podstawie pisemnego potwierdzenia przyjęcia zlecenia bez potrzeby zawierania umowy.
6.
Zawieranie umów na wykonywanie produkcji przez wydziały lub zakłady (pracownie) jest dopuszczalne jedynie w przypadku istnienia przy szkole warsztatów dla programowego szkolenia studentów.

Pracownicy.