Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony dla polskiej geologii", zasad i trybu jej nadawania oraz wręczania.

Monitor Polski

M.P.1979.3.34

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lutego 1979 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 15 stycznia 1979 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony dla polskiej geologii", zasad i trybu jej nadawania oraz wręczania.

Na podstawie § 7 uchwały nr 7 Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 1979 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony dla polskiej geologii" (Monitor Polski Nr 3, poz. 18), zwanej dalej "uchwałą", zarządza się, co następuje:
1.
Ustala się wzór odznaki "Zasłużony dla polskiej geologii", podany w załączniku do zarządzenia.
2.
Odznaka "Zasłużony dla polskiej geologii", zwana dalej "odznaką", jest odznaką dwustopniową: srebrną i złotą. W kształcie sześcioboku foremnego o średnicy 30 mm, wykonaną z metalu. Na licowej stronie odznaki znajduje się mapa PRL pokryta białą emalią. Na tle mapy w górnej jej części znajduje się wizerunek skrzyżowanych młotków, będących symbolem górnictwa i geologii, a na dole wizerunek stylizowanego świdra wiertniczego. Między młotkami a świdrem - gałązka lauru. Wokół mapy na tle zielonej emalii znajduje się napis "Zasłużony dla polskiej geologii". Brzegi sześcioboku, gałązka lauru oraz napis są koloru złotego - dla odznaki złotej i srebrnego - dla odznaki srebrnej. Wizerunki młotków i świdra są koloru czarnego, wykonane w emalii. Odznaka zawieszona jest na metalowej baretce w kształcie protokąta o wymiarach 30 X 8 mm. W środku baretki znajdują się dwa dotykające się dłuższymi bokami protokąty o wymiarach 28 X 2, 5 mm, wykonane w emalii; prostokąt górny jest koloru zielonego, a prostokąt dolny - koloru czarnego. Brzegi baretki oraz linia rozdzielająca protokąty są koloru srebrnego lub złotego, w zależności od stopnia odnaki. Odznaka połączona jest z baretką za pomocą klamry koloru srebrnego lub złotego, w zależności od stopnia odznaki.
1.
Odznaka srebrna może być nadana pracownikowi po 10 latach, a odznaka złota po 15 latach aktywnej i nienagannej pracy w zakresie polskiej geologii.
2.
Przyznanie odznaki złotej powinno być poprzedzone przyznaniem odznaki srebrnej. Odstępstwo od tej zasady jest dopuszczalne w wyjątkowych wypadkach, szczególnie w stosunku do pracowników, którzy do dnia ustanowienia odznaki osiągnęli 15 lat pracy w polskiej geologii.
3.
Za szczególne zasługi i osiągnięcia w dziedzinie polskiej geologii odznaka może być nadana niezależnie od okresu i miejsca działalności osoby odznaczanej.
Wraz z odznaką wręcza się odznaczonemu legitymację stwierdzającą nadanie odznaki.
1.
Odznaka może być nadana na wniosek:
1)
właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk lub wojewody (prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego) - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych tym organom i osób, o których mowa w § 3 pkt 2 uchwały,
2)
zarządu centralnego związku spółdzielni lub organizacji społecznej - w odniesieniu do pracowników tych związków lub organizacji,
3)
kierowników jednostek i komórek organizacyjnych bezpośrednio podległych Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej do odznaczenia: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nazwę zakładu pracy i stanowisko służbowe oraz uzasadnienie wniosku.
3.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii najpóźniej na 2 miesiące przed planowanym terminem wręczenia odznaki.
1.
Wręczenie odznaki i legitymacji stwierdzającej jej przyznanie odbywa się uroczyście, głównie z okazji świąt państwowych oraz "Dnia Górnika".
2.
Odznakę wręcza Prezes Centralnego Urzędu Geologii lub osoba przez niego upoważniona
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
1.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Centralny Urząd Geologii.
2.
Nadanie, utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pacownika.
W razie zagubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej nadanie wydaje się nową odznakę lub duplikat legitymacji.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA POLSKIEJ GEOLOGII"

(pominięty)