Rozdział 2 - Obowiązki wydziałów zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów powiatowych rad narodowych w zakresie werbunku. - Werbunek robotników.

Monitor Polski

M.P.1959.80.419

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1959 r.

II.

Obowiązki wydziałów zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów powiatowych rad narodowych w zakresie werbunku.

§  7.
Wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej po otrzymaniu zarządzenia werbunku z wydziału zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium wojewódzkiej rady narodowej:
1)
określa, w porozumieniu z powiatową komisją planowania gospodarczego, miejskie, osiedlowe oraz gromadzkie rady narodowe, na których terenie ma być prowadzony werbunek, uwzględniając w szczególności rezerwy siły roboczej w miejscowościach nie zaktywizowanych gospodarczo i odległych od szlaków komunikacyjnych,
2)
opracowuje treść komunikatów popularyzujących werbunek oraz powoduje ich nadawanie przez radiowęzły,
3)
zapewnia kolportaż materiału propagandowego na terenie gromadzkich rad narodowych oraz małych miast i osiedli, w których istnieją nadwyżki siły roboczej.
§  8.
Wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej:
1)
wydaje werbownikom delegowanym przez zakład pracy w trybie § 15 pisemne upoważnienie do prowadzenia werbunku, udziela instruktażu i kontroluje ich pracę,
2)
powiadamia wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium wojewódzkiej rady narodowej o przybyciu werbowników.
§  9.
Wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej lub werbownik zawierają z osobami wyrażającymi zgodę na wyjazd do pracy w ramach werbunku - z upoważnienia i w imieniu zakładu pracy - umowy według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  10.
Pracownicy młodociani, w wieku od 16 do 18 lat, mogą być werbowani do prac prostych, nie wymagających kwalifikacji albo w celu nauki zawodu lub przyuczenia do określonej pracy, po uprzednim przedstawieniu przez rodziców (ojca lub matkę albo opiekuna) pisemnej zgody na wyjazd młodocianego do pracy.
§  11.
1.
Wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej organizuje w zasadzie zbiorowe przejazdy osób zwerbowanych, dbając przede wszystkim o zapewnienie grupie zwerbowanych robotników przewodnictwa i opieki w czasie podróży i po przybyciu do zakładu pracy.
2.
Wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej obowiązany jest uprzedzić telefonicznie lub telegraficznie zakład pracy o terminie przybycia grup zwerbowanych w celu zapewnienia sprawnego ich przyjęcia.
§  12.
Wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej zapewnia robotnikom zwerbowanym bezpłatny przejazd koleją do miejsca pracy. W tym celu wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej wydaje robotnikom zwerbowanym zlecenie-bilet na kredytowany przejazd koleją do miejsca pracy. Zasady wydawania zleceń-biletów oraz prowadzenia ich ewidencji określają odrębne przepisy.
§  13.
1.
Wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej, właściwy dla miejsca położenia kwater robotniczych, sprawdza zgodność stanu opieki nad robotnikami zwerbowanymi z przepisami uchwały oraz niniejszego zarządzenia.
2.
W razie stwierdzenia uchybień i niemożności ich usunięcia w drodze bezpośredniej interwencji wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej zgłasza wniosek do wydziału zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium wojewódzkiej rady narodowej o wstrzymanie werbunku.