Rozdział 1 - Planowanie i zarządzanie werbunku. - Werbunek robotników.

Monitor Polski

M.P.1959.80.419

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1959 r.

I.

Planowanie i zarządzanie werbunku.

§  1.
1.
Zakłady pracy mogą zgłaszać zapotrzebowania na robotników z werbunku, zwane dalej "zapotrzebowaniem", pod warunkiem:
1)
właściwego wykorzystania rezerw wewnętrznych w zakładzie pracy,
2)
braku miejscowych rezerw siły roboczej,
3)
posiadania odpowiedniej ilości należycie wyposażonych kwater dla zwerbowanych robotników oraz zapewnienia im możliwości wyżywienia.
2.
Zakłady pracy składają zapotrzebowania do właściwego dla ich miejsca położenia wydziału zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium wojewódzkiej rady narodowej, po uprzednim zaopiniowaniu zapotrzebowania przez jednostkę nadrzędną nad zakładem pracy, na miesiąc przed rozpoczęciem kwartału kalendarzowego.
3.
Zapotrzebowanie powinno zawierać: nazwę i adres zakładu pracy, stan zatrudnienia robotników (faktyczny i planowany w kwartale), liczbę brakujących robotników, liczbę osób do zwerbowania oraz liczbę przygotowanych kwater.
4.
Kopalnie węgla kamiennego składają zapotrzebowania za pośrednictwem swych jednostek nadrzędnych do Ministerstwa Górnictwa i Energetyki, które - po zaopiniowaniu i uzgodnieniu zapotrzebowań z właściwymi dla miejsca położenia kopalń wydziałami zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów wojewódzkich rad narodowych - przesyła zbiorcze zapotrzebowanie do Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej z wnioskiem o zarządzenie werbunku.
§  2.
1.
Wydziały zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów wojewódzkich rad narodowych zarządzają werbunki dla zakładów pracy położonych w danym województwie wyłącznie na terenie swego województwa.
2.
Wszystkie inne werbunki zarządza Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.
§  3.
1.
Wydziały zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów wojewódzkich rad narodowych właściwych dla miejsca położenia zakładu pracy, po otrzymaniu zapotrzebowań na robotników, zlecają właściwym dla miejsca położenia zakładu pracy wydziałom zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów powiatowych rad narodowych przeprowadzenie w zakładzie pracy kontroli:
1)
wysokości faktycznego zapotrzebowania,
2)
liczby i stanu przygotowanych kwater,
3)
warunków wyżywienia i kulturalno-oświatowych dla zwerbowanych.
2.
Wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium powiatowej rady narodowej sporządza protokół przeprowadzonej kontroli (ust. 1) według wzoru ustalonego przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej i przesyła go do wydziału zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  4.
Wydziały zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z wojewódzkimi komisjami planowania gospodarczego na podstawie protokołów, o których mowa w § 3 ust. 2, zarządzają przeprowadzenie werbunku przez wydziały zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów powiatowych rad narodowych położonych na terenie danego województwa, zawiadamiając Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej o zarządzonych werbunkach i liczbie osób przewidzianej do zwerbowania.
§  5.
1.
Zapotrzebowania zgłoszone przez zakłady pracy położone w województwach: białostockim, bydgoskim, gdańskim, kieleckim, krakowskim, lubelskim, łódzkim, opolskim, poznańskim, rzeszowskim i warszawskim powinny być pokrywane z rezerw miejscowych w drodze werbunku, który zarządza właściwy terenowo dla zakładu pracy wydział zatrudnienia i spraw socjalnych prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
W wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach, wydziały zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów wojewódzkich rad narodowych województw określonych w ust. 1 mogą zwracać się do Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w sprawie zarządzenia werbunku poza terenem swoich województw.
§  6.
1.
Wydziały zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów wojewódzkich rad narodowych przesyłają do Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej wnioski i odpowiednie dla nich protokoły (§ 3 ust. 2) w celu zarządzenia werbunku przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej (§ 2 ust. 2).
2.
Wydziały zatrudnienia i spraw socjalnych prezydiów wojewódzkich rad narodowych niezwłocznie po otrzymaniu z Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej zarządzenia werbunku - na podstawie danych wynikających z bilansu siły roboczej województwa, w porozumieniu z wojewódzką komisją planowania gospodarczego - zarządzają przeprowadzenie werbunku przez powiaty.