Rozdział 7 - Przepisy końcowe i przejściowe. - Współpraca i koordynacja branżowa.

Monitor Polski

M.P.1960.56.268

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1964 r.

VII.

Przepisy końcowe i przejściowe.

§  33.
Prezes Rady Ministrów może w drodze zarządzenia ustalić w miarę potrzeby szczegółowe wytyczne dotyczące realizacji przepisów uchwały oraz określić specjalne organy kontrolujące jej wykonanie.
§  34.
1.
Właściwi ministrowie i prezydia wojewódzkich rad narodowych dostosują organizację istniejących porozumień branżowych do wytycznych uchwały.
2.
Ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa przemysłowe produkujące na potrzeby obrony narodowej lub kooperujące z tymi przedsiębiorstwami mogą zezwolić na zawieranie porozumień branżowych przez te przedsiębiorstwa po uprzednim porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Obrony Narodowej. Porozumienia branżowe nie mogą naruszać przepisów o zachowaniu tajemnicy państwowej i służbowej przez te przedsiębiorstwa.
§  35.
Zaleca się właściwym centralom spółdzielni uregulowanie zagadnień współpracy i koordynacji branżowej w podległych im spółdzielniach na zasadach zawartych w uchwale.
§  36.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów – z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych ministrów – wprowadzi na rok 1961 niezbędne zmiany w metodologii planowania gospodarczego i bilansowania materiałów centralnie rozdzielanych oraz rozdzielania ważniejszych surowców, uwzględniając rolę zjednoczeń wiodących jako koordynatorów planów całej branży.
§  37.
1.
Ilekroć w uchwale jest mowa o zainteresowanych ministrach, należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych.
2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o województwach lub o prezydiach wojewódzkich rad narodowych, należy przez to rozumieć również miasta wyłączone z województw lub prezydia ich rad narodowych.
§  38.
1.
Tracą moc przepisy pkt 1.2.1. do 1.2.9. wytycznych stanowiących załącznik do uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1959 r. w sprawie usprawnienia obrotu artykułami zaopatrzenia materiałowo-technicznego.
2.
Inne przepisy uchwały wymienionej w ust. 1 zachowują nadal moc, z tym że przez stosowane w tej uchwale określenia "zjednoczenia wiodące" lub "gestorzy" należy rozumieć "zjednoczenia wiodące" oraz przez określenie "gestia" należy rozumieć "porozumienie branżowe" – w znaczeniu nadanym tym określeniom niniejszą uchwałą.
§  39.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Przewodniczącemu Komitetu Drobnej Wytwórczości, Ministrowi Finansów, właściwym ministrom (kierownikom urzędów centralnych), Prezesowi Głównej Komisji Arbitrażowej oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  40.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.