Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony dla Energetyki" oraz zasady i tryb jej nadawania.

Monitor Polski

M.P.1976.35.158

Akt utracił moc
Wersja od: 30 sierpnia 1976 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ENERGETYKI I ENERGII ATOMOWEJ
z dnia 19 sierpnia 1976 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony dla Energetyki" oraz zasad i trybu jej nadawania.

Na podstawie § 7 uchwały nr 178 Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1976 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony dla Energetyki" (Monitor Polski Nr 35, poz. 153) zarządza się, co następuje:
1.
Odznaka "Zasłużony dla Energetyki", zwana dalej "odznaką", ma kształt kolisty, jest zawieszona na prostokątnej baretce. Baretka wraz z nałożoną rzeźbą liści laurowych ma kolor złoty, srebrny lub brązowy. Zewnętrzne obrzeże odznaki stanowią stylizowane łopatki turbiny w kolorze złotym, srebrnym lub brązowym. Na środku odznaki pokrytej białą emalią jest osadzona stylizowana litera "E" w kolorze niebieskim. Środkową część odznaki otacza po całym obwodzie napis "ZASŁUŻONY DLA ENERGETYKI" w kolorze złotym, srebrnym lub brązowym, wtopiony w tło z białej emalii. Odznaka jest wykonana z tombaku. Średnica odznaki wynosi 30 mm, długość baretki - 25 mm, wysokość baretki - 8 mm.
2.
Wzór odznaki ustala załącznik do zarządzenia.
1.
Odznaka brązowa może być nadana pracownikowi po 5 latach, a odznaka srebrna po 10 latach nieprzerwanej i nienagannej pracy w resorcie energetyki i energii atomowej.
2.
Odznaka złota może być nadana pracownikowi nie wcześniej niż po upływie 2 lat od otrzymania odznaki srebrnej.
3.
W uzasadnionych wypadkach oraz za szczególne osiągnięcia w dziedzinie energetyki i energii atomowej odznaka może być nadana mimo niespełnienia warunków określonych w ust. 1 i 2.
Nadanie odznaki może nastąpić na podstawie wniosku:
1)
dyrektora zjednoczenia, przedsiębiorstwa lub innej jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Energetyki i Energii Atomowej - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w tych jednostkach organizacyjnych,
2)
właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) lub wojewody (prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego) - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych tym organom,
3)
zarządu centralnego związku spółdzielni lub organizacji społecznej - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w tych organizacjach oraz działaczy organizacji społecznych.
1.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi Energetyki i Energii Atomowej najpóźniej na 2 miesiące przed planowanym terminem wręczenia odznaki.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej do wyróżnienia: imię i nazwisko (nazwisko rodowe), imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, wykształcenie, miejsce pracy i stanowisko służbowe, posiadane odznaczenia państwowe i odznaki oraz wyczerpujące uzasadnienie wniosku (szczegółowy opis zasług oraz podanie stażu pracy lub działalności), a w odniesieniu do pracowników ponadto opinię zakładowej organizacji politycznej i związkowej oraz opinię jednostki nadrzędnej.
1.
Wręczenie odznaki i legitymacji stwierdzającej jej przyznanie odbywa się uroczyście z okazji "Dnia Energetyka", świąt państwowych lub w innych okolicznościach szczgólnie ważnych dla resortu energetyki i energii atomowej.
2.
Odznakę wręcza Minister Energetyki i Energii Atomowej lub osoba przez niego upoważniona.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
1.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Energetyki i Energii Atomowej.
2.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
W razie utraty lub zniszczenia odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej nadanie wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub legitymacji.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.