Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Biuro Organizacji Rachunkowości".

Monitor Polski

M.P.1949.A-42.577

Akt indywidualny
Wersja od: 7 lipca 1949 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 10 czerwca 1949 r.
o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Biuro Organizacji Rachunkowości".

Na podstawie art. 1 i 16 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) w porozumieniu z Ministrem Skarbu zarządza się co następuje:
Utworzone na podstawie zarządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 13 marca 1948 r. (Dz. U. M. P. i H. Nr 5, poz. 62) "Biuro Organizacji Rachunkowości" działać będzie nadal w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego i postanowień niniejszego zarządzenia pod nazwą "Biuro Organizacji Rachunkowości - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione", zwane dalej "przedsiębiorstwo".
Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Warszawie.
Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest:
a)
przeprowadzenie na zlecenie właściwych władz jednolitej organizacji rachunkowości w przedsiębiorstwach państwowych;
b)
udzielanie porad i instruowanie praktyczne w sprawach rachunkowości,
c)
opracowywanie i publikowanie wydawnictw fachowych w powyższym zakresie,
d)
praktyczne przygotowywanie i podnoszenie kwalifikacji kadr pracowników we wszystkich działach rachunkowości, w zakresie ustalonym przez Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego,
e)
wykonywanie innych prac zlecanych przez władze nadzorcze.
Nadzór państwowy nad przedsiębiorstwem sprawuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Przy przedsiębiorstwie powołana będzie Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i odwoływania jej członków, organizację i sposób wykonywania powierzonych czynności określi rozporządzenie Rady Ministrów.
Organem zarządzającym przedsiębiorstwa jest Dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, składająca się z Dyrektora Naczelnego reprezentującego Dyrekcję samodzielnie oraz z podległych Dyrektorowi Naczelnemu trzech Dyrektorów.
Do ważności zobowiązań zaciąganych przez przedsiębiorstwo wymagane jest współdziałanie zgodnie z uprawnieniami przewidzianymi w statucie:
a)
dwóch członków Dyrekcji łącznie, albo
b)
jednego członka Dyrekcji łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa, albo
c)
dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.
Przekazaniu na rzecz przedsiębiorstwa ulega majątek Skarbu Państwa, oznaczony przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zarządzi protokólarne przekazanie przedsiębiorstwu majątku nieruchomego w zarząd i użytkowanie, a ruchomego na własność.

Szczegółowe zasady organizacji i zakres działania przedsiębiorstwa ustali statut nadany przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Skarbu, ogłoszony w Monitorze Polskim.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.