§ 8. - Warunki i tryb udzielania kredytu bankowego dla ludności nierolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe oraz przebudowę pomieszczeń w budynkach państwowych na cele mieszkalne.

Monitor Polski

M.P.1981.19.180

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1981 r.
§  8.
1.
Osobie będącej właścicielem domu jednorodzinnego, lokalu w domu wielomieszkaniowym, domu wielomieszkaniowego (czynszowego) lub budynku mieszkalno-pensjonatowego albo posiadającej spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego na zasadach obowiązujących w spółdzielniach budowlano-mieszkaniowych kredyt na budowę domu może być przyznany tylko w wyjątkowo uzasadnionych wypadkach, a w szczególności gdy:
1)
nastąpiło pełne zużycie techniczne posiadanego domu lub zużycie techniczne w takim stopniu, że nakład na remont byłby nieopłacalny,
2)
posiadany dom lub jego część, lokal w domu wielorodzinnym albo mieszkanie spółdzielcze nie zapewnia zamieszkałym w nim osobom obowiązujących norm powierzchni mieszkalnej,
3)
własność domu lub lokalu albo spółdzielcze prawo do lokalu stanowi wspólność majątkową rozwiedzionych małżonków,
4)
dom lub mieszkanie spółdzielcze zamieszkałe są w całości przez najemców na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale.
2.
Warunkiem przyznania kredytu osobie, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego na zasadach obowiązujących w spółdzielniach budowlano-mieszkaniowych, jest zrzeczenie się na piśmie uprawnień do zbycia tego prawa, przewidzianych w art. 147 § 1 i art. 149 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. z 1961 r. Nr 12, poz. 61 i z 1974 r. Nr 47, poz. 281), oraz złożenie pisemnego zobowiązania, że po wybudowaniu domu osoba ta wystąpi ze spółdzielni i dotychczasowy lokal postawi do dyspozycji spółdzielni.
3.
Kredyt bankowy na remont domu nie może być przyznany osobom, które nie spłaciły kredytu zaciągniętego na budowę.