Utworzenie premiowego funduszu dewizowego dla załóg kopalń węgla kamiennego.

Monitor Polski

M.P.1957.7.54

Akt utracił moc
Wersja od: 28 stycznia 1957 r.

ZARZĄDZENIE NR 16
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 stycznia 1957 r.
w sprawie utworzenia premiowego funduszu dewizowego dla załóg kopalń węgla kamiennego.

Celem podniesienia wydobycia węgla kamiennego, a tym samym stworzenia warunków sprzyjających zwiększeniu eksportu, zarządza się, co następuje:
Kopalnie węgla kamiennego, których załogi w okresie od dnia 1 listopada 1956 r. do dnia 31 grudnia 1957 r. wykażą się osiągnięciami na odcinku wydobycia węgla, zostają upoważnione do tworzenia premiowego funduszu dewizowego w wysokości 5 rubli dewizowych za każdą tonnę węgla wydobytego ponad ustalone dla nich kwartalne zadania, nie niższe od założeń narodowego planu gospodarczego.
Ustala się następujący tryb wykorzystywania premiowego funduszu dewizowego:
1)
Kopalnie, które mają osiągnięcia wymienione w § 1, składają w Narodowym Banku Polskim za pośrednictwem Ministerstwa Górnictwa Węglowego wykazy należności dewizowych z tytułu wydobycia węgla ponad ustalone zadania w terminach:
a)
za okres od 1.XI. do 31.XII.56 r. - do 30 stycznia 1957 r.,
b)
za okresy późniejsze - do dnia 5 miesiąca następującego po kwartale sprawozdawczym.
2)
Przydzielone z tytułu premiowego funduszu dewizy kopalnie lokują w Narodowym Banku Polskim na odrębnych rachunkach, zwanych "rachunkami dewiz premiowych".
3)
Kopalnie pokrywają równowartość złotową postawionych do ich dyspozycji dewiz z własnych środków obrotowych.
4)
Kopalnie nie są ograniczone w czasie przy wykorzystywaniu postawionego do ich dyspozycji premiowego funduszu dewizowego. Fundusz ten może być wykorzystywany przez kopalnie dowolnie w każdej walucie.
5)
Premiowy fundusz dewizowy przeznacza się:
a)
w części na zakup deficytowych urządzeń mających na celu w pierwszym rzędzie podniesienie bezpieczeństwa pracy, a następnie na zakup środków lokomocji dla dowożenia załóg do miejsc pracy,
b)
w części zaś na zakup urządzeń do produkcji ubocznej, związanej przede wszystkim z rozwojem budownictwa indywidualnego, oraz na zakup atrakcyjnych towarów dla osobistego użytku górników.
6)
Premiowym funduszem dewizowym dysponuje w poszczególnych kopalniach rada robotnicza lub dyrektor kopalni w przypadku niepowołania rady robotniczej.
1) W ramach posiadanego funduszu dewizowego kopalnie zamawiają wytypowane przez siebie towary bezpośrednio we właściwych jednostkach handlu zagranicznego, które są zobowiązane do realizacji tych zamówień w pierwszej kolejności.

2) Jednostki handlu zagranicznego fakturują kopalniom należności za importowane towary w cenach importowych powiększonych o marżę centrali.

3) Dla ułatwienia kopalniom dokonywania zamówień, o których mowa w pkt 1, zobowiązuje się jednostki handlu zagranicznego do dostarczania kopalniom katalogów, prospektów i cenników na towary importowane oraz do zorganizowania w kilku ośrodkach niecki węglowej wystaw atrakcyjnych towarów i urządzeń mogących być przedmiotem importu.

Kopalnie ewidencjonują zakupione w powyższym trybie towary w cenach krajowych, przy czym ceny te ustala się:
1)
w odniesieniu do importowanych towarów przeznaczonych na wyposażenie kopalń - w porozumieniu z właściwą jednostką handlu zagranicznego,
2)
w odniesieniu do towarów konsumpcyjnych przeznaczonych do odsprzedaży górnikom - według cen detalicznych.
Upoważnia się kopalnie do:
1)
odprowadzania na fundusz zakładowy różnicy pomiędzy cenami zakupu towarów importowanych (§ 3 pkt 2) a cenami, o których mowa w § 4, z przeznaczeniem na finansowanie budownictwa mieszkaniowego (dla pracowników),
2)
prowadzenia w obowiązującym trybie ratalnej sprzedaży górnikom importowanych towarów przemysłowych trwałego użytku po cenach wymienionych w § 4.
Na pokrycie premiowego funduszu dewizowego przeznacza się dodatkowo na eksport całość ponadplanowego kwartalnego wydobycia węgla w przemyśle węglowym.
Wykonanie niniejszego zarządzenia porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministrom: Finansów, Handlu Zagranicznego i Górnictwa Węglowego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.