§ 3. - Ustalenie warunków i terminów przejęcia przez Zakład Lecznictwa Pracowniczego zakładów leczniczych, prowadzonych dla swych pracowników przez przedsiębiorstwa uspołecznione.

Monitor Polski

M.P.1950.A-112.1410

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 1950 r.
§  3.
1.
Przejęcie zakładu leczniczego następuje nieodpłatnie i obejmuje wszystko, co wchodzi w skład zakładu leczniczego jako zorganizowanej całości, w szczególności:
a)
prawa i obowiązki zakładu pracy, wynikające z umów o pracę, zawartych z pracownikami, zatrudnionymi w zakładzie leczniczym,
b)
nieruchomości i ruchomości, należące do zakładu leczniczego, nie wyłączając posiadanych zapasów (pomieszczenia i ich urządzenia, maszyny, aparaty i sprzęt leczniczy, środki lecznicze, tabor przewozowy, przedmioty indywidualnego wyposażenia pracowników zakładu, narzędzia ich pracy itp.),
c)
zobowiązania zakładu pracy, powstałe przy prowadzeniu zakładu leczniczego, z wyjątkiem zobowiązań za dostarczone towary i wykonane roboty,
d)
prawa, wynikające z dalszych postanowień zarządzenia.
2.
Zobowiązania, powstałe przy prowadzeniu zakładu leczniczego, przejmuje Z.L.P. w stosunku do zakładu pracy, a nie wobec osób trzecich. Zobowiązania, wynikające z umów o pracę Z.L.P. przejmuje w stosunku do pracowników.
3.
Z.L.P. uzyskuje własność ruchomości należących do zakładu leczniczego; własność budynku, w którym mieści się zakład leczniczy, zachowuje nadal dotychczasowy właściciel nieruchomości.
4.
Minister Zdrowia w porozumieniu z właściwym ministrem może nałożyć na zakład pracy szczególne zobowiązania w stosunku do Z.L.P. w przypadku przejęcia przez Z.L.P. nadmiernych zobowiązań zakładu leczniczego.