Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Warunki dostarczania paliw gazowych.

Monitor Polski

M.P.1974.25.150

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lipca 1974 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Zarządzenie ustala warunki dostarczania paliw gazowych.
§  2.
1.
Dostarczanie paliw gazowych następuje zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia, po zawarciu przez strony umowy według wzorów ustalanych przez Ministra Górnictwa i Energetyki.
2.
Zawarcie umowy odbiegającej od ustalonych wzorów wymaga uprzedniej zgody właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki paliwowo-energetycznej.
3.
Umowa (ust. 1) może być zawarta po spełnieniu wymagań określonych przepisami w sprawie zasad przyłączania do wspólnej sieci urządzeń do wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, rozdzielania i odbioru paliw gazowych, wydanymi na podstawie art. 7 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. z 1962 r. Nr 32, poz. 150 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115 i 117).
§  3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
producencie - należy przez to rozumieć przedsiębiorstwo (zakład) wydobywające lub wytwarzające paliwa gazowe,
2)
dystrybutorze - należy przez to rozumieć przedsiębiorstwo (zakład) przemysłu gazowniczego dostarczające paliwa gazowe odbiorcom lub prowadzące działalność handlową w zakresie sprzedaży paliw gazowych,
3)
dostawcy - należy przez to rozumieć dystrybutora lub producenta dostarczającego paliwa gazowe odbiorcom, a także odbiorcę, który za zgodą dystrybutora odprzedaje część pobieranych paliw gazowych innym odbiorcom,
4)
odbiorcy - należy przez to rozumieć jednostkę (osobę) pobierającą paliwa gazowe na własne potrzeby, a za zgodą dystrybutora także do odprzedaży innym odbiorcom.
§  4.
1.
Odbiorców dzieli się na trzy grupy:
1)
grupa I - odbiorcy zamawiający lub pobierający miesięcznie paliwa gazowe w ilości przekraczającej 20.000 m3,
2)
grupa II - odbiorcy zamawiający lub pobierający miesięcznie paliwa gazowe w ilości do 20.000 m3 (włącznie), z wyjątkiem odbiorców grupy III,
3)
grupa III - osoby fizyczne zamawiające lub pobierające paliwa gazowe w ilości do 20.000 m3 (włącznie) miesięcznie na potrzeby gospodarstwa domowego, a za zgodą dostawcy także do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.
2.
Dystrybutor, za zgodą jednostki nadrzędnej i w granicach przez nią ustalonych, może na czas określony zakwalifikować do grupy II lub III odbiorcę zamawiającego lub pobierającego miesięcznie paliwa gazowe w ilości przekraczającej 20.000 m3.
3.
Jeżeli ciśnienie robocze paliwa gazowego przed urządzeniem pomiarowym przekracza 776 mm słupa rtęci, dla określenia ilości pobieranego paliwa gazowego, decydującej o zaliczeniu odbiorcy do jednej z trzech grup, dokonuje się przeliczenia ilości m3 na ciśnienie 760 mm słupa rtęci.
§  5.
1.
Umowy wieloletnie, roczne i na czas nie oznaczony są zawierane na wniosek odbiorcy.
2.
Umowy wieloletnie są zawierane pomiędzy dostawcami a odbiorcami grupy I co najmniej na jeden rok przed okresem, który ma być objęty umową, a umowy roczne co najmniej na 60 dni przed rozpoczęciem roku kalendarzowego, który ma być objęty umową.
3.
Umowy na czas nie oznaczony są zawierane pomiędzy dostawcami i odbiorcami grupy II i III.
§  6.
1.
Rozliczenia za dostarczane paliwa gazowe są dokonywane według przepisów taryfowych.
2.
Podstawę obliczenia należności za pobrane paliwa gazowe, jeżeli umowa nie reguluje inaczej, stanowią wskazania rozliczeniowych przyrządów pomiarowych, zalegalizowanych i zaplombowanych przez organy administracji miar oraz zabezpieczonych plombami przez dostawcę.
3.
Terminy i sposób odczytywania wskazań rozliczeniowych przyrządów pomiarowych oraz sposób inkasowania należności za dostarczane paliwa gazowe określa:
1)
umowa - dla odbiorców grupy I i II,
2)
dostawca - dla odbiorców grupy III.
4.
O wszelkich zmianach terminów i sposobu odczytywania wskazań rozliczeniowych przyrządów pomiarowych oraz inkasowania należności u odbiorców grupy III dostawca obowiązany jest zawiadomić tych odbiorców za pośrednictwem inkasenta (przy doręczaniu ostatniego rachunku przed zmianą) albo za pomocą środków masowego przekazu lub w inny sposób przyjęty w danej miejscowości.
5.
Rozliczeniowe przyrządy pomiarowe zainstalowane u odbiorcy stanowią własność dostawcy, który jest odpowiedzialny za kontrolę ich działania i legalizację.
