Rozdział 3 - Obowiązki zakładów pracy w zakresie werbunku. - Werbunek robotników.

Monitor Polski

M.P.1959.80.419

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1959 r.

III.

Obowiązki zakładów pracy w zakresie werbunku.

§  14.
Zakład pracy jest obowiązany do przygotowania hoteli robotniczych lub innych kwater, stołówek, a w miarę możliwości punktów usługowych i innych urządzeń niezbędnych do obsługi zwerbowanych, jak również do zapewnienia właściwych warunków kulturalno-oświatowych.
§  15.
1.
Zakład pracy, na wniosek wydziału zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium wojewódzkiej rady narodowej prowadzącego werbunek, deleguje werbowników, o ile zachodzi potrzeba ich współudziału w prowadzeniu werbunku.
2.
Delegowanie werbowników następuje najdalej w ciągu 7 dni od dnia otrzymania przez zakład pracy wniosku, o którym mowa w ust. 1. Werbownicy powinni być dokładnie poinformowani o obowiązujących warunkach pracy i płacy dla zwerbowanych, warunkach wyżywienia i zakwaterowania.
3.
Werbownicy powinni zgłosić się w wydziale zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej, wskazanej we wniosku wydziału zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium wojewódzkiej rady narodowej, o którym mowa w ust. 1, w celu przydzielenia im terenu do prowadzenia werbunku.
§  16.
Zakład pracy wyznacza pracownika, który jest odpowiedzialny za sprawne załatwianie formalności związanych z przyjęciem do pracy zwerbowanych oraz za zapewnienie zwerbowanym należytej opieki.
§  17.
1.
Zakład pracy obowiązany jest zapewnić środki transportu do przewozu grup zwerbowanych ze stacji kolejowej do zakładu pracy, jeżeli odległość od stacji kolejowej docelowej przekracza 3 km i nie ma innych, stałych środków lokomocji.
2.
Jeżeli grupy osób zwerbowanych kierowane są do zakładu pracy bez przewodnika transportu (pracownika wydziału zatrudnienia i spraw socjalnych lub werbownika), na stacji kolejowej powinien oczekiwać przybycia zwerbowanych pracownik zakładu pracy w celu zaopiekowania się nimi.
§  18.
Zakład pracy obowiązany jest zapewnić zwerbowanym robotnikom, bezpośrednio po przybyciu, zakwaterowanie, możliwość skorzystania z łaźni oraz spożycia posiłku.
§  19.
Zakład pracy obowiązany jest zapewnić robotnikom zwerbowanym szybkie załatwienie formalności związanych z przyjmowaniem do pracy w okresie nie dłuższym niż w ciągu 2 dni od ich przybycia do zakładu pracy. Jeżeli zachodzi potrzeba przeprowadzenia specjalistycznych badań lekarskich, czas załatwiania tych formalności może być przedłużony do 4 dni.
§  20.
Zakład pracy, przed przystąpieniem robotników zwerbowanych do pracy, zapoznaje ich z regulaminem pracy oraz informuje robotników:
1)
o obowiązujących warunkach pracy,
2)
o zasadach wynagradzania (akord, dniówka) i terminach wypłaty zarobków,
3)
o przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  21.
Zakład pracy jest obowiązany potwierdzić wydziałowi zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej przyjęcie zwerbowanych robotników niezwłocznie po ich zgłoszeniu się w zakładzie pracy. W razie pokrycia zapotrzebowania bądź rezygnacji z dalszego prowadzenia werbunku zakład pracy zawiadamia bezzwłocznie o powyższym wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwy dla miejsca położenia zakładu pracy.
§  22.
Zakład pracy obowiązany jest zapewnić robotnikowi bezpłatny przejazd z miejsca pracy do miejsca zamieszkania, o ile robotnik nie opuścił bez usprawiedliwienia żadnego dnia pracy, w następujących przypadkach:
1)
w razie rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas wykonywania określonej roboty lub na czas określony, wskutek upływu terminu, na który umowa została zawarta,
2)
w razie rozwiązania przez zakład umowy o pracę z powodu długotrwałej choroby robotnika lub trwałej niezdolności do wykonywania pracy,
3)
w razie rozwiązania przez zakład pracy umowy o pracę z powodu zakończenia robót lub zmniejszenia ich zakresu.
§  23.
W razie nieprzyjęcia do pracy osób zwerbowanych z powodu ujemnego wyniku badań lekarskich wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej, właściwy dla miejsca położenia zakładu pracy, proponuje tym osobom w miarę możliwości podjęcie innej odpowiedniej pracy, a w razie braku takiej pracy lub odmowy jej podjęcia - wydaje bilety kredytowane na przejazd powrotny do miejsca zamieszkania.