Rozdział 3 - Rejestracja znaków towarowych. - Używanie znaków towarowych przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1949.A-57.762

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1949 r.

III.

Rejestracja znaków towarowych.

§  8.
Przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej obowiązane są do zarejestrowania w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej swoich znaków towarowych w celu uzyskania ochrony prawnej tych znaków.
§  9.
Podania o rejestrację znaku towarowego składać należy w Urzędzie Patentowym osobno dla każdego znaku. Podania winny zawierać:
a)
opis znaku towarowego, o rejestrację którego przedsiębiorstwo się ubiega, a w szczególności, jeżeli zgłoszony znak jest słowny - podać jego brzmienie, jeśli zaś obrazowy - określić co przedstawia. W razie zgłoszenia znaku obrazowego lub plastycznego należy jednocześnie załączyć do podania co najmniej dziesięć identycznych rysunków (odbitek) znaku, odpowiadających wymaganiom estetyki i wykonanych mechanicznie na trwałym papierze. Wymienioną ilość rysunków należy załączyć do podania również i wtedy, gdy zgłoszony znak jest znakiem słownym, którego cechę znamienną stanowi charakter napisu,
b)
pełna nazwę (firmę) zgłaszającego przedsiębiorstwa w brzmieniu wpisanym do rejestru handlowego z ewentualnym zaznaczeniem, że pozostaje ono pod zarządem państwowym, a w braku wpisu do rejestru handlowego - w brzmieniu ustalonym przez właściwy organ nadrzędny,
c)
siedzibę przedsiębiorstwa zgłaszającego (miejscowość, ulicę, powiat, województwo),
d)
określenie, czy zgłaszające przedsiębiorstwo jest przemysłowe czy handlowe i jakie towary wchodzą w zakres tego przedsiębiorstwa (np. fabryka maszyn i narzędzi rolniczych, wytwórnia produktów chemicznych, kupno i sprzedaż artykułów spożywczych),
e)
wyczerpujący wykaz towarów, dla których dany znak zostaje zgłoszony, a jakie wchodzą w zakres zgłaszającego przedsiębiorstwa; wykaz towarów nie może zawierać oznaczeń ogólnikowych (jak np. "artykuły pierwszej potrzeby", "środki chemiczne" oraz oznaczeń takich, jak "i inne", "i podobne" itd.). Nazwy towarów muszą być określone zgodnie z prawidłową polską terminologią techniczną.
§  10.
Do złożonego w Urzędzie Patentowym podania o rejestrację znaku towarowego należy dołączyć zaświadczenie Centralnego Zarządu Przemysłu, któremu przedsiębiorstwo podlega, lub właściwej Centrali Handlowej albo innego równorzędnego organu, któremu przedsiębiorstwo jest podporządkowane, stwierdzające że towary wytwarzane lub sprzedawane przez zgłaszające przedsiębiorstwo znajdują się pod względem jakości na odpowiednim poziomie. Zaświadczenia te będą wystawiane na podstawie opinii o jakości produkcji, wydawanych przez organa ustanowione do kontroli tej jakości.

Brak odmowy wystawienia zaświadczenia w ciągu miesiąca od złożenia wniosku o udzielenie zaświadczenia jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na zgłoszenie znaku przez przedsiębiorstwo do Urzędu Patentowego. W przypadku tym przedsiębiorstwo powinno dołączyć do podania o rejestrację znaku odpis wniosku o wystawienie zaświadczenia i oświadczyć, że w wymienionym terminie miesięcznym na nastąpiła decyzja odmowna.

§  11.
Właściwy Minister może poszczególne przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej, wyróżniające się stałym, wysokim poziomem jakości wyrobów, zwalniać od obowiązku przedstawiania zaświadczeń wymienionych w § 10.