§ 1. - Wnioski o wszczęcie postępowania celnego.

Monitor Polski

M.P.1996.38.380

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1997 r.
§  1.
1.
Podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą towarami, których rodzaj lub ilość wskazują na przeznaczenie do działalności gospodarczej, z uwzględnieniem przepisu ust. 3, składają pisemne wnioski o wszczęcie postępowania celnego na formularzu Jednolitego Dokumentu Administracyjnego, zwanego dalej dokumentem SAD:
1)
w przypadku zgłaszania towaru lub towarów klasyfikowanych według jednego kodu taryfy celnej, pochodzących z jednego kraju, objętych jedną stawką celną i jedną stawką podatkową:
a)
na formularzu SAD, zawierającym 9 kart numerowanych 1, 1A, 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8, stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia, lub
b)
na formularzu SAD, zawierającym 4 karty numerowane 1/6, 2/7, 3/8 i 4/5, stanowiącym załącznik nr 3 do zarządzenia,
2)
w przypadku zgłaszania towarów klasyfikowanych według więcej niż jednego kodu taryfy celnej lub pochodzących z więcej niż jednego kraju, lub objętych więcej niż jedną stawką celną, lub więcej niż jedną stawką podatkową - na zestawie SAD składającym się z:
a)
formularza SAD, o którym mowa w pkt 1 lit. a), oraz formularza (bądź formularzy) uzupełniającego SAD-BIS, zawierającego 9 kart numerowanych 1, 1A, 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8, stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia, lub
b)
formularza SAD, o którym mowa w pkt 1 lit. b), oraz formularza (bądź formularzy) uzupełniającego SAD-BIS, zawierającego 4 karty numerowane 1/6, 2/7, 3/8 i 4/5, stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
2.
Formularze wymienione w ust. 1 pkt 1 lit. a) i pkt 2 lit. a) mogą być stosowane jako:
1)
formularze o pełnym zestawieniu kart,
2)
formularze o częściowym zestawieniu kart.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, wymagane są również w przypadkach, gdy przedmiotem obrotu towarowego z zagranicą są towary określone w art. 14 ust. 1 pkt 8 i 9 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312 oraz z 1995 r. Nr 85, poz. 427 i Nr 87, poz. 434), zwanej dalej "ustawą - Prawo celne", których rodzaj lub ilość wskazuje na przeznaczenie do działalności gospodarczej, oraz towary określone w art. 14 ust. 1 pkt 10-18, 26, 27, 30, 33-40 ustawy - Prawo celne.
4.
W przypadku przewozu towarów przez polski obszar celny (tranzyt) z zastosowaniem:
1)
karnetu TIR, o którym mowa w Konwencji celnej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR, sporządzonej w Genewie dnia 14 listopada 1975 r. (Dz. U. z 1984 r. Nr 17, poz. 76),
2)
karnetu A.T.A., o którym mowa w Konwencji celnej w sprawie karnetu A.T.A. dla odprawy warunkowej towarów, sporządzonej w Brukseli dnia 6 grudnia 1961 r. (Dz. U. z 1969 r. Nr 30, poz. 242),
3)
dokumentów celnych innych krajów, dopuszczonych do stosowania w Rzeczypospolitej Polskiej,
4)
dokumentów kolejowych, tj. międzynarodowego listu przewozowego CIM (dla przewozu przesyłek towarowych i ekspresowych) zwanego dalej listem przewozowym CIM, wykazu zdawczego TR ("Übergabeschein") dla przewozu kontenerów w systemie Intercontainer, listu przewozowego SMGS, listu przewozowego SAT lub kwitu ekspresowego SMPS, oznaczonych naklejkami z piktogramem stanowiącym załącznik nr 13 do zarządzenia,
5)
dokumentów pocztowych,
6)
dokumentów lotniczych,

- w razie zgłoszenie tych towarów do odprawy celnej oraz w razie składania towaru w składzie celnym albo wprowadzania do wolnego obszaru celnego, wypełnia się formularze, o których mowa w ust. 1.

5. 1
Jeżeli przedmiotem obrotu towarowego z zagranicą są towary określone w ustawie z dnia 2 grudnia 1993 r. o zasadach szczególnej kontroli obrotu z zagranicą towarami i technologiami w związku z porozumieniami i zobowiązaniami międzynarodowymi (Dz. U. Nr 129, poz. 598) oraz inne towary, którymi obrót towarowy z zagranicą wymaga pozwolenia Ministra Gospodarki albo dyrektora urzędu celnego, należy zawsze sporządzić wniosek, o którym mowa w ust. 1.
6.
W przypadku przesyłek zgłaszanych na dokumencie SAD, o równowartości nie przekraczającej 100 ECU, w których znajdują się towary klasyfikowane według różnych kodów taryfy celnej, składający wniosek może:
1)
w wywozie - dokonać zgłoszenia wszystkich tych towarów, klasyfikując je zgodnie z klasyfikacją towaru dominującego wartościowo w przesyłce,
2)
w przywozie - dokonać zgłoszenia wszystkich tych towarów, klasyfikując je zgodnie z klasyfikacją towaru podlegającego najwyższej stawce celnej i podatkowej.
7.
Jeżeli odprawa celna wywozowa została dokonana wewnątrz kraju, a wywóz towarów za granicę następuje przez urząd celny graniczny inny niż deklarowany w polu 29 dokumentu SAD lub towar wywożony jest za granicę statkiem, osoba przewożąca towar wypełnia "Świadectwo przekroczenia granicy", według wzoru i zasad określonych w załączniku nr 7 do zarządzenia.
8.
Wnioski o wszczęcie postępowania celnego składane w procedurze tranzytu w urzędzie celnym wyjścia, na formularzach SAD lub zestawach SAD, podpisuje główny zobowiązany lub jego upoważniony przedstawiciel.
9.
Wnioski o wszczęcie postępowania celnego, składane na formularzach lub zestawach SAD, należy sporządzać zgodnie z "Instrukcją" posługiwania się formularzami Jednolitego Dokumentu Administracyjnego SAD - zwaną dalej Instrukcją, stanowiącą załącznik nr 5 do zarządzenia.
10.
Po dostarczeniu towaru do urzędu celnego przeznaczenia osoba przewożąca towar może zażądać potwierdzenia przez urząd celny dokumentu "Poświadczenie odbioru T.C. 11", którego wzór stanowi załącznik nr 12 do zarządzenia. Dokument ten nie stanowi potwierdzenia odbioru towaru dla urzędu celnego wyjścia; stanowi on wyłącznie informację dla osoby przewożącej towar.
11.
Dopuszcza się przyjmowanie w urzędzie celnym przeznaczenia "noty tranzytowej" na dokumencie SAD, do której zamiast formularzy SAD-BIS dołączone są "Listy towarowe", według wzoru określonego w załączniku nr 11 do zarządzenia.
1 § 1 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 23 grudnia 1996 r. (M.P.96.85.760) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1997 r.