Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.

Monitor Polski

M.P.1974.42.267

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1974 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 19 grudnia 1974 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego", zasad i trybu jej nadawania oraz sposobu noszenia.

Na podstawie § 6 uchwały nr 254 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1974 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego" (Monitor Polski Nr 38, poz. 216) zarządza się, co następuje:
Opis i wzór odznaki "Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego" ustala załącznik do zarządzenia.
Wnioski o nadanie odznaki przedstawiają Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego:
1)
właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) - w odniesieniu do pracowników ministerstw oraz jednostek im podległych i przez nich nadzorowanych,
2)
wojewodowie (prezydenci miast wyłączonych z województw) - w odniesieniu do pracowników urzędów terenowych organów administracji państwowej wszystkich stopni,
3)
właściwe centralne związki spółdzielni i organizacje społeczne - w odniesieniu do pracowników tych związków i organizacji,
4)
naczelni dyrektorzy Lasów Państwowych i zjednoczeń - w odniesieniu do pracowników organizacji gospodarczej Lasy Państwowe i central zjednoczeń oraz zgrupowanych w nich przedsiębiorstw, a także dyrektorzy innych jednostek organizacyjnych bezpośrednio podległych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego - w odniesieniu do pracowników tych jednostek,
5)
wnioskodawcy wymienieni w pkt 1-4 - w odniesieniu do innych osób, określonych w uchwale Rady Ministrów w sprawie ustanowienia odznaki.
1.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane: imię i nazwisko, a gdy chodzi o mężatki - również nazwisko panieńskie, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy, stanowisko służbowe, wykształcenie, wyczerpujące uzasadnienie wniosku, a w odniesieniu do pracowników ponadto opinię zakładowej organizacji politycznej i związkowej oraz opinię nadrzędnej jednostki organizacyjnej.
2.
Wnioski o nadanie odznaki powinny być przedstawione Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego najpóźniej na dwa miesiące przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.
1.
Odznaki wręcza się w sposób uroczysty na akademiach organizowanych z okazji "Dnia Leśnika i Drzewiarza", "Dnia Chemika" lub w dniach szczególnie uroczystych i ważnych, jak np. święta państwowe, dzień oddania do eksploatacji nowego zakładu produkcyjnego.
2.
Odznakę wręcza Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego lub osoba przez niego upoważniona.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
1.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
2.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach personalnych pracownika.
1.
W razie zagubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie wydaje się nową odznakę lub duplikat dokumentu.
2.
Za ponownie wydaną odznakę pobiera się opłatę w wysokości ceny zakupu, chyba że zniszczenie lub zagubienie odznaki nastąpiło w związku z wykonywaniem pracy.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Opis i wzór odznaki "Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego"

Odznaka "Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego", zwana dalej "odznaką", jest dwuczęściowa.

Część górna przedstawia stylizowany zwój papieru przepasany w środku. Na przepasce znajduje się wizerunek orła.

Część dolna odznaki przedstawia stylizowaną gałązkę świerku i krąg z napisem: "Zasłużony dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego".

Obie części odznaki połączone są ogniwem metalowym.

Odznaka wykonana jest z białego metalu, a przepaska na zwoju papieru z emalii w kolorze czerwonym.

Wielkość odznaki na osi podłużnej wynosi 37 mm.

Odwrotna strona odznaki jest gładka. Część górna odznaki posiada zaczep agrafkowy.

(rysunek pominięty)