Utworzenie przedsiębiorstw państwowych pod nazwą: "Wytwórnia Filmów Dokumentalnych", "Łódzkie Zakłady Kinotechniczne", "Warszawskie Zakłady Fotochemiczne", "Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne", "Centrala Zaopatrzenia Materiałowego Filmu Polskiego", "Wytwórnia Filmów Fabularnych" i "Centrala Rozpowszechniania Filmów".

Monitor Polski

M.P.1950.A-10.97

Akt indywidualny
Wersja od: 26 stycznia 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 29 grudnia 1949 r.
o utworzeniu przedsiębiorstw państwowych pod nazwą: "Wytwórnia Filmów Dokumentalnych", "Łódzkie Zakłady Kinotechniczne", "Warszawskie Zakłady Fotochemiczne", "Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne", "Centrala Zaopatrzenia Materiałowego Filmu Polskiego", "Wytwórnia Filmów Fabularnych" i "Centrala Rozpowszechniania Filmów".

Na podstawie art. 1 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, co następuje:
Tworzy się przedsiębiorstwa państwowe, prowadzone w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego, pod nazwą:
1)
"Wytwórnia Filmów Dokumentalnych - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Warszawie.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja filmów dokumentalnych, kronik filmowych i kopii eksploatacyjnych.

2)
"Łódzkie Zakłady Kinotechniczne - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Łodzi.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja sprzętu kinotechnicznego.

3)
"Warszawskie Zakłady Fotochemiczne - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Warszawie.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja materiałów światłoczułych.

4)
"Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Bydgoszczy.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja materiałów światłoczułych oraz chemikalii fotograficznych.

5)
"Centrala Zaopatrzenia Materiałowego Filmu Polskiego - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Warszawie.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest planowe zaopatrywanie przedsiębiorstw nadzorowanych przez Generalną Dyrekcję Filmu Polskiego we wszelkie materiały operacyjne i sprzęt inwestycyjny.

6)
"Wytwórnia Filmów Fabularnych - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Łodzi.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest produkcja filmów tabularnych i kopii eksploatacyjnych.

7)
"Centrala Rozpowszechniania Filmów - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Warszawie.

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest rozpowszechnianie filmów oraz prowadzenie kin i punktów wyświetlania

- zwane w tekście niniejszego zarządzenia "przedsiębiorstwami".

Przedsiębiorstwa podlegają nadzorowi Generalnej Dyrekcji Filmu Polskiego, której wytyczne są dla przedsiębiorstw wiążące.
Zwierzchni nadzór państwowy nad przedsiębiorstwami sprawuje Minister Kultury i Sztuki.
1.
Organem zarządzającym każdego przedsiębiorstwa wymienionego w § 1 pkt 1-5 jest Dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Ministra Kultury i Sztuki i składająca się z Dyrektora, reprezentującego Dyrekcje samodzielnie oraz z podległego Dyrektorowi Wicedyrektora.
2.
Organem zarządzającym przedsiębiorstwa, wymienionego w § 1 pkt 6, jest Dyrekcja powoływana i zwalniana przez Ministra Kultury i Sztuki i składająca się z Dyrektora, reprezentującego Dyrekcję samodzielnie, oraz z podległych Dyrektorowi dwóch Wicedyrektorów.
3.
Organem zarządzającym przedsiębiorstwa, wymienionego w § 1 pkt 7, jest Dyrekcja powoływana i zwalniana przez Ministra Kultury i Sztuki i składająca się z Dyrektora Naczelnego, reprezentującego Dyrekcję samodzielnie, oraz z podległych Dyrektorowi Naczelnemu trzech Dyrektorów.
Przy każdym przedsiębiorstwie powołana będzie Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i odwoływania jej członków, organizację i sposób wykonywania powierzonych czynności określi rozporządzenie Rady Ministrów, wydane na podstawie art. 10 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42).
Do ważności zobowiązań, zaciąganych przez poszczególne przedsiębiorstwo, wymagane jest współdziałanie, zgodnie z uprawnieniami przewidzianymi w statucie:
a)
dwóch członków Dyrekcji przedsiębiorstwa łącznie, albo
b)
jednego członka Dyrekcji przedsiębiorstwa łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa, albo
c)
dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.
Przekazaniu na rzecz poszczególnego przedsiębiorstwa ulega majątek Skarbu Państwa, oznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki. Minister Kultury i Sztuki zarządzi protokolarne przekazanie przedsiębiorstwu majątku nieruchomego w zarząd i użytkowanie, a ruchomego na własność.
Szczegółowe zasady organizacji l zakres działania poszczególnych przedsiębiorstw ustali statut, nadany przez Ministra Kultury i Sztuki w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, ogłoszony w Monitorze Polskim.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.