Ustalenie wzoru umowy o stypendium fundowane na kierunkach studiów objętych przepisami o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1964.77.359

Akt utracił moc
Wersja od: 14 listopada 1964 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 16 października 1964 r.
w sprawie ustalenia wzoru umowy o stypendium fundowane na kierunkach studiów objętych przepisami o zatrudnianiu absolwentów szkól wyższych.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) oraz § 11 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146) zarządza się, co następuje:
Umowy o stypendia fundowane, zawierane pomiędzy zakładami pracy a studentami odbywającymi studia na kierunkach objętych przepisami o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych, powinny być sporządzane według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

UMOWA O STYPENDIUM FUNDOWANE NA KIERUNKACH STUDIÓW OBJĘTYCH PRZEPISAMI O ZATRUDNIANIU ABSOLWENTÓW SZKÓŁ WYŻSZYCH

W dniu ............. 19 ..... r. pomiędzy ......................................................................................

(nazwa i adres zakładu pracy)

zwanym dalej "fundatorem", reprezentowanym przez Obywatela(kę) ........................................

.......................................................................................................................................................

(imię i nazwisko, zajmowane stanowisko lub tytuł służbowy)

działającego(ej) na mocy pełnomocnictwa ............................ a Obywatelem(ką) ...................... (imię i nazwisko studenta)

synem-córką ......................... urodzonym(ą) dnia .................... w ....................... studentem(ką) ............................. roku wydziału .................................................................................................

(nazwa wydziału i szkoły wyższej)

zwanym(ą) dalej "stypendystą", zawarta zostaje następująca umowa w przedmiocie warunków przyznania stypendium fundowanego:

§ 1.
Stypendysta otrzymywać będzie za pośrednictwem ............. (nazwa szkoły wyższej) przez 10 miesięcy w roku, począwszy od dnia ........... stypendium fundowane do końca studiów według stawek stypendiów fundowanych, określonych przepisami w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych. Stypendium fundowane nie przysługuje w okresie odbywania przez stypendystę płatnej praktyki, z wyjątkiem praktyki odbywanej w miesiącu lipcu.
§  2.
Fundator zastrzega sobie prawo kontroli wyników nauki stypendysty.
§  3.
1.
Stypendysta zobowiązuje się po zakończeniu studiów podjąć pracę u fundatora i wykonywać ją przez okres .................................................... (podać okres, w ciągu którego stypendysta obowiązany jest pracować)
2.
Stypendysta zobowiązuje się na żądanie fundatora do odbywania u niego lub w zakładach przez niego wskazanych praktyk studenckich objętych planem studiów i zgodnie ze skierowaniem szkoły wyższej.
§  4.
Fundator zobowiązuje się zatrudnić u siebie stypendystę po zakończeniu studiów w okresie podanym w § 3 ust. 1 niniejszej umowy:
1)
zgodnie z przepisami .................... (określenie przepisów normujących zasady odbywania wstępnego stażu pracy lub praktyki zawodowej - podyplomowej) ................... przez okres ........... w celu odbycia wstępnego stażu pracy (praktyki zawodowej, podyplomowej),
2)
po ukończeniu wstępnego stażu pracy (praktyki zawodowej, podyplomowej) jako ............. (ogólne określenie rodzaju pracy) zgodnie z kierunkiem studiów ....... (określenie kierunku studiów)
§  5.
Wynagrodzenie stypendysty ustalone zostanie zgodnie z obowiązującymi przepisami z chwilą podjęcia pracy.
§  6.
Jeżeli stypendysta ze względu na konieczność zapewnienia specjalnych warunków odbycia wstępnego stażu pracy (praktyki zawodowej, podyplomowej) zostanie skierowany na okres stażu (praktyki) do innego zakładu pracy, przewidywany termin podjęcia pracy ulegnie przedłużeniu o okres tego stażu (praktyki). Do ustalonego w § 3 ust. 1 okresu, na jaki obie strony zobowiązują się zawrzeć umowę o pracę, wlicza się okres odbywania stażu (praktyki).
§  7.
Fundator zobowiązuje się zapewnić stypendyście zamiejscowemu, po podjęciu przez niego pracy, mieszkanie lub pomieszczenie zastępcze zgodnie z przepisami w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia.
§  8.
1.
Przewidywany termin podjęcia pracy ustala się na ............... O konieczności przedłużenia terminu stawienia się do pracy stypendysta obowiązany jest zawiadomić fundatora i rozpocząć pracę w uzgodnionym z nim terminie.
2.
Stypendysta obowiązany jest w ciągu 14 dni od dnia ukończenia studiów uzgodnić z właściwym pełnomocnikiem Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac do spraw zatrudnienia absolwentów szkół wyższych - dokładną datę stawienia się do zakładu pracy w celu podjęcia pracy.
3.
Podjęcie pracy powinno nastąpić nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia ukończenia studiów.
§  9.
1.
W razie uchylania się od wykonania obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) stypendysta obowiązany jest do zwrotu fundatorowi pobranego stypendium w całości lub w odpowiedniej części, a Skarbowi Państwa - ustalonej właściwymi przepisami części kosztów wykształcenia.
2.
Postanowienie ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy stypendysty przed upływem terminu, o którym mowa w § 3 ust. 1 niniejszej umowy.
§  10.
1.
Fundator w porozumieniu ze szkołą wyższą cofnie stypendium, jeżeli stypendysta przestanie odpowiadać warunkom określonym w § 4 ust. 1 pkt 1 lub 3 bądź ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 1964 r. w sprawie pomocy materialnej dla studentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 4, poz. 23), jak również może zawiesić stypendium w razie wszczęcia przeciw stypendyście postępowania dyscyplinarnego.
2.
W razie cofnięcia stypendium może być orzeczony obowiązek zwrotu pobranych kwot stypendium.
§  11.
Umowa niniejsza sporządzona zostaje w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Fundator przekazuje szkole wyższej dwa egzemplarze \y, z których jeden egzemplarz szkoła zatrzymuje w swoich aktach, a drugi wręcza stypendyście.

.............................................. .........................................................

(podpis stypendysty) (podpis przedstawiciela fundatora)