Wprowadzenie eksperymentalnego systemu odpisów w rublach transferowych.

Monitor Polski

M.P.1985.35.230

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1986 r.

UCHWAŁA Nr 153
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1985 r.
w sprawie wprowadzenia eksperymentalnego systemu odpisów w rublach transferowych.

Na podstawie art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 74, Nr 26, poz. 129, Nr 34, poz. 181 i Nr 54, poz. 275 oraz z 1985 r. Nr 37, poz. 174), w celu aktywizacji eksportu do państw zaliczonych do I obszaru płatniczego oraz dla ułatwienia zaopatrzenia w towary importowane z tych państw - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1. 1
Wprowadza się eksperymentalnie do końca 1987 r. odpisy od wpływów z eksportu towarów i usług realizowanych w rublach transferowych dla przedsiębiorstw państwowych prowadzących gospodarkę finansową na podstawie przepisów o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych.
2.
Eksperymentalnym systemem odpisów w rublach transferowych zostają objęte wyznaczone przez Ministra Handlu Zagranicznego w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami przedsiębiorstwa państwowe:
1)
kooperujące w układach wieloletnich z państwami zaliczonymi do I obszaru płatniczego, a w szczególności realizujące program rozwoju współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich do 2000 r.,
2)
uczestniczące w dwustronnej współpracy przedsiębiorstw,
3)
realizujące inwestycje proeksportowe.
Ustala się następujące stawki odpisów w rublach transferowych dla przedsiębiorstw, o których mowa w § 1 ust. 2:
1)
4% z tytułu wpływów z eksportu do państw zaliczonych do I obszaru płatniczego, realizowanego przy wskaźniku opłacalności, będącym relacją kosztu własnego sprzedaży do ceny transakcyjnej uzyskanej ze sprzedaży tego towaru, powyżej 1,0,
2)
8% z tytułu wpływów z eksportu do państw zaliczonych do I obszaru płatniczego, realizowanego przy wskaźniku opłacalności równym 1,0 i poniżej 1,0.
1.
Odpisy w rublach transferowych dla przedsiębiorstw wymienionych w § 1 ust. 2 są gromadzone na wyodrębnionych nie oprocentowanych rachunkach ewidencyjnych odpisów w rublach transferowych w banku krajowym.
2.
Zasady prowadzenia rachunków odpisów w rublach transferowych, o których mowa w ust. 1, określa Prezes Narodowego Banku Polskiego.
1.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w § 1 ust. 2, mogą przeznaczać odpisy zgromadzone na rachunku odpisów w rublach transferowych na sfinansowanie zakupu:
1)
maszyn i urządzeń, dóbr inwestycyjnych, wyposażenia technologicznego, kontrolno-pomiarowego, narzędzi i innych środków produkcji oraz części zamiennych,
2)
komponentów i elementów kooperacyjnych do produkcji,
3)
nowoczesnej technologii, licencji i osiągnięć naukowo-technicznych oraz literatury fachowej,
4)
wyposażenia polepszającego bezpieczeństwo i higienę pracy oraz warunki socjalne pracowników zatrudnionych bezpośrednio w produkcji,
5)
innych towarów lub usług wyspecyfikowanych w składanych do jednostki handlu zagranicznego zamówieniach na import z państw zaliczonych do I obszaru płatniczego.
2.
Import, o którym mowa w ust. 1, będzie dokonywany przez właściwe branżowo jednostki handlu zagranicznego w ramach kontyngentów protokołów rocznych lub, pod warunkiem zgody partnerów zagranicznych, ponad te kontyngenty.
3.
Posiadacze odpisów w rublach transferowych na rachunkach odpisów w rublach transferowych korzystają z priorytetu w zakupach z importu z państw zaliczonych do I obszaru płatniczego. Priorytet ten nie dotyczy importu gotowych wyrobów rynkowych.
Wysokość środków i zasady ich wydatkowania na pokrycie kosztów uczestnictwa w sympozjach i zjazdach oraz na pokrycie kosztów związanych z zagranicznymi wyjazdami pracowników inżynieryjno-technicznych na praktyki u producentów, w ośrodkach badawczo-rozwojowych i instytutach naukowych ustala Minister Finansów w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego.
1.
Jednostkom handlu zagranicznego przysługuje odpis w rublach transferowych w wysokości 5% od wartości importu, realizowanego w ciężar rachunków odpisów w rublach transferowych ponad kontyngenty protokołów handlowych, podpisanych z państwami zaliczonymi do I obszaru płatniczego.
2.
Jednostka handlu zagranicznego może przeznaczyć środki gromadzone na rachunku odpisów w rublach transferowych na finansowanie:
1)
importu dla produkcji eksportowej w jednostkach produkujących na eksport,
2)
importu dla usprawnienia własnej techniki działania handlowego.
Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Narodowego Banku Polskiego dokona w I półroczu 1987 r. analizy i oceny funkcjonowania systemu odpisów w rublach transferowych oraz przedstawi w III kwartale 1987 r. Radzie Ministrów propozycje na 1988 r. i lata następne odnośnie do funkcjonowania eksperymentalnego systemu odpisów w rublach transferowych lub jego modyfikacji.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 194 z dnia 8 grudnia 1986 r. (M.P.86.35.267) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1986 r.
2 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 194 z dnia 8 grudnia 1986 r. (M.P.86.35.267) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 grudnia 1986 r.