§ 2. - Warunki dopuszczenia do obrotu środków ochrony roślin.

Monitor Polski

M.P.1960.15.68

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lutego 1960 r.
§  2.
1.
Zakłady wytwarzające środki ochrony roślin oraz przedsiębiorstwa sprowadzające te środki z zagranicy zobowiązane są do zgłaszania ich w Instytucie Ochrony Roślin do rejestracji, jeżeli środki te przeznaczone są do obrotu. Celem rejestracji jest stwierdzenie przydatności środka ochrony roślin. Rejestracja zagranicznych środków ochrony roślin powinna być dokonana przed ich sprowadzeniem, chyba że Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia postanowi inaczej.
2.
Instytut Ochrony Roślin sprawdza przydatność środka w drodze ustalenia, czy zgłoszone środki ochrony roślin posiadają właściwości fizykalne i toksyczne zapewniające skuteczność działania względem chorób i szkodników roślin oraz chwastów, a także czy nie mają one cech powodujących szkodliwe działanie uboczne u roślin i zwierząt.
3.
Sprawdzenie przydatności odbywa się na podstawie istniejących wiarygodnych danych doświadczalnych bądź też na podstawie badania specjalnie zorganizowanego przez Instytut Ochrony Roślin.
4.
Po wykonaniu czynności określonych w ust. 2 i 3 Instytut Ochrony Roślin zwraca się do Państwowego Zakładu Higieny o wydanie opinii:
1)
czy środek ochrony roślin nie ma cech powodujących szkodliwe działanie uboczne dla ludzi, nawet przy zachowaniu ostrożności, przewidzianych w zatwierdzonym opisie sposobu użycia,
2)
czy wzór etykiety, z którą środek ma być wprowadzony do obrotu, zawiera należyty opis sposobu użycia i odpowiada stawianym wymaganiom,
3)
jeśli środek ma służyć również celom sanitarnym - czy przydatny jest do tych celów.