6.
Odbiorca, w którego pomieszczeniach znajdują się rozliczeniowe przyrządy pomiarowe, obowiązany jest do:
1)
zabezpieczenia przyrządów przed zniszczeniem i uszkodzeniem,
2)
pokrycia w pełnej wysokości strat wynikających z uszkodzenia, zniszczenia lub utraty przyrządów, chyba że uszkodzenie nastąpiło wskutek naturalnego zużycia,
3)
zachowania w stanie nienaruszonym plomb nałożonych na przyrządach,
4)
niedokonywania bez wiedzy i zgody dostawcy zmian i regulacji w układach tych przyrządów.
7.
Jeżeli rozliczeniowe przyrządy pomiarowe znajdują się poza pomieszczeniami odbiorcy, do przestrzegania przepisów ust. 6 obowiązany jest zarządca budynku (obiektu), w którym te przyrządy się znajdują.
8.
W razie zastrzeżeń co do prawidłowości wskazań odbiorca może zażądać od dostawcy sprawdzenia rozliczeniowych przyrządów pomiarowych.
9.
Dostawca obowiązany jest w terminie 7 dni od daty zgłoszenia żądania (ust. 8) przeprowadzić kontrolę zainstalowanych u odbiorcy rozliczeniowych przyrządów pomiarowych i w razie potrzeby dokonać wymiany tych przyrządów.
10.
Odbiorca pokrywa koszty związane ze sprawdzeniem rozliczeniowego przyrządu pomiarowego jedynie wówczas, gdy nie upłynął termin ważności legalizacji sprawdzanego przyrządu i nie stwierdzono błędów wskazań większych od określonych przepisami dla danej klasy dokładności, ani też nie stwierdzono innych wad powodujących nieprawidłowe działanie rozliczeniowego przyrządu pomiarowego.
§  7.
Po stwierdzeniu nieprawidłowości wskazań przyrządu pomiarowego dostawca jest obowiązany przeprowadzić rozliczenie z odbiorcą, przyjmując za podstawę tego rozliczenia zużycie paliw gazowych w analogicznych warunkach odbioru w poprzednich okresach obrachunkowych. Sprostowanie przez dostawcę rachunku (faktury), które powinno być przeprowadzone przy najbliższym fakturowaniu należności, obejmuje okres pobierania paliw gazowych od początku okresu obrachunkowego, w którym zgłoszono nieprawidłowości wskazań lub zażądano sprawdzenia rozliczeniowego przyrządu pomiarowego. Jeżeli zostanie udowodnione, że błędne obliczanie należności trwało dłużej, wówczas należność koryguje się za cały okres, nie objęty przedawnieniem.
§  8.
1.
Za nielegalne pobieranie paliw gazowych uważa się:
1)
pobieranie tych paliw:
a)
bez zawarcia umowy z dostawcą,
b)
w wyniku samowolnego przyłączenia się do sieci gazowej dostawcy,
c)
przy samowolnym całkowitym lub częściowym pominięciu rozliczeniowego przyrządu pomiarowego,
d)
w ilościach większych od wskazań rozliczeniowego przyrządu pomiarowego, np. na skutek samowolnego przerobienia lub celowego uszkodzenia przyrządu albo celowej zmiany jego wskazań,
2)
używanie paliw gazowych niezgodnie z warunkami umowy.
2.
W razie stwierdzenia nielegalnego pobierania paliw gazowych należność oblicza się według stawek taryfowych, powiększonych dwukrotnie.
3.
Obliczenia ilości nielegalnie pobranych paliw gazowych dokonuje dostawca według nominalnej mocy odbiorników zainstalowanych u odbiorcy w czasie przeprowadzania kontroli za cały czas udowodnionego nielegalnego pobierania paliw gazowych z uwzględnieniem terminów przedawnienia roszczeń.
4.
W razie gdy okresu nielegalnego pobierania paliw gazowych nie można ustalić, należność oblicza się za jeden rok wstecz, a w odniesieniu do odbiorców przyłączonych do sieci gazowej w ciągu ostatniego roku - od daty przyłączenia do sieci.
§  9.
1.
Przy dostarczaniu paliw gazowych dopuszcza się stosowanie przerw i ograniczeń.
2.
Przez przerwanie dostarczania paliw gazowych rozumie się wstrzymanie tego dostarczania w razie:
1)
awarii, zagrożenia wybuchem, pożarem lub zagrożenia życia ludzkiego,
2)
nielegalnego pobierania paliw gazowych,
3)
prowadzenia prac związanych z usuwaniem skutków awarii,
4)
wykonywania planowanych prac konserwacyjnych lub remontowych przy urządzeniach gazowniczych,
5)
prowadzenia prac związanych z przyłączaniem nowych odbiorców.
