Rozdział 11 - Przepisy ogólne. - Współpraca i koordynacja gospodarcza.

Monitor Polski

M.P.1965.33.178

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Rozdział  11.

Przepisy ogólne.

§  44.
1.
Efekty dodatkowych prac wykonywanych w związku z koordynacją gospodarczą przez pracowników zjednoczenia wiodącego i uczestników koordynacji ogólnobranżowej i terenowobranżowej (innych form koordynacji gospodarczej) podlegają premiowaniu (nagradzaniu) na zasadzie odrębnych przepisów o premiowaniu (nagradzaniu) pracowników w zjednoczeniach i przedsiębiorstwach państwowych, a w ich braku - na zasadzie przepisów niniejszej uchwały.
2.
W odniesieniu do jednostek organizacyjnych objętych przepisami uchwały nr 130 Rady Ministrów z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 138), uchwały nr 131 Rady Ministrów z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie premiowania pracowników umysłowych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 139) i uchwały nr 132 Rady Ministrów z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w zjednoczeniach (jednostkach równorzędnych) grupujących państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 32, poz. 140):
1)
właściwe organy, ustalające wysokość funduszu premiowego dla zjednoczeń i przedsiębiorstw państwowych na dany okres, powinny, przy jego ustalaniu, uwzględnić wielkość planowanych zadań i efektów koordynacji gospodarczej; w odpowiednio wyżej ustalonym funduszu premiowym organy te wydzielą kwotę w wysokości od 15 do 25% tego funduszu z przeznaczeniem wyłącznie na premie związane z wykonaniem zadań z tytułu porozumień gospodarczych;
2)
organy ustalające zadania, stanowiące podstawę premiowania, powinny określać te zadania:
a)
dla jednostek wiodących w koordynacji gospodarczej - z uwzględnieniem pełnego zakresu funkcji koordynacyjnych przewidzianych w porozumieniu gospodarczym dla danej jednostki wiodącej (zjednoczenia, przedsiębiorstwa) i zadań (przedsięwzięć) wynikających z planu działalności koordynacyjnej na dany okres, ustalonego uchwałą właściwej komisji branżowej (innego odpowiedniego organu koordynacji gospodarczej) dla danej jednostki wiodącej,
b)
dla jednostek uczestniczących w porozumieniu - z uwzględnieniem zadań wynikających z planu branży, uchwał komisji branżowej (innego odpowiedniego organu koordynacji gospodarczej) oraz wytycznych zjednoczenia wiodącego na dany okres dla jednostki uczestniczącej w porozumieniu gospodarczym.
3.
W odniesieniu do jednostek organizacyjnych nie objętych przepisami wymienionymi w ust. 2, ani innymi przepisami określającymi zasady i tryb premiowania (nagradzania) za efekty prac wykonywanych w związku z pełnieniem funkcji zjednoczenia wiodącego w porozumieniu gospodarczym, mają zastosowanie następujące postanowienia:
1)
właściwy minister może zwiększyć, na zasadach ustalonych w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac, przysługujący w danym okresie według odpowiednich przepisów fundusz premiowy lub fundusz nagród zjednoczenia wiodącego - do wysokości 50% tych funduszów przysługujących za działalność podstawową, w zależności od zakresu zadań koordynacyjnych,
2)
zwiększenie funduszu premiowego lub funduszu nagród może nastąpić w trybie ustalonym w pkt 1 również w jednostkach organizacyjnych nie będących zjednoczeniami (z wyjątkiem urzędów centralnych i organów terenowych rad narodowych oraz innych jednostek, które zostały powołane statutowo do pełnienia funkcji koordynacyjnych), a pełniących funkcje zjednoczeń wiodących lub przedsiębiorstw prowadzących (patronackich),
3)
zwiększenia, o których mowa w pkt 1 i 2, następują w razie pozytywnej oceny przez ministerstwo działalności koordynacyjnej zjednoczenia wiodącego (przedsiębiorstwa prowadzącego lub patronackiego), jeśli równocześnie spełnione zostaną inne warunki ogólne, od których zależy przyznanie funduszu nagród lub premii,
4)
dodatkowa suma funduszu nagród przeznaczona jest dla pracowników zjednoczenia wiodącego (przedsiębiorstwa prowadzącego, patronackiego), wykonujących dodatkowo, niezależnie od swych normalnych obowiązków, funkcje związane z koordynacją branżową (funkcje prowadzące lub patronackie),
5)
