Uznanie za rezerwat przyrody.

Monitor Polski

M.P.1963.13.73

Akt utracił moc
Wersja od: 16 lutego 1963 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 14 stycznia 1963 r.
w sprawie uznania za rezerwat przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Wąwóz Homole" obszar gruntu i wód o łącznej powierzchni 58,64 ha w Leśnictwie Jaworki Nadleśnictwa Krościenko, położony w miejscowości Jaworki na obszarze miasta Szczawnica województwa krakowskiego.
2.
W skład rezerwatu wchodzą:
a)
działki gruntowe gminy katastralnej Jaworki w powiecie nowotarskim I. kat. 167 do 175, 177, 220 do 224, 235 do 239, 259 do 262, 276 do 281 o łącznej powierzchni 57,055 ha,
b)
dolny odcinek Potoku Kaniowskiego wraz z jego lewobrzeżnym dopływem, znajdujący się w granicach obszaru objętego działkami wymienionymi pod lit. a), a stanowiący część działek I. kat. 412 i 413 gminy katastralnej Jaworki o powierzchni 1,59 ha.

Granice rezerwatu i działki gruntowe, wchodzące w skład rezerwatu, zostały oznaczone na mapie rezerwatu w skali 1 : 5.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.

3.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych wąwozu skalnego w Małych Pieninach, odznaczającego się wyjątkowo pięknym krajobrazem i zawierającego liczne osobliwości przyrody żywej i nieożywionej.
4.
Na terenie rezerwatu zabronione są:
a)
wycinanie drzew i pobór użytków drzewnych, z wyjątkiem przypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego, których zakres określi specjalnie w tym celu opracowany plan gospodarczy, podlegający zatwierdzeniu przez Naczelnego Konserwatora Przyrody,
b)
zbiór owoców i nasion drzew oraz krzewów,
c)
zbiór ziół leczniczych oraz innych roślin lub ich części,
d)
pozyskiwanie ściółki leśnej, pasanie zwierząt gospodarskich oraz wykonywanie wszelkich czynności gospodarczych, z wyjątkiem koniecznych zabiegów, zmierzających do zachowania bądź przywrócenia naturalnych zespołów roślinnych,
e)
niszczenie lub uszkadzanie drzew i innych roślin,
f)
łamanie skał i pozyskiwanie kopalin,
g)
łowienie ryb oraz polowanie, chwytanie, płoszenie i zabijanie dziko żyjących zwierząt,
h)
biwakowanie, zanieczyszczanie terenu i wzniecanie ognia,
i)
umieszczanie tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną terenu i turystyką,
j)
wznoszenie budowli oraz zakładanie lub budowa urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych,
k)
przebywanie na terenie rezerwatu poza miejscami wyznaczonymi przez konserwatora przyrody.
5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.