Rozdział 3 - Egzamin magisterski. - Warunki ukończenia studiów II stopnia w wyższych szkołach ekonomicznych w roku 1954 r.

Monitor Polski

M.P.1954.A-7.170

Akt utracił moc
Wersja od: 20 stycznia 1954 r.

III.

Egzamin magisterski.

§  10.
1.
Egzaminy magisterskie odbywają się w okresie od 1 do 30 września 1954 r.
2.
Jeżeli student w terminie określonym w ust. 1 nie przystąpił do egzaminu magisterskiego z powodu niezłożenia pracy magisterskiej lub jej nieprzyjęcia, powinien przystąpić do egzaminu w ciągu 3 miesięcy po uzyskaniu przyjęcia pracy, złożonej na podstawie § 8 ust. 3 lub 5.
§  11.
1.
Egzamin magisterski jest ustny.
2.
Na egzaminie magisterskim student powinien wykazać znajomość całości materiału przedmiotu kierunkowego dla danej specjalności oraz znajomość aktualnej literatury naukowej w zakresie tematu pracy magisterskiej, przy czym w toku egzaminu powinna odbyć się dyskusja nad pracą magisterską.
§  12.
Dla określenia wyniku egzaminu stosuje się oceny: bardzo dobrze, dobrze, dostatecznie i niedostatecznie. Ocen pośrednich nie stosuje się.
§  13.
Egzamin magisterski odbywa się przed komisją powołaną przez rektora, w której skład wchodzą:
1)
dziekan lub prodziekan wydziału jako przewodniczący;
2)
samodzielny pracownik nauki kierujący pracą magisterską studenta (referent pracy);
3)
samodzielny pracownik nauki prowadzący zajęcia z marksizmu-leninizmu lub ekonomii politycznej.
§  14.
Z egzaminu sporządza się protokół, oddzielny dla każdej osoby składającej egzamin, na druku według ustalonego wzoru (protokół komisji egzaminu dyplomowego).
§  15.
1.
Po złożeniu egzaminu magisterskiego z wynikiem co najmniej dostatecznym absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów II stopnia i tytuł magistra zgodnie z uchwałą nr 758 Prezydium Rządu z dnia 10 września 1952 r. w sprawie wykazu szkół wyższych uprawnionych do nadawania dyplomów o ukończeniu studiów drugiego stopnia lub równorzędnych oraz warunków i trybu ich nadawania w szkołach wyższych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-80, poz. 1295 i z 1953 r. Nr A-1, poz. 16) i zarządzeniem Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 lutego 1953 r. w sprawie ustalenia specjalności tytułu magistra i inżyniera magistra w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 291).
2.
Komisja przydziału pracy skieruje absolwenta do pracy wydając nakaz stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106).
§  16.
1.
W razie złożenia egzaminu magisterskiego z wynikiem niedostatecznym lub nieprzystąpienia do tego egzaminu w terminie przewidzianym w § 10 student zostaje skreślony z listy studentów i otrzymuje nakaz pracy.
2.
Składanie egzaminu magisterskiego w nowym terminie możliwe jest tylko raz na najbliższej sesji egzaminacyjnej, z wyjątkiem przypadków gdy nieprzystąpienie do egzaminu spowodowane było zdarzeniem losowym. W żadnym jednak razie składanie egzaminu magisterskiego nie jest możliwe po upływie 3 miesięcy od daty urzędowo stwierdzonego ustania przyczyny nieprzystąpienia do egzaminu magisterskiego.