Uznanie za rezerwat przyrody.

Monitor Polski

M.P.1958.54.316

Akt utracił moc
Wersja od: 17 lipca 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 5 lipca 1958 r.
w sprawie uznania za rezerwat przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Góra Miedzianka" nieużytki o powierzchni 25,00 ha, stanowiące własność prywatną, położone w miejscowości Miedzianka, w gromadzie Zajączków, w powiecie kieleckim województwa kieleckiego.
2.
Granice rezerwatu mają przebieg następujący: od punktu położonego w odległości około 35 m na północny zachód od wylotu nieczynnego szybu granica biegnie w kierunku południowo-zachodnim do punktu zetknięcia się z granicą pól uprawnych wsi Miedzianka, a następnie skręca w kierunku północno-zachodnim i biegnie granicą tych pól aż do punktu położonego w odległości około 30 m od drogi Bolmin - Zajączków: od tego punktu granica załamuje się i biegnie dalej granicą pól uprawnych w kierunku północno-wschodnim do punktu położonego w odległości około 120 m od drogi Zajączków - Polichno, w którym załamuje się i biegnie w kierunku południowo-wschodnim w odległości około 120 m od tej drogi aż do punktu położonego w odległości około 35 m na północny zachód od wylotu nieczynnego szybu. Granice rezerwatu zostały oznaczone na gruncie i na mapie rezerwatu w skali 1:5.000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
3.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych obszaru o wyjątkowych walorach krajobrazowych, obejmującego najwyższe wzniesienie w Górach Chęcińskich, na którym znajduje się jedyne w Polsce stanowisko rzadko spotykanych minerałów, zwierząt i roślin, oraz w celu zachowania istniejących na tym obszarze śladów dawnych prac górniczych, mających duże znaczenie dla historii kultury materialnej.
4.
Na obszarze rezerwatu zabronione są:
a)
niszczenie gleby, wydobywanie kamienia i minerałów,
b)
zbiór ziół leczniczych oraz innych roślin lub ich części,
c)
polowanie, chwytanie, płoszenie i zabijanie dziko żyjących zwierząt,
d)
zanieczyszczanie terenu i wzniecanie ognia,
e)
umieszczanie tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną terenu,
f)
zakładanie lub budowa urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych.
5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.