Rozdział 2 - Przydział lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji zakładów pracy. - Ustalenie kategorii potrzeb mieszkaniowych oraz kolejność i tryb ich zaspokajania przy przydziale mieszkań pozostających w dyspozycji rad narodowych i zakładów pracy.

Monitor Polski

M.P.1972.8.52

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lutego 1972 r.

II.

Przydział lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji zakładów pracy.

§  8.
Przy określaniu kategorii potrzeb mieszkaniowych i kolejności ich zaspokajania należy uwzględniać zasady określone w §§ 9-13 przy jednoczesnym wzięciu pod uwagę specyfiki resortu.
§  9.
Mieszkania służbowe w budynkach wybudowanych po wejściu w życie uchwały w ramach zakładowego budownictwa mieszkaniowego powinny być przeznaczone przede wszystkim dla pracowników:
1)
wchodzących w skład pogotowia produkcyjnego lub technicznego,
2)
których charakter pracy wymaga zamieszkania w lokalu położonym w określonym budynku lub zespole budynków,
3)
angażowanych w związku ze zwiększeniem zmianowości i uruchamianiem produkcji nowo wybudowanych i rozbudowywanych zakładów pracy,
4)
zamiejscowych absolwentów wyższych uczelni, zatrudnionych w zakładach pracy na podstawie umów przedwstępnych, umów o stypendia fundowane i skierowań do pracy - do czasu otrzymania mieszkań z budownictwa spółdzielczego.
§  10.
Mieszkania wybudowane własnymi siłami zakładów pracy lub przy znacznym ich udziale, w ramach budownictwa własnego zakładów pracy, powinny być przeznaczone na poprawę warunków mieszkaniowych pracowników tych zakładów.
§  11.
Mieszkania wybudowane w ramach budownictwa rad narodowych dla zakładów pracy powinny być przeznaczone na:
1)
mieszkania służbowe dla pracowników angażowanych w związku ze zwiększeniem zmianowości i uruchamianiem produkcji nowo wybudowanych i rozbudowywanych zakładów pracy,
2)
mieszkania służbowe dla pracowników mieszkających w najtrudniejszych warunkach, między innymi młodych małżeństw nie posiadających własnych mieszkań,
3)
lokale zastępcze przydzielane jako mieszkanie służbowe dla pracowników, którzy utracili uprawnienia do zajmowania lokali przydzielonych im ze względu na charakter pracy, oraz pracowników, którzy przestali wchodzić w skład pogotowia produkcyjnego lub technicznego (§ 9 pkt 1 i 2),
4)
lokale zastępcze dla osób nieuprawnionych do zajmowania mieszkań służbowych, którym zakład pracy ma obowiązek dostarczenia lokali zastępczych, oraz dla osób zamieszkałych w budynkach ulegających rozbiórce w związku z inwestycjami tych zakładów pracy.
§  12.
Mieszkania w zakładowych domach mieszkalnych oraz w innych budynkach wybudowanych przed dniem wejścia w życie uchwały, w których lokale podlegają przydzielaniu na mieszkania służbowe, przeznaczone są dla osób określonych w § 9 i § 11.
§  13.
1.
Przydział lokali mieszkalnych z budownictwa spółdzielczego dla zakładów pracy dokonywany jest w ramach liczby mieszkań określonych w porozumieniach zawieranych przez spółdzielnie z zakładami pracy i następuje na rzecz pracowników tych zakładów pracy.
2.
Zakłady pracy, ustalając kolejność przydziału mieszkań dla poszczególnych pracowników, obowiązane są uwzględniać potrzeby mieszkaniowe związane ze zwiększeniem zmianowości i rozwojem produkcji tych zakładów oraz potrzeby związane z dotychczasowymi warunkami mieszkaniowymi pracowników, a w szczególności warunkami określonymi w § 1.
§  14.
1.
Przydział lokali pozostających w dyspozycji zakładów pracy następuje na rzecz osób objętych listami przydziału mieszkań, ustalonymi na podstawie rocznych planów poprawy warunków socjalnych załogi.
2.
Projekty list przydziału mieszkań pracownikom wymienionym w § 3 ust. 2 pkt 1 i 2 uchwały ustalają kierownicy zakładów pracy, w pozostałych zaś wypadkach kierownicy zakładów pracy na wniosek rad zakładowych.
3.
Projekty list przydziału mieszkań, jak też list osób, które mają być skierowane do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, powinny wskazywać w szczególności:
1)
rodzaj budownictwa (własne ze wskazaniem okresu wybudowania budynku, budownictwo rad narodowych lub spółdzielcze dla zakładów pracy),
2)
tytuł uzasadniający przydział w odniesieniu do mieszkań służbowych,
3)
liczbę osób, dla których uwzględnia się powierzchnię mieszkalną, oraz wielkość proponowanego mieszkania.
4.
Projekty list, o których mowa w ust. 2, wywiesza się na okres dwóch tygodni na terenie zakładu pracy w celu umożliwienia zgłoszenia do nich uwag lub zastrzeżeń.
5.
Zgłoszone do projektów list uwagi i zastrzeżenia powinny być rozpatrzone:
1)
przez kierownika zakładu pracy - w odniesieniu do pracowników wymienionych w § 3 ust. 2 pkt 1 i 2 uchwały,
2)
przez kierownika zakładu pracy w porozumieniu z radą zakładową - w pozostałych wypadkach.

O sposobie załatwienia zgłoszonych uwag i zastrzeżeń należy powiadomić osoby, które je zgłosiły.

§  15.
W razie nieskierowania do spółdzielni osób uprawnionych do otrzymania mieszkań, o których mowa w § 13 ust. 1, w terminie wyznaczonym przez spółdzielnię, zakład pracy ponosi koszty utrzymania mieszkań do czasu skierowania tych osób. W razie nieskierowania uprawnionych osób przez okres dłuższy niż 3 miesiące od upływu wyznaczonego terminu spółdzielnia może mieszkania te przydzielić innym członkom, dostarczając zakładowi pracy w zamian inne mieszkania w późniejszym terminie.
§  16.
Umieszczenie na liście przydziału mieszkań ze spółdzielczego budownictwa dla zakładów pracy staje się bezskuteczne w razie rozwiązania stosunku pracy przed wydaniem przydziału mieszkania.
§  17.
1.
Jeżeli pracownik skierowany przez zakład pracy utracił członkostwo w danej spółdzielni lub zwolnił mieszkanie, zakładowi pracy przysługuje prawo skierowania innego pracownika w celu przydzielenia mu tego mieszkania.
2.
Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje zakładowi pracy w razie:
1)
zamiany mieszkań,
2)
przydzielenia mieszkania zwolnionego na skutek ustania członkostwa osobie korzystającej z pierwszeństwa do przyjęcia do spółdzielni i uzyskania prawa do lokalu po byłym członku na podstawie art. 145 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. Nr 12, poz. 61),
3)
przejścia spółdzielczego prawa do lokalu na podstawie art. 147 ustawy o spółdzielniach i ich związkach.
3.
Zwolnienie mieszkania uzyskanego przez członka w warunkach określonych w ust. 2 uprawnia zakład pracy do skierowania innego pracownika w celu przydzielenia mu mieszkania odpowiadającego kategorii mieszkania pierwotnie przydzielonego pracownikowi.
4.
O utracie członkostwa i zwolnieniu lokalu