3.
Przez ograniczenie w dostarczaniu paliw gazowych rozumie się zmniejszenie ilości dostarczanych paliw gazowych spowodowane:
1)
pracami związanymi z usuwaniem skutków awarii,
2)
planowanymi pracami konserwacyjnymi lub remontowymi przy urządzeniach gazowniczych,
3)
pracami związanymi z przyłączaniem nowych odbiorców lub pracami przyłączeniowymi w sieci gazowej dostawcy,
4)
wystąpieniem niedoborów paliw gazowych i wprowadzeniem przez właściwą jednostkę organizacyjną Zjednoczenia Przemysłu Gazowniczego planu ograniczeń w dostarczaniu paliw gazowych.
4.
Przy dostarczaniu odbiorcom na podstawie odrębnej umowy paliw gazowych do odbiorników dwupaliwowych, w zakresie przerw lub ograniczeń stosuje się dodatkowo postanowienia tej umowy.
5.
Niezależnie od przerw i ograniczeń określonych w ust. 2, 3 i 4 dostawca, po uprzednim zawiadomieniu odbiorcy, może:
1)
przerwać lub ograniczyć dostarczanie paliw gazowych w razie:
a)
dwukrotnego niedopuszczenia (w odstępie dwudniowym) upoważnionego przedstawiciela dostawcy do rozliczeniowego przyrządu pomiarowego zainstalowanego w obiekcie odbiorcy grupy I i II,
b)
niezawiadomienia dostawcy o zerwaniu lub uszkodzeniu plomb na rozliczeniowym przyrządzie pomiarowym,
c)
pobierania paliw gazowych w sposób zakłócający dostarczanie tych paliw innym odbiorcom,
d)
używania paliw gazowych niezgodnie z warunkami umowy,
e)
nieuiszczenia opłat za pobrane paliwa gazowe w terminach określonych umową,
2)
ograniczyć dostarczanie paliw gazowych w razie:
a)
pobierania bez zgody dostawcy okresowo lub godzinowo większych ilości paliw gazowych niż określono w umowie,
b)
odprzedaży paliw gazowych innym odbiorcom bez zgody dostawcy.
§  10.
1.
Przerwy lub ograniczenia w dostarczaniu paliw gazowych dla jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej mogą być wprowadzone po uprzednim porozumieniu się dostawcy z Wojskową Inspekcją Paliwowo-Energetyczną.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do przerw określonych w § 9 ust. 2 pkt 1.
§  11.
1.
Dostawca jest obowiązany do:
1)
dostarczania paliw gazowych zgodnie z warunkami określonymi umową,
2)
niezwłocznego likwidowania nie zawinionych przez odbiorców przerw i zakłóceń w dostarczaniu paliw gazowych,
3)
niezwłocznego zawiadamiania odbiorców o przerwach w dostarczaniu paliw gazowych z przyczyn określonych w § 9 ust. 2 pkt 1,
4)
udzielania, na żądanie odbiorcy, informacji o przewidywanych terminach przywrócenia normalnych warunków dostarczania paliw gazowych w razie występowania zakłóceń w ich dostarczaniu.
2.
Przed wprowadzeniem przerw lub ograniczeń w dostarczaniu paliw gazowych z przyczyn podanych w § 9 ust. 2 pkt 4 i 5 oraz ust. 3 pkt 2 i 3 dostawca:
1)
a) uzgadnia na piśmie z odbiorcami grupy I termin przerwy lub ograniczenia, z tym że uzgodnienie powinno nastąpić nie później niż na 30 dni przed terminem przerwy lub ograniczenia, jeżeli umowa nie stanowi inaczej,
b)
w razie gdy odbiorca grupy I nie uzgodni terminu przerwy lub ograniczenia na 7 dni przed terminem wskazanym przez dostawcę, termin ten ustala dostawca, zawiadamiając o tym odbiorcę co najmniej na 24 godziny przed wprowadzeniem przerwy lub ograniczenia,
2)
zawiadamia odbiorców grupy II i III o zamierzonym wprowadzeniu przerw lub ograniczeń, nie później niż na 7 dni przed terminem przerwy lub ograniczenia, jeżeli umowa z odbiorcą grupy II nie stanowi inaczej.
§  12.
Odbiorca jest obowiązany do:
1)
odbierania i używania paliw gazowych zgodnie z warunkami określonymi umową,
2)
zapewnienia upoważnionym przedstawicielom dostawcy:
a)
dostępu do rozliczeniowych przyrządów pomiarowych znajdujących się w obiekcie odbiorcy,
b)
możności przeprowadzania kontroli dotrzymania warunków umowy oraz prawidłowości rozliczeń,
c)
możności wykonywania prac związanych z eksploatacją urządzeń gazowniczych dostawcy, znajdujących się w obiekcie odbiorcy.