Włączenie do planów inwestycyjnych Centralnych Zarządów Przemysłu budownictwa ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-92.1145

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1951 r.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 26 lipca 1950 r.
w sprawie włączenia do planów inwestycyjnych Centralnych Zarządów Przemysłu budownictwa ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych.

W celu zapewnienia podstawowej pomocy lekarskiej dla robotników w miejscu ich pracy Prezydium Rządu uchwala:
1.
Centralne Zarządy Przemysłu obowiązane są przy opracowywaniu swych planów inwestycyjnych, poczynając od planu inwestycyjnego na rok 1951, uwzględniać przede wszystkim rozbudowę bądź adaptację, a następnie budowę nowych pomieszczeń, przeznaczonych na ośrodki zdrowia we wszystkich zakładach przemysłowych, zatrudniających powyżej 499 pracowników.

Przy ustalaniu rocznych planów inwestycyjnych mogą być, w miarę możności, dokonane pewne przesunięcia limitów inwestycyjnych na rzecz pierwszych lat planu sześcioletniego w ramach globalnego limitu na ośrodek zdrowia.

2.
Przepisy pkt 1 stosuje się do planów zakładów przemysłowych projektowanych, znajdujących się w budowie lub rozbudowie, a także do planów zakładów przemysłowych już istniejących, jeżeli nie posiadają one ośrodków zdrowia, bądź jeżeli posiadane przez nie urządzenia dla udzielania pomocy leczniczej i zapobiegania chorobom wykazują odchylenia na niekorzyść w stosunku do programów użytkowych opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia dla tego typu ośrodków zdrowia.
3.
W miarę możności Centralne Zarządy Przemysłu, na zasadach określonych w pkt 1 i 2, włączą do swych planów inwestycyjnych budowę, rozbudowę lub adaptację pomieszczeń na izby chorych i półsanatoria.
4. 1
(skreślony).
5.
Centralne Zarządy Przemysłu zarządzą, aby najdalej w ciągu trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszej uchwały podległe im zakłady przemysłowe przeznaczały nadające się do tego celu pomieszczenia własne na prowadzenie ośrodków zdrowia oraz, o ile zachodzą ku temu możliwości techniczne, dokonały adaptacji tych pomieszczeń stosownie do wzorcowych planów użytkowych, opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia dla tego typu ośrodków zdrowia. Minister Zdrowia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wytypuje zakłady przemysłowe, w których już w okresie pierwszych lat planu sześcioletniego powinny powstać półsanatoria.
6.
W ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały Ministerstwo Zdrowia dostarczy Centralnym Zarządom Przemysłu typowe programy użytkowe ośrodków zdrowia, zróżniczkowane w zależności od liczby pracowników zakładów przemysłowych.
7.
Centralne Zarządy Przemysłu przedłożą do zatwierdzenia pod względem funkcjonalnym Ministrowi Zdrowia projekty koncepcyjne szkicowe i podstawowe ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych, wykonane na podstawie otrzymanych od Ministerstwa Zdrowia programów użytkowych.
8.
Centralne Zarządy Przemysłu w zakresie wykonania postanowień niniejszej uchwały obowiązane są współdziałać z właściwymi radami związków zawodowych, jak również z radami zakładowymi poszczególnych zakładów w celu wykorzystania ich inicjatywy w realizowaniu uchwały.
9.
Do zadań Ministerstwa Zdrowia należy wyposażenie w sprzęt sanitarny, utrzymywanie i prowadzenie ośrodków zdrowia oraz izb chorych i półsanatoriów w zakładach przemysłowych.
10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK  2

(skreślony).

1 Pkt 4 skreślony przez § 1 uchwały nr 777 z dnia 17 listopada 1951 r. (M.P.51.A-96.1337) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 listopada 1951 r.
2 Załącznik skreślony przez § 1 uchwały nr 777 z dnia 17 listopada 1951 r. (M.P.51.A-96.1337) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 listopada 1951 r.