Utrzymanie porządku i czystości w nieruchomości.

Monitor Polski

M.P.1959.20.93

Akt jednorazowy
Wersja od: 6 marca 1959 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 20 lutego 1959 r.
w sprawie utrzymania porządku i czystości w nieruchomościach.

W związku z niejednolitą praktyką przy stosowaniu przepisu § 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 1951 r. w sprawie utrzymania porządku i czystości w nieruchomościach (Dz. U. Nr 40, poz. 306) ustala się i wyjaśnia, co następuje:
Zbiorniki na nieczystości stałe (śmietniki) lub odpadki użytkowe, skrzynie do gromadzenia odpadków użytkowych, metalowe pojemniki przenośne, beczki z pokrywami, wiadra z pokrywami itp. powinny być skutecznie zabezpieczone przed dostępem zwierząt i owadów, oddalone od najbliższego okna budynku mieszkalnego w miarę możliwości co najmniej 10 metrów oraz nie mogą być źródłem zanieczyszczenia powietrza i gleby bądź innego podłoża, na którym są ustawione.
1.
Zbiorniki na nieczystości stałe lub odpadki powinny mieć ściany i dno gładkie i szczelne oraz dobrze dopasowaną i przystosowaną do szczelnego zamykania pokrywę.
2.
Zbiorniki na odpadki pochodzenia organicznego (pokonsumpcyjne i inne ulegające gniciu) powinny być wykonane z materiałów trwałych, niewsiąkliwych i odpornych na działanie wilgoci i procesów gnicia.
3.
Nieprzenośne zbiorniki na nieczystości stałe powinny posiadać w górnym pokryciu odpowiedni wsyp zaopatrzony w szczelną pokrywę do zamykania oraz w przedniej ścianie szczelnie zamykany otwór do opróżnienia.
1.
Zbiorniki do gromadzenia nieczystości stałych należy całkowicie opróżniać, a następnie dezynfekować nie rzadziej niż:
1)
1 raz w miesiącu w zimnej porze roku,
2)
2 razy w miesiącu w ciepłej porze roku.
2.
Zbiorniki na odpadki pochodzenia organicznego (§ 2 ust. 2) powinny być dokładnie umyte po każdorazowym ich opróżnieniu.
3.
Otoczenie zbiorników należy stale utrzymywać w porządku i czystości.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.