Uznanie za rezerwat przyrody.

Monitor Polski

M.P.1958.84.480

Akt utracił moc
Wersja od: 7 listopada 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 1 października 1958 r.
w sprawie uznania za rezerwat przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Przełom Solinki" 800-metrowy odcinek rzeki Solinki wraz z otaczającym go lasem o łącznej powierzchni 2,90 ha w Leśnictwie Rawa i Stare Sioło Nadleśnictwa Państwowego Wetlina, położony w miejscowości Wetlina, w gromadzie Cisna, w powiecie leskim województwa rzeszowskiego. Granice rezerwatu zostały oznaczone na mapie rezerwatu w skali 1 : 20.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
2.
W skład rezerwatu wchodzi odcinek rzeki Solinki długości 800 m, licząc od południowej granicy oddziału 195 w kierunku północnym, oraz pas lasu o szerokości 20 m, ciągnący się wzdłuż lewego brzegu wymienionego odcinka rzeki i pas lasu ciągnący się wzdłuż prawego brzegu rzeki, między jej brzegiem a drogą gospodarczą, biegnącą z północy na południe; oznaczenia przyjęto według planu urządzenia gospodarstwa leśnego na okres 1954-1963 r.
3.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych rzadko spotykanego zbiorowiska roślin zarodnikowych, porastających skały piaskowca w korycie rzeki Solinki.
4.
Na obszarze rezerwatu zabronione są:
a)
eksploatacja oraz niszczenie i uszkadzanie skał znajdujących się w korycie rzeki,
b)
chodzenie po skałach znajdujących się w korycie rzeki,
c)
rycie na skałach napisów i znaków,
d)
dokonywanie przesunięć głazów w rzece, ich zakrywanie lub podkopywanie,
e)
usuwanie pokrywających skały mchów, porostów oraz innych roślin,
f)
zbiór jakichkolwiek roślin lub ich części,
g)
wycinanie drzew i pobór użytków drzewnych, z wyjątkiem usuwania drzew martwych, złomów i wywrotów, w sposób nie narażający na zniszczenie roślinności, pokrywającej skały znajdujące się w korycie rzeki, jak również nie powodujący zmiany położenia skał,
h)
zanieczyszczanie terenu i wody,
i)
umieszczanie tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną terenu,
j)
wznoszenie budowli oraz zakładanie lub budowa jakichkolwiek urządzeń technicznych wpływających na zmianę stosunków wodnych,
k)
przebywanie na terenie rezerwatu bez zezwolenia konserwatora przyrody.
5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.