Warunki oraz sposób pomocniczego wykorzystania techniki elektronicznej w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień 15 października 2023 r.

Monitor Polski

M.P.2023.996

Akt utracił moc
Wersja od: 28 sierpnia 2023 r.

UCHWAŁA Nr 111/2023
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 28 sierpnia 2023 r.
w sprawie warunków oraz sposobu pomocniczego wykorzystania techniki elektronicznej w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień 15 października 2023 r.

Na podstawie art. 11 ust. 3 w związku z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 851 oraz z 2023 r. poz. 497 i 1628) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
1. 
Ustala się warunki oraz sposób wykorzystania techniki elektronicznej jako narzędzia wspomagającego prace: obwodowych komisji wyborczych, gmin, komisarzy wyborczych, delegatur i zespołów Krajowego Biura Wyborczego, okręgowych komisji wyborczych oraz Państwowej Komisji Wyborczej, w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień 15 października 2023 r.
2. 
Wykorzystanie techniki elektronicznej jest pomocnicze i nie zastępuje ręcznego liczenia głosów przez komisje obwodowe oraz konieczności porównania przez okręgowe komisje wyborcze danych zawartych w systemie teleinformatycznym z dostarczonymi protokołami głosowania w obwodzie.
Warunkiem korzystania przez podmioty, o których mowa w § 1 ust. 1, z techniki elektronicznej jest używanie wyłącznie oprogramowania zaakceptowanego i zapewnionego przez Państwową Komisję Wyborczą - systemu teleinformatycznego Wsparcie Organów Wyborczych (WOW), zwanego dalej "systemem teleinformatycznym".
System teleinformatyczny umożliwia:
1)
wprowadzenie, przechowywanie i aktualizację danych o podmiotach uprawnionych do udziału w kampanii referendalnej;
2)
druk formularzy protokołów głosowania w obwodzie;
3)
wprowadzenie wszystkich danych zawartych w protokole głosowania w obwodzie;
4)
wydruk projektów protokołów głosowania w obwodzie z ewentualnym zestawieniem błędów oraz raportem ostrzeżeń, ułatwiającymi sprawdzenie poprawności ustalenia wyników głosowania w obwodzie, a w szczególności zgodności arytmetycznej danych;
5)
wprowadzenie danych z podpisanych protokołów głosowania w obwodzie do sieci elektronicznego przekazywania danych;
6)
zapisanie danych z protokołu głosowania w obwodzie w postaci pliku na elektronicznym nośniku danych, w przypadku braku możliwości wprowadzenia danych do sieci elektronicznego przekazywania danych;
7)
potwierdzenie przez koordynatora gminnego ds. informatyki zgodności danych elektronicznych otrzymanych z obwodowej komisji wyborczej z kopiami protokołów głosowania w obwodzie przekazanymi przez tę obwodową komisję wyborczą;
8)
weryfikację i zatwierdzenie danych z protokołów głosowania w obwodzie na poziomie właściwej okręgowej komisji wyborczej;
9)
sporządzenie, w formie wydruku, projektu protokołu głosowania na obszarze właściwości okręgowej komisji wyborczej;
10)
gromadzenie i przekazywanie skanów protokołów głosowania w obwodzie;
11)
przekazanie przez okręgową komisję wyborczą wyników głosowania z obszaru swojej właściwości do Państwowej Komisji Wyborczej;
12)
sporządzenie, w formie wydruku, projektu protokołu o wyniku referendum;
13)
przechowywanie danych zawartych w protokołach głosowania w obwodach, na poziomie jednostki samorządu terytorialnego, w okręgach wyborczych oraz w skali kraju.
W sprawach nieuregulowanych w niniejszej uchwale stosuje się odpowiednio przepisy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej nr 63/2023 z dnia 17 sierpnia 2023 r. w sprawie warunków oraz sposobu pomocniczego wykorzystania techniki elektronicznej w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 15 października 2023 r. (M.P. poz. 988).
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.