Utworzenie wojewódzkich funduszów rozwoju przemysłu terenowego.

Monitor Polski

M.P.1954.A-45.637

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1954 r.

UCHWAŁA NR 1012
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 grudnia 1953 r.
w sprawie utworzenia wojewódzkich funduszów rozwoju przemysłu terenowego.

Celem stworzenia sprzyjających warunków dla rozszerzenia działalności przemysłu terenowego w kierunku lepszego i pełniejszego zaspokajania rosnących potrzeb ludności oraz wzmożenia zainteresowania ze strony właściwych rad narodowych działalnością i wynikami poszczególnych przedsiębiorstw Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
Tworzy się wojewódzkie fundusze rozwoju przemysłu terenowego, zwane w dalszym ciągu "funduszem rozwoju".
Fundusz rozwoju przeznaczony jest na dodatkowe finansowanie:
a)
inwestycji pozalimitowych,
b)
kapitalnych remontów

przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego, mających siedzibę na terenie danego województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi).

1.
Fundusz rozwoju pozostaje w dyspozycji prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
2.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła może w porozumieniu z Ministrem Finansów wyłączyć określone powiatowe (miejskie) przedsiębiorstwa przemysłu terenowego z wojewódzkiego funduszu rozwoju przemysłu terenowego i z wpłat tych przedsiębiorstw utworzyć powiatowy (miejski) fundusz rozwoju przemysłu terenowego pozostający w dyspozycji prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, a przeznaczony do zużycia w powiecie (mieście).
1.
Środkami finansowymi funduszu rozwoju są wpłaty przedsiębiorstw przemysłowych znajdujących się pod nadzorem zarządów przemysłu terenowego do wysokości 40% faktycznego zysku oraz dla województw o słabo rozwiniętym przemyśle - dotacje z budżetu wojewódzkiego.
2.
Wysokość wpłat z zysku, dokonywanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe na rzecz funduszu rozwoju w poszczególnych latach, ustalają Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Minister Finansów na wniosek Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
3.
Podział środków z funduszu rozwoju odbywa się na podstawie uchwał prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Środki finansowe, nie wykorzystane do końca roku budżetowego, przechodzą na okres następny.
Zysk państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego dzieli się w granicach przewidzianych obowiązującymi przepisami według następującej kolejności:
a)
fundusz zakładowy,
b)
wpłaty do budżetu nie mniej niż 10%,
c)
fundusz rozwoju,
d)
pokrycie wzrostu środków obrotowych.
W zakresie planowania i finansowania inwestycji pozalimitowych i kapitalnych remontów z funduszu rozwoju należy stosować obowiązujące w tym przedmiocie przepisy ogólne, o ile przepisy niniejszej uchwały lub przepisy wydane na podstawie § 7 uchwały nie stanowią inaczej.
Szczegółowe przepisy wykonawcze w sprawie trybu oraz terminów wpłat na rzecz funduszu rozwoju, jak również zasad dysponowania tym funduszem, ustalą Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
W stosunku do państwowego przemysłu terenowego uchyla się moc obowiązującą przepisów:
a)
§ 14 uchwały Rady Ministrów z dnia 6 września 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego państwowych przedsiębiorstw podległych władzom terenowym (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1284) w związku z § 5 niniejszej uchwały i
b)
§ 5 pkt 3 lit. d) uchwały nr 246 Rady Ministrów z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie inwestycji pozalimitowych {Monitor Polski Nr A-36, poz. 452) w związku z § 4 niniejszej uchwały.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r.