Uzyskiwanie tytułu starszego felczera.

Monitor Polski

M.P.1958.56.324

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lipca 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 28 czerwca 1958 r.
w sprawie uzyskiwania tytułu starszego felczera.

Na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o zawodzie felczera (Dz. U. z 1950 r. Nr 36, poz. 336 i z 1954 r. Nr 57, poz. 284) zarządza się, co następuje:
1.
Wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) organizują dla osób ubiegających się o tytuł starszego felczera kursy dokształcające.
2.
Kursy dokształcające są kursami II stopnia z oderwaniem od pracy w rozumieniu przepisów zarządzenia nr 160 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1954 r. w sprawie zasad organizowania, prowadzenia i finansowania kursowego doszkalania zawodowego (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-67, poz. 849, z 1955 r. Nr 36, poz. 351, z 1956 r. Nr 79, poz. 957 i z 1958 r. Nr 11, poz. 67).
1.
Felczer ubiegający się o tytuł starszego felczera powinien złożyć podanie o dopuszczenie na kurs dokształcający do wydziału zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), właściwego ze względu na miejsce zatrudnienia.
2.
Felczerzy zatrudnieni w służbie zdrowia Ministerstw: Spraw Wewnętrznych, Komunikacji oraz Sprawiedliwości składają podania do tych ministerstw, a zatrudnieni w służbie zdrowia Ministerstwa Obrony Narodowej - do dowództwa okręgu wojskowego, właściwego ze względu na miejsce pracy felczera.
1.
Felczerzy ubiegający się o tytuł starszego felczera, a posiadający w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia wymagany 3-letni staż pracy, są obowiązani złożyć podanie o dopuszczenie na kurs dokształcający w ciągu jednego miesiąca od dnia wejścia w życie zarządzenia.
2.
Felczerzy, którzy kończą 3-letni staż pracy w czasie późniejszym niż określony w ust. 1, mają prawo składać podania o dopuszczenie na kurs dokształcający nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia ukończenia wymaganego stażu pracy.
Do podania, o którym mowa w § 2, należy dołączyć:
1)
dowód posiadania uprawnień zawodowych felczera;
2)
zaświadczenie właściwego wydziału zdrowia prezydium powiatowej rady narodowej (miejskiej, dzielnicowej rady narodowej stanowiącej powiat miejski), stwierdzające wykonywanie zawodu felczera przez okres ponad trzy lata;
3)
opinię o pracy zawodowej wydaną przez kierownika zakładu pracy.
Ministerstwa: Komunikacji, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz dowództwa okręgów wojskowych po sprawdzeniu, czy złożone podania odpowiadają wymaganiom określonym w § 3, oraz po ich zaopiniowaniu przesyłają je do właściwych wydziałów zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
1.
Wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) ustalają w porozumieniu z zarządami okręgowymi Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia kolejność przyjęcia kandydatów na kurs dokształcający.
2.
Pierwszeństwo w przyjmowaniu na kurs dokształcający przysługuje kandydatom, którzy posiadają długoletni staż pracy, zatrudnieni są na wsi lub w zakładach leczniczo-zapobiegawczych przy przemysłowych zakładach pracy oraz wykazują się osiągnięciami w pracy zawodowej.
3.
O terminie i miejscu rozpoczęcia kursu dokształcającego kandydaci powinni być zawiadomieni nie później niż na miesiąc przed rozpoczęciem kursu.
Kurs dokształcający trwa 2 miesiące (50 dni roboczych - 6 godzin dziennie) oraz obejmuje teoretyczne i praktyczne przygotowanie w zakresie następujących przedmiotów:
1)
farmakologia i receptura - 35 godzin
2)
higiena pracy i higiena szkolna - 30 "
3)
pierwsza pomoc w nagłych wypadkach - 30 "
4)
zasady opieki profilaktycznej nad dziećmi - 20 "
5)
choroby zakaźne - 35 "
6)
organizacja służby zdrowia i ustawodawstwo sanitarne - 10 "
7)
aseptyka i zabiegi felczerskie - 40 "
8)
statystyka i sprawozdawczość - 10 "
9)
zagadnienia terenowej obrony przeciwlotniczej - 5 "
10)
zajęcia seminaryjne i repetycje:
a)
choroby skórne i weneryczne - 20 "
b)
choroby wewnętrzne - 30 "
c)
chirurgia i urologia - 30 "
d)
krwiodawstwo - 5 "
1.
Kandydaci przyjęci na kurs dokształcający obowiązani są brać udział we wszystkich zajęciach teoretycznych i praktycznych przewidzianych w § 7.
2.
Kurs nie może być zaliczony kandydatowi w razie niebrania przez niego udziału w zajęciach przez czas dłuższy niż 15 dni.
Kandydaci, którzy przedstawią zaświadczenie o ukończeniu szkolenia specjalistycznego, są zwolnieni od obowiązku odbycia szkolenia na kursie dokształcającym w zakresie przedmiotów objętych szkoleniem specjalistycznym.
1.
Dowodem ukończenia kursu dokształcającego jest zaświadczenie wydane przez kierownika kursu. Wzór zaświadczenia ustala Ministerstwo Zdrowia.
2.
Zaświadczenie określone w ust. 1 wydaje się osobom, które w dostatecznym stopniu opanowały przedmioty objęte programem kursu dokształcającego.
1.
Poziom wiadomości kandydatów sprawdzają wykładowcy przedmiotów objętych programem kursu dokształcającego w obecności kierownika kursu.
2.
Przepis § 9 stosuje się odpowiednio.
3.
Przy sprawdzaniu poziomu wiadomości może być obecny przedstawiciel zarządu okręgowego Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
1.
W razie stwierdzenia, że kandydat nie wykazał dostatecznego poziomu wiadomości z jednego lub dwóch przedmiotów, kierownik kursu na wniosek wykładowcy wyznacza kandydatowi ponowny termin sprawdzenia wiadomości z tych przedmiotów.
2.
Termin, o którym mowa w ust. 1, nie może być krótszy niż 2 miesiące.
Kandydat, który nie wykazał dostatecznego poziomu wiadomości z więcej niż dwóch przedmiotów bądź w czasie powtórnego ich sprawdzania, ma prawo ubiegać się o ponowne przyjęcie na kurs dokształcający. Prawo to przysługuje felczerowi tylko jeden raz.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.