Ustanowienie odznaki: "Sprawny do Pracy i Obrony".

Monitor Polski

M.P.1950.A-61.713

Akt utracił moc
Wersja od: 24 września 1952 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 1950 r.
w sprawie ustanowienia odznaki: "Sprawny do Pracy i Obrony".

Dla podkreślenia poważnej roli wychowania fizycznego i sportu w podnoszeniu stanu zdrowotności oraz dla zapewnienia wszechstronnego rozwoju fizycznego obywateli i przygotowania ich do wydajnej pracy i obrony Ludowej Ojczyzny, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Ustanawia się odznakę: "Sprawny do Pracy i Obrony" ("SPO").
1. 1
Odznaka "SPO" stanowi wyraz osiągniętej sprawności fizycznej w ramach wszechstronnego i powszechnego wychowania fizycznego i dzieli się na następujące stopnie:
1.
stopień dziecięcy - dla wieku 11-14 lat,
2.
stopień młodociany - dla wieku 15-16 lat,
3.
stopień I - dla wieku od 17 lat,
4.
stopień II - dla wieku od 17 lat.
2.
Odznaka w stopniu dziecięcym i młodzieżowym nosi nazwę: "Bądź Sprawny do Pracy i Obrony" (BSPO).
Normy i warunki zdobycia odznaki "SPO" w poszczególnych jej stopniach stanowią podstawę systemu powszechnego wychowania fizycznego obywateli.
Władze oraz instytucje i organizacje, prowadzące działalność w dziedzinie kultury fizycznej i sportu, włączą do swoich programów wychowania fizycznego ćwiczenia oraz próby sprawności fizycznej, obowiązujące ubiegających się o odznakę "SPO".
Minister Zdrowia zapewni ubiegającym się o odznakę "SPO" właściwą opiekę lekarską.
Główny Komitet Kultury Fizycznej ustali regulamin odznaki "SPO", określający zakres obowiązków i uprawnień organizatorów ćwiczeń i prób sprawności, program ćwiczeń, tabelę norm, tryb nadawania odznaki, rodzaj i formę dokumentu stwierdzającego zdobycie odznaki, jej wygląd, cele i sposób noszenia.
Główny Komitet Kultury Fizycznej sprawuje w porozumieniu z właściwymi ministrami ogólny nadzór nad całokształtem działalności dotyczącej odznaki "SPO" oraz prowadzi ewidencje zdobytych odznak "SPO".
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i właściwym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 746 z dnia 10 września 1952 r. (M.P.52.A-80.1291) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 września 1952 r.