Rozdział 12 - Przepisy końcowe i przejściowe. - Współpraca i koordynacja gospodarcza.

Monitor Polski

M.P.1965.33.178

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Rozdział  12.

Przepisy końcowe i przejściowe.

§  51.
1.
Prezes Rady Ministrów wydaje w drodze zarządzenia, w miarę potrzeby, szczegółowe wytyczne dotyczące realizacji uchwały.
2.
Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów, publikowane w Monitorze Polskim, ustala listę branż (grup wyrobów) objętych koordynacją gospodarczą. Osobne listy mogą być w miarę potrzeby ogłaszane w dziennikach urzędowych wojewódzkich rad narodowych dla branż zorganizowanych w porozumieniach terenowobranżowych i terenowych.
§  52.
Ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa przemysłowe produkujące na potrzeby obrony narodowej lub kooperujące z tymi przedsiębiorstwami ustalają obowiązek zawierania porozumień gospodarczych przez te przedsiębiorstwa po uprzednim porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej. Porozumienia gospodarcze nie mogą naruszać przepisów o zachowaniu tajemnicy państwowej i służbowej przez te przedsiębiorstwa.
§  53.
Zaleca się właściwym centralnym związkom spółdzielczym uregulowanie zagadnień współpracy i koordynacji gospodarczej w zrzeszonych spółdzielniach na zasadach zawartych w uchwale, zapewnienie odpowiednich warunków zawierania porozumień gospodarczych i wykonywania nadzoru nad uczestnikami porozumień w zakresie wykonywania uchwał organów porozumień oraz zapewnienia w miarę potrzeby środków do ich wykonania przez spółdzielnie i ich związki.
§  54.
1.
Dla zapewnienia warunków kompleksowej analizy ekonomiki branżowej w przekrojach ogólnokrajowym i terytorialnym oraz w celu umożliwienia zjednoczeniom wiodącym koordynacji i kontroli wykonania planu branży przez uczestników porozumień, Główny Urząd Statystyczny, na wniosek ministerstw nadzorujących zjednoczenia wiodące, oparty na postulatach tych zjednoczeń, uzgodniony przez te ministerstwa z ministerstwami nadzorującymi uczestników lub wykazujący ewentualne rozbieżności stanowisk, zapewni dostarczanie - przez uczestników porozumień lub ich jednostki nadrzędne - właściwym zjednoczeniom wiodącym niezbędnych materiałów sprawozdawczo-statystycznych dotyczących przedmiotu porozumienia.
2.
W szczególności - opierając się na sprawozdawczości na formularzach Głównego Urzędu Statystycznego bądź sprawozdawczości wewnątrzresortowej, wprowadzonej w trybie przepisów art. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. Nr 10, poz. 47) oraz zarządzenia nr 58 Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 maja 1962 r. w sprawie zakresu i trybu współdziałania Głównego Urzędu Statystycznego z zainteresowanymi organami administracji państwowej w usprawnieniu sprawozdawczości, a w szczególności w opracowaniu wzorcowej dokumentacji stosowanej w jednostkach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 49, poz. 240) - Główny Urząd Statystyczny ustali zakres informacji i częstotliwość przekazywania materiałów sprawozdawczo-statystycznych zjednoczeniom wiodącym oraz, w tym samym trybie, zakres i częstotliwość przekazywania informacji uzupełniających, doraźnych lub specjalnych, potrzebnych organom porozumień dla celów zarządzania lub studialnych, a niezbędnych do koordynacji branżowej.
§  55.
1.
Ilekroć w uchwale jest mowa o zainteresowanych ministrach, należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych, a w sprawach dotyczących spółdzielni, w odpowiednim zakresie, zarządy centralnych związków spółdzielczych.
2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o województwach lub prezydiach wojewódzkich rad narodowych, należy przez to rozumieć również miasta wyłączone z województw lub prezydia ich rad narodowych.
§  56.
1.
Tracą moc przepisy uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. o współpracy i koordynacji branżowej (Monitor Polski Nr 56, poz. 268) oraz § 22 uchwały nr 388 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1960 r. o przedsiębiorstwach prowadzących (Monitor Polski Nr 94, poz. 417).
2.
Właściwe organy porozumień gospodarczych dostosują, w miarę potrzeby, organizację istniejących porozumień gospodarczych do zasad zawartych w uchwale.
§  57.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrowi Finansów, zainteresowanym ministrom, Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości, Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac, Prezesowi Państwowej Komisji Cen, kierownikom zainteresowanych urzędów centralnych oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  58.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.