Utworzenie Biur Projektów.

Monitor Polski

M.P.1950.A-93.1169

Akt indywidualny
Wersja od: 30 sierpnia 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU LEKKIEGO
z dnia 1 stycznia 1950 r.
w sprawie utworzenia Biur Projektów.

Na podstawie art. 1 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, co następuje:
Tworzy się przedsiębiorstwa państwowe, prowadzone w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego, pod nazwą:
1)
"Biuro Projektów Przemysłu Roszarniczego - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą we Wrocławiu,
2)
"Biuro Projektów Przemysłu Gumowego i Tworzyw Sztucznych - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Warszawie,
3)
"Biuro Projektów Przemysłu Szklarskiego - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Wołominie pod Warszawą,
4)
"Biuro Projektów Przemysłu Kamienia, Wapna i Surowców Mineralnych - przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione" z siedzibą w Krakowie

- zwane dalej "przedsiębiorstwa".

Przedmiotem działalności przedsiębiorstw jest opracowywanie całokształtu dokumentacji technicznej, obejmującej projekty technologiczne, techniczne i wykonawcze, obliczenia techniczne i ekonomiczne oraz kosztorysy budynków, urządzeń i instalacyj, stanowiących obiekty budowy, przebudowy lub rozbudowy zakładów właściwego branżowo przemysłu.
1.
Przedsiębiorstwo, wymienione w § 1:

w pkt 1 - podlega nadzorowi Zjednoczenia Przemysłu Roszarniczego,

w pkt 2 - podlega nadzorowi Centralnego Zarządu Przemysłu Gumowego i Tworzyw Sztucznych,

w pkt 3 - podlega nadzorowi Centralnego Zarządu Przemysłu Szklarskiego i Ceramicznego,

w pkt 4 - podlega nadzorowi Centralnego Zarządu Przemysłu Mineralnego.

2.
Wytyczne odpowiednich jednostek nadzorujących są dla przedsiębiorstw wiążące.
Zwierzchni nadzór państwowy nad przedsiębiorstwami sprawuje Minister Przemysłu Lekkiego.
Przy każdym przedsiębiorstwie powołana będzie Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i odwoływania jej członków, organizację i sposób wykonywania powierzonych czynności określi rozporządzenie Rady Ministrów, wydane na podstawie art. 10 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42).
Organem zarządzającym przedsiębiorstw są Dyrekcje, powoływane i zwalniane przez Ministra Przemysłu Lekkiego i składające się z dyrektora reprezentującego Dyrekcję samodzielnie oraz z podległego dyrektorowi jednego wicedyrektora.
Do ważności zobowiązań, zaciąganych przez poszczególne przedsiębiorstwa, wymagane jest współdziałanie zgodnie z uprawnieniami przewidzianymi w statucie:
a)
dwóch członków Dyrekcji łącznie, albo
b)
jednego członka Dyrekcji łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa, albo
c)
dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.
Przekazaniu na rzecz przedsiębiorstw ulega majątek Skarbu Państwa, oznaczony przez Ministra Przemysłu Lekkiego. Minister Przemysłu Lekkiego zarządzi protokolarne przekazanie przedsiębiorstwom majątku nieruchomego w zarząd i użytkowanie, a ruchomego na własność.
Szczegółowe zasady organizacji i zakres działania przedsiębiorstw ustalą statuty, nadane przez Ministra Przemysłu Lekkiego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu, ogłoszone w Monitorze Polskim.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.