przepisy pkt 1-4 mają odpowiednie zastosowanie do zjednoczeń wiodących, realizujących porozumienia terenowobranżowe, z tym że uprawnienia ministrów określone w pkt 1 przysługują odpowiednio prezydiom właściwych wojewódzkich rad narodowych.
§  45. 1
(uchylony).
§  46. 2
(uchylony).
§  47.
1.
W razie powstania wątpliwości na tle rozgraniczenia kompetencji pomiędzy zjednoczeniem wiodącym a jednostkami nadrzędnymi uczestników porozumienia, decyzję podejmują wspólnie zainteresowani ministrowie, a w wypadku koordynacji terenowobranżowej - prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z jednostkami nadrzędnymi uczestników.
2.
Do udzielania wyjaśnień dotyczących interpretacji przepisów uchwały upoważnia się Urząd Rady Ministrów (Zespół do Spraw Organizacji Zarządzania) w porozumieniu z właściwymi organami naczelnymi.
§  48.
1.
Nadzór i kontrolę nad realizacją porozumień gospodarczych oraz nad działalnością ich organów, uczestników porozumienia i ich jednostek nadrzędnych wykonują właściwi ministrowie, Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości i zarządy zainteresowanych centralnych związków spółdzielczych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych - każdy w swoim zakresie.
2.
Jednostki nadrzędne uczestników porozumień sprawują nadzór i kontrolę wykonywania postanowień i decyzji wynikających z porozumień gospodarczych przez podległych im uczestników tych porozumień oraz zapewniają, jeśli to nie należy z mocy przepisów do obowiązków zjednoczenia wiodącego, środki niezbędne do wykonania zadań planowych przez tych uczestników.
3.
Organy samorządu robotniczego kontrolują realizację porozumienia gospodarczego w swych macierzystych przedsiębiorstwach, będących uczestnikami porozumienia, w szczególności z punktu widzenia zgodności ich działania z ogólnym interesem społecznym.
4.
Przedstawiciele organów samorządu robotniczego uprawnieni są do uczestniczenia w obradach organów porozumień gospodarczych.
5.
Właściwy minister może w trybie nadzoru uchylić postanowienia porozumień i uchwały ich organów stanowiących, sprzeczne z przepisami lub ogólnym interesem społecznym. Prezydiom właściwych wojewódzkich rad narodowych przysługują analogiczne uprawnienia co do porozumień terenowych.
6.
Sprawy sporne wynikłe przy wykonywaniu porozumienia lub dotyczące interpretacji jego postanowień uzgadniane są na wniosek uczestnika lub jego jednostki nadrzędnej przez właściwy organ porozumienia, a sprawy sporne majątkowe w razie nieuzgodnienia rozstrzygane są przez państwowe komisje arbitrażowe albo przez sądy powszechne, jeśli chociaż jedna ze stron nie podlega orzecznictwu komisji arbitrażowych.
§  49.
1.
W celu zapobieżenia ewentualnej działalności niezgodnej z ogólnym interesem społecznym lub potrzebami rynku i odbiorców albo majoryzacji niektórych uczestników porozumienia przez ogólnobranżowe zjednoczenie wiodące, właściwy minister nadzorujący porozumienie ogólnobranżowe, Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Minister Handlu Wewnętrznego, Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości i Prezes Państwowej Komisji Cen mogą delegować swoich przedstawicieli na posiedzenia komisji ogólnobranżowych, żądać periodycznych lub doraźnych informacji o treści uchwał tych komisji i działalności zjednoczenia wiodącego oraz występować do właściwych organów o uchylenie uchwał i decyzji niezgodnych z przepisami i ogólnym interesem społecznym.
2.
Analogiczne uprawnienia przysługują prezydiom właściwych wojewódzkich rad narodowych oraz przewodniczącym wojewódzkich komisji planowania gospodarczego i wojewódzkich komisji cen w stosunku do działalności organów porozumień terenowobranżowych i terenowych.
§  50.
Jednostki organizacyjne należące do branż nie objętych obowiązkiem zawarcia porozumienia mogą zawierać dobrowolne porozumienia (ogólnobranżowe, terenowobranżowe i inne) na ogólnych zasadach uregulowanych uchwałą.
1 § 45 uchylony przez § 28 ust. 2 pkt 5 uchwały nr 271 z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (M.P.74.40.233) z dniem 1 stycznia 1975 r.
2 § 46 uchylony przez § 28 ust. 2 pkt 5 uchwały nr 271 z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (M.P.74.40.233) z dniem 1 stycznia 1975 r.