Ustanowienie odznaki "Za zasługi dla Obrony Cywilnej".

Monitor Polski

M.P.1976.34.146

Akt utracił moc
Wersja od: 7 sierpnia 1980 r.

UCHWAŁA Nr 167
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 sierpnia 1976 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej".

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Ustanawia się odznakę "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej".
2.
Odznaka "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota.
1.
Odznakę "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" nadaje się:
1)
osobom, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umacniania obrony cywilnej Państwa, regionu, miasta, gminy, wsi czy zakładu pracy,
2)
osobom, które wyróżniły się w realizacji przedsięwzięć obrony cywilnej dotyczących w szczególności zapobiegania klęskom żywiołowym i likwidacji ich skutków, katastrof, awarii, ochrony naturalnego środowiska lub w czynach społecznych ważnych jednocześnie dla gospodarki i obronności,
3)
urzędom i instytucjom państwowym, placówkom naukowym, przedsiębiorstwom, innym zakładom pracy oraz organizacjom społecznym za wymierny wkład w przygotowanie i realizację przedsięwzięć obrony cywilnej.
2.
Przy nadawaniu odznaki należy zachować kolejność w stopniach (brązowa, srebrna, złota). W szczególnie uzasadnionych wypadkach można odstąpić od zachowania tej kolejności.
1. 1
Odznakę "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" nadaje Minister Obrony Narodowej na wniosek ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów, prezydentów miast stopnia wojewódzkiego oraz zarządów głównych organizacji społecznych, przedstawiany za pośrednictwem Szefa Obrony Cywilnej Kraju.
2.
Odznakę nadaje się z okazji świąt państwowych lub w dniach uroczystości związanych z obroną cywilną, a także w każdym czasie w wypadkach określonych w § 2 ust. 1 pkt 2.
3. 2
Wręczenia odznaki i legitymacji dokonują Minister Obrony Narodowej, Szef Obrony Cywilnej Kraju lub w ich imieniu osoby przez nich upoważnione.
4.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Inspektorat Obrony Cywilnej Kraju.
1.
Odznaka "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" jest wykonana z metalu (stopu) w trzech wersjach kolorystycznych: patynowanej na brązowo, srebrzonej, złoconej. Średnica odznaki ma 30 mm, średnica miniaturki 16 mm. Odznaka jest zawieszona na wstążce ciemnoniebieskiej o szerokości 30 mm z paskiem biało-czerwonym o szerokości 7 mm pośrodku i dwiema cienkimi złotymi nitkami o średnicy 1 mm na ciemnoniebieskich bokach. Wstążka połączona jest z odznaką za pomocą kółka o średnicy 10 mm. Grubość odznaki 2 mm. Na licowej stronie odznaki znajduje się uproszczony graficznie kształt mapy Polski. Na nim znajdują się 3 litery "PRL" wklęsłe. W pobliżu krawędzi odznaki wokół mapy znajduje się wypukły napis "ZA ZASŁUGI DLA OBRONY CYWILNEJ". Na odwrotnej stronie odznaki na środku znajduje się wypukły napis "OBRONA CYWILNA CHRONI, POMAGA, RATUJE".
2.
Wzór rysunkowy odznaki stanowi załącznik do uchwały.
1.
Odznakę "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" nosi się na lewej stronie piersi w kolejności po medalu "Za Zasługi dla Obronności Kraju".
2.
Zamiast odznaki można nosić miniaturki i baretki.
1.
Utrata odznaki "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" następuje na skutek prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę pozbawienia praw publicznych.
2. 3
Minister Obrony Narodowej może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że osoba wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna tej odznaki.
Koszty związane z nadawaniem odznaki "Za Zasługi dla Obrony Cywilnej" pokrywa się z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI

(pominięty)
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 10 pkt 1 lit. a) uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) z dniem 7 sierpnia 1980 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 10 pkt 1 lit. b) uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) z dniem 7 sierpnia 1980 r.
3 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 10 pkt 2 uchwały nr 65 z dnia 18 lipca 1980 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących zadań naczelnych organów administracji państwowej (M.P.80.18.87) z dniem 7 sierpnia 1980 r.