Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Warunki niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa lotów przy wykonywaniu przez członków personelu lotniczego uprawnień wynikających z licencji.

Monitor Polski

M.P.1963.4.20

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1965 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o "czasie lotu", o "członku personelu latającego", o "członku załogi lotniczej" - należy przez to rozumieć określenia ustalone w rozporządzeniu Ministra Komunikacji z dnia 7 września 1961 r. o personelu lotniczym (Dz. U. Nr 45, poz. 236),
2)
o "czasie wykonywania czynności lotniczych na ziemi" - należy przez to rozumieć łączny czas:
a)
organizowania lotu, nie mniej jednak niż 1 godzinę przed startem statku powietrznego,
b)
oczekiwania na lot,
c)
wykonywania czynności po wylądowaniu lub zakończeniu lotów, nie mniej jednak niż 1/2 godziny od chwili wyłączenia silników statku powietrznego,
d)
pełnienia dyżurów i wykonywania innych czynności lotniczych na ziemi, do których członek personelu latającego został wyznaczony,
e)
pełnienia czynności rezerwowego członka załogi lotniczej podczas lotu statku powietrznego,
f)
lotu statkiem powietrznym w charakterze pasażera podczas podróży służbowej,
3)
o "ogólnym czasie wykonywania czynności lotniczych" - należy przez to rozumieć czas lotów (pkt 1) i czas wykonywania czynności lotniczych na ziemi (pkt 2).
§  2.
1.
Ogólny czas wykonywania czynności lotniczych przez członka personelu latającego w okresie miesięcznym nie może przekraczać liczby godzin, wynikającej z pomnożenia liczby dni roboczych przypadających w danym miesiącu (z wyjątkiem sobót) przez 8 godzin i dni roboczych przypadających w danym miesiącu w soboty - przez 6 godzin.
2.
Ogólny czas wykonywania czynności lotniczych (ust. 1) zmniejsza się w razie nieobecności członka personelu latającego w pracy o liczbę godzin przypadających na nie przepracowane dni robocze, przy czym nieobecności krótszej niż jeden dzień roboczy nie uwzględnia się.
§  3.
1.
Czas lotu, czas wykonywania czynności lotniczych na ziemi lub ogólny czas wykonywania czynności lotniczych uważa się za nadmiernie przedłużony (§ 27 ust. 4 powołanego w § 1 pkt 1 rozporządzenia), jeżeli przekracza okresy ustalone w §§ 2, 5 lub 8.
2. 1
Członek personelu latającego może przystąpić ponownie do wykonywania czynności lotniczych, jeżeli:
1)
w jego miejscu zamieszkania:
a)
nieprzerwany wypoczynek po okresie co najmniej 8 godzin ogólnego czasu wykonywania przez niego czynności lotniczych wynosi nie mniej niż 10 godzin,
b)
nieprzerwany wypoczynek po okresie ponad 10 godzin ogólnego czasu wykonywania przez niego czynności lotniczych wynosi co najmniej tyle, ile trwało wykonywanie czynności lotniczych poprzedzające ten wypoczynek,
2)
na lotniskach tranzytowych i innych położonych poza miejscem zamieszkania - nieprzerwany wypoczynek wynosi co najmniej połowę okresu ogólnego czasu wykonywania czynności lotniczych poprzedzającego wypoczynek.
§  4.
Członek personelu latającego zatrudniony zawodowo w tym charakterze obowiązany jest odbyć raz na 12 miesięcy, w ustalonym przez pracodawcę okresie, dwutygodniowe ćwiczenia mające na celu zachowanie jego sprawności fizycznej i psychicznej. Zwolnienie członka personelu latającego od tych ćwiczeń jest niedopuszczalne; w uzasadnionych przypadkach, za zgodą urzędowego lekarza, termin odbycia tych ćwiczeń może być przesunięty. Na zlecenie Komisji Lotniczo-Lekarskiej ćwiczenia mogą być zastąpione pobytem w sanatorium lub odbyciem kuracji specjalistycznej.
1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 12 marca 1964 r. (M.P.64.20.89) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 marca 1964 r.