Ustalenie wzoru legitymacji specjalnej i znaczka legitymacyjnego dla pracowników ochrony skarbowej.

Monitor Polski

M.P.1948.30.112

Akt utracił moc
Wersja od: 16 marca 1948 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 28 lutego 1948 r.
w sprawie ustalenia wzoru legitymacji specjalnej i znaczka legitymacyjnego dla pracowników ochrony skarbowej.

Na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 5 sierpnia 1947 r. o organizacji i zakresie działania ochrony skarbowej (Dz. U. R. P. Nr. 56, poz. 307) zarządzam, co następuje:
1)
Ustala się wzór legitymacji specjalnej i znaczka legitymacyjnego dla pracowników ochrony skarbowej - jak podano w zał. Nr Nr 1 i 2.
2)
Legitymacja specjalna jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i upoważniającym do wykonywania czynności, określonych w legitymacji, którym pracownik ochrony skarbowej winien legitymować się przy pełnieniu czynności służbowych.
3)
Do wystawiania legitymacyj specjalnych uprawnione są:
a)
dla pracowników zatrudnionych w Głównym Inspektoracie Ochrony Skarbowej i dla Okręgowych Inspektorów - Główny Inspektorat Ochrony Skarbowej,
b)
dla pracowników zatrudnionych w Okręgowych i Rejonowych Inspektoratach Ochrony Skarbowej - Okręgowe Inspektoraty Ochrony Skarbowej.
4)
Wystawianie, wydawanie, wycofywanie, przechowywanie i niszczenie unieważnionych legitymacji oraz postępowanie w przypadkach zniszczenia, zagubienia i t. p. utraty legitymacji specjalnej winno się odbywać przy analogicznym zastosowaniu instrukcji Prezydium Rady Ministrów, podanej do wiadomości i stosowania zarządzeniem z dnia 21 czerwca 1947 r. Nr. D. I. 14666/2/47.
5)
Z chwilą ustania obowiązku pełnienia czynności, do którego było przywiązane posiadanie legitymacji specjalnej, pracownik winien ją bezzwłocznie zwrócić swej władzy służbowej.
6)
Znaczek legitymacyjny służy do legitymowania się w przypadkach, gdy legitymowanie się legitymacją specjalną jest w danych okolicznościach utrudnione lub ze względu na szybkość lub tajność dziekania niewskazane.
7)
Znaczkiem legitymacyjnym ochrony skarbowej jest znaczek okrągły, metalowy z tombaku srebrzonego i oksydowanego, średnicy 32,5 mm, z napisem w otoku: "Ochrona Skarbowa" i numerem kolejnym, zawierający na płaszczyźnie godło państwowe o średnicy 21 mm, zaopatrzony w zakrętkę mosiężną srebrzoną z wytłoczonym napisem "Mennica Państwowa".
8)
Znaczki legitymacyjne wykonywa wyłącznie Mennica Państwowa na zamówienie Głównego Inspektoratu Ochrony Skarbowej.
9)
Numer przydzielonego znaczka legitymacyjnego winien być umieszczony w legitymacji specjalnej pracownika.
10)
Do obowiązku zwrotu znaczka legitymacyjnego ma analogiczne zastosowanie przepis punktu 5 niniejszego zarządzenia.
11)
Za odpowiednie przechowywanie i używanie znaczka legitymacyjnego odpowiedzialność ponosi pracownik ochrony skarbowej, któremu znaczek został przydzielony.
12)
Znaczki legitymacyjne, które z powodu zużycia, uszkodzenia, zwinięcia urzędu lub też z innych powodów nie mogą być nadal używane, winny być bezzwłocznie przekazane przez Okręgowy Inspektorat Głównemu Inspektorowi Ochrony Skarbowej. Znaczki uszkodzone i zużyte Główny Inspektorat przekazuje Mennicy Państwowej do zniszczenia.
13)
Dla celów kontrolnych należy prowadzić ewidencję obejmującą wydane legitymacje specjalne i znaczki legitymacyjne.

Ewidencję prowadzą:

a)
Główny Inspektorat Ochrony Skarbowej centralnie dla wszystkich jednostek podległych i dla pracowników Głównego Inspektoratu;
b)
Okręgowe Inspektoraty Ochrony Skarbowej dla pracowników Okręgowego Inspektoratu i Rejonowych Inspektoratów Ochrony Skarbowej;
c)
Rejonowe Inspektoraty Ochrony Skarbowej dla pracowników Rejonowego Inspektoratu.

Sposób prowadzenia ewidencji określi Główny Inspektorat Ochrony Skarbowej.

14)
W przypadku zagubienia, zniszczenia, kradzieży i t p znaczka legitymacyjnego, pracownik ochrony skarbowej, któremu przydzielony został znaczek, obowiązany jest o tym powiadomić bezzwłocznie swą władzę przełożoną, podając datę, miejsce i inne okoliczności, w jakich utrata nastąpiła.

O unieważnieniu utraconego znaczka legitymacyjnego Główny Inspektorat Ochrony Skarbowej ogłasza w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Skarbu.

15)
W przypadkach określonych w punkcie 14 ustęp pierwszy bezpośrednio przełożona władza służbowa przeprowadzi dochodzenie.

Jeżeli w wyniku dochodzenia stwierdzona zastanie wina pracownika, ponosi on, niezależnie od odpowiedzialności służbowej, koszta związane z unieważnieniem utraconego i sporządzeniem nowego znaczka legitymacyjnego.

16)
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR SPECJALNEJ LEGITYMACJI DLA PRACOWNIKÓW OCHRONY SKARBOWEJ.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Wzór znaczka legitymacyjnego dla pracowników Ochrony Skarbowej.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................