Warunki wydawania pozwoleń na wykonywanie górniczych robót budowlanych.

Monitor Polski

M.P.1979.3.35

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lutego 1979 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 24 stycznia 1979 r.
w sprawie warunków wydawania pozwoleń na wykonanie górniczych robót budowlanych.

Na podstawie art. 16 ust. 2 i 3 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12) zarządza się, co następuje:
1.
Pozwolenie na wykonanie górniczych robót budowlanych okręgowy urząd górniczy wydaje w razie:
1)
budowy nowych obiektów budowlanych zakładu górniczego,
2)
przebudowy, rozbudowy, montażu lub remontu istniejących obiektów budowlanych zakładu górniczego,
3)
rozbiórki (likwidacji) obiektów budowlanych zakładu górniczego.
2.
Pozwolenie na wykonanie górniczych robót budowlanych wydaje się na wniosek inwestora w wypadku określonym w ust. 1 pkt 1 lub przedsiębiorstwa górniczego w wypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3.
3.
Przez pozwolenie na wykonanie górniczych robót budowlanych rozumie się pozwolenie na budowę, o którym mowa w art. 15 - 19 Prawa górniczego.
Pozwolenie na wykonanie górniczych robót budowlanych może dotyczyć całej inwestycji lub jej części objętej planem realizacyjnym, ustalonym zgodnie z przepisami o nadzorze urbanistyczno-budowlanym.
Pozwolenie na wykonanie górniczych robót budowlanych w zakresie przebudowy, rozbudowy, montażu lub remontu obiektów budowlanych zakładu górniczego (§ 1 ust. 1 pkt 2) wydaje się w razie zmiany:
1)
przeznaczenia obiektu budowlanego lub jego części w ruchu zakładu górniczego,
2)
elementów konstrukcyjnych lub elementów wykończenia obiektów budowlanych, które to zmiany mogą doprowadzić do pogorszenia warunków sanitarnych oraz bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
3)
układu obciążeń użytkowych obiektu budowlanego.
Wniosek o wydanie pozwolenia na wykonanie górniczych robót budowlanych powinien określać:
1)
jednostkę ubiegającą się o wydanie pozwolenia,
2)
projektowane do wykonania górnicze roboty budowlane i ich lokalizację,
3)
plan ruchu (dodatek do planu ruchu), którym objęte są projektowane do wykonania górnicze roboty budowlane,
4)
przewidywany termin rozpoczęcia i zakończenia górniczych robót budowlanych,
5)
jednostkę, która będzie wykonywała górnicze roboty budowlane,
6)
kierownictwo i dozór ruchu oraz nadzór techniczny inwestorski nad wykonywaniem górniczych robót budowlanych.
1.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na wykonanie górniczych robót budowlanych w zakresie budowy nowych obiektów budowlanych zakładu górniczego (§ 1 ust. 1 pkt 1) należy dołączyć:
1)
założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji wraz z protokołem zatwierdzenia założeń,
2)
zatwierdzony plan realizacyjny,
3)
protokół odbioru projektu technicznego ze stwierdzeniem zgodności projektu z założeniami techniczno-ekonomicznymi inwestycji,
4)
oświadczenie kierownika ruchu zakładu górniczego, że ustalona koordynacja wykonawstwa gwarantuje niezakłócenie ruchu zakładu górniczego,
5)
dokumenty uzasadniające ewentualne odstępstwa od przepisów,
6)
dokument wykazujący prawo ubiegającego się o pozwolenie do dysponowania nieruchomością, na której ma być zlokalizowana budowa.
2.
Okręgowy urząd górniczy przy rozpatrywaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, może zażądać przedstawienia projektu technicznego lub jego części.
3.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na wykonanie górniczych robót budowlanych w zakresie przebudowy, rozbudowy, montażu lub remontu istniejących obiektów budowlanych zakładu górniczego (§ 1 ust. 1 pkt 2) należy dołączyć:
1)
projekt techniczny lub dokumentację jednostadiową (uproszczoną) wraz z klauzulą zespołu sprawdzającego biura projektów lub protokołem weryfikacyjnym,
2)
dane techniczno-użytkowe pomieszczeń w istniejącym obiekcie,
3)
zatwierdzony plan realizacyjny, jeżeli przepisy o nadzorze urbanistyczno-budowlanym wymagają sporządzenia takiego planu dla zamierzonych górniczych robót budowlanych.
4.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na wykonanie górniczych robót budowlanych w zakresie rozbiórki (likwidacji) obiektu budowlanego zakładu górniczego (§ 1 ust. 1 pkt 3) należy dołączyć:
1)
mapę lub szkic sytuacyjny, określający położenie w terenie rozbieranego (likwidowanego) obiektu i sąsiednich zabudowań,
2)
szkice urządzeń ochronnych, związanych z wykonaniem robót rozbiórkowych (likwidacyjnych),
3)
opis przewidywanego sposobu zagospodarowania terenu pozostającego po dokonaniu rozbiórki (likwidacji) obiektu budowlanego z określeniem przewidywanego terminu zakończenia tych robót.
W pozwoleniu na wykonanie górniczych robót budowlanych okręgowy urząd górniczy ustala warunki wykonywania robót, okresy utrzymywania tymczasowych obiektów budowlanych oraz warunki likwidacji przejściowego zagospodarowania terenu, a także w zależności od rodzaju zamierzonych robót:
1)
wymagania, które należy zachować przy prowadzeniu górniczych robót budowlanych ze względu na bezpieczeństwo ludzi lub mienia oraz ochronę środowiska,
2)
termin rozbiórki (likwidacji) istniejącego obiektu budowlanego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.