Utworzenie państwowo-spółdzielczego przedsiębiorstwa spedycyjnego pod nazwą "Spedytor".

Monitor Polski

M.P.1948.A-69.564

Akt indywidualny
Wersja od: 30 sierpnia 1948 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 28 lipca 1948 r.
o utworzeniu państwowo-spółdzielczego przedsiębiorstwa spedycyjnego pod nazwą "Spedytor".

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 21 maja 1948 r. o przedsiębiorstwach państwowo-spółdzielczych (Dz.U.R.P Nr. 30, poz. 201) zarządza się co następuje:
Tworzy się państwowo-spółdzielcze przedsiębiorstwo spedycyjne pod nazwą "Spedytor" przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze, prowadzone w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad gospodarki handlowej i postanowień niniejszego zarządzenia.
Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Warszawie.
Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest:
a)
wykonywanie zleceń w zakresie prac spedycyjnych dla przedsiębiorstw państwowych, central spółdzielni, central spółdzielczo-państwowych, przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych i spółdzielni;
b)
dokonywanie przewozu towarów samochodami pomiędzy składami spółdzielni i ich centralami a ekspedycjami kolejowymi lub ekspedycjami innych przewoźników w tej samej miejscowości,
c)
prowadzenie czynności transportowych dla obsługi ruchu spółdzielczego do chwili gdy "Państwowa Komunikacja Samochodowa" (P.K.S.) uzyska środki przewozowe, umożliwiające mu objęcie tych przewozów.
Kapitał zakładowy przedsiębiorstwa składa się: z majątku wydzielonego przez Skarb Państwa, a określonego przez Ministra Przemysłu i Handlu oraz majątku Związku Gospodarczego Spółdzielni R. P. "Społem", który zostanie określony zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu, wydanym w trybie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1948 r. (Dz.U.R.P. Nr. 30, poz. 201).
Zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwem sprawuje Minister Przemysłu ł Handlu.
W przedsiębiorstwie powołana będzie Rada Gospodarcza, składająca się z przewodniczącego, 10 członków i 3 zastępców.

Przy przedsiębiorstwie powołana będzie Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i odwoływania członków, organizację i sposób wykonywania powierzonych czynności określi rozporządzenie Rady Ministrów.

Organem zarządzającym przedsiębiorstwa jest Dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Ministra Przemysłu i Handlu, składająca się z Dyrektora Naczelnego, reprezentującego Dyrekcję samodzielnie oraz podległych Dyrektorowi Naczelnemu Dyrektorów.
Do ważności zobowiązań zaciąganych przez przedsiębiorstwo wymagane jest współdziałanie, zgodnie z uprawnieniami przewidzianymi w statucie:
a)
dwóch członków Dyrekcji łącznie, albo
b)
jednego członka Dyrekcji łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa, albo
c)
dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.
Szczegółową organizację i działalność przedsiębiorstwa, skład Dyrekcji oraz jej uprawnienia, sposób i tryb podejmowania uchwał Rady Gospodarczej - ustali statut.
Do czasu utworzenia właściwych władz przedsiębiorstwa powołuje się z dniem 1 sierpnia 1948 r. - Komisję Organizacyjną w składzie:

Przewodniczący: Ob. Inż. Pawłowski Zbigniew,

Członkowie: Ob. Kopczyński Maksymilian, Ob. Zakrzewski Witold.

Komisja ta posiada uprawnienia Dyrekcji.

Ponadto do zadań Komisji Organizacyjnej należy opracowanie do dnia 15 września 1948 r.:

1)
szczegółowego schematu organizacyjnego przedsiębiorstwa "Spedytor",
2)
zestawienia składników majątkowych podlegających oddaniu przez Skarb Państwa i Związek Gospodarczy Spółdzielni R.P. "Społem" oraz trybu postępowania przy przejmowaniu przez "Spedytora" powyższego majątku,
3)
zasad realizacji zadań wchodzących w zakres działania przedsiębiorstwa,
4)
projektu statutu i regulaminu wewnętrznego przedsiębiorstwa.
Zarządzanie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 sierpnia 1948 r.