§ 9. - Używanie pojazdów samochodowych do celów służbowych.

Monitor Polski

M.P.1987.19.165

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1989 r.
§  9.
1.
Należność pracownika z tytułu używania własnego pojazdu do celów służbowych, wraz z przyznanym ryczałtem pieniężnym, nie może przekroczyć łącznie kwoty wynikającej z pomnożenia przyznanego limitu przebiegu kilometrów przez stawkę określoną w § 6 ust. 2.
2.
Limit przebiegu na używanie własnego pojazdu do celów służbowych wraz z limitem na jazdy lokalne nie może wynosić więcej niż 1.000 km miesięcznie.
3. 8
W szczególnie uzasadnionych wypadkach właściwy organ określony w § 5 ust. 1 może zwiększyć limit określony w ust. 2, nie więcej jednak niż do 1.500 km miesięcznie. W odniesieniu do dyrektorów przedsiębiorstw państwowych zgodę na zwiększenie limitu wydaje organ założycielski.
4.
Należność, o której mowa w ust. 1, może być rozliczana w okresie półrocznym, z wyjątkiem miesięcznego ryczałtu.
5.
Wydatki jednostek organizacyjnych z tytułu zwrotu należności pracownikom za używanie do celów służbowych pojazdów stanowiących ich własność zalicza się do kosztów podróży służbowych tych jednostek.
6.
Przepisy ust. 1, 2 i 3 nie dotyczą pracowników wykonujących bezpośrednio usługi na rzecz ludności lub jednostek gospodarki uspołecznionej, wymagające korzystania z pojazdu.
7.
Osobom wymienionym w § 3 ust. 1 i 2 nie przysługują należności z tytułu używania własnego pojazdu do celów służbowych, chyba że nastąpi stała rezygnacja z uprawnienia do osobistego dysponowania służbowym samochodem osobowym.
8 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 12 kwietnia 1988 r. (M.P.88.12.106) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 kwietnia 1988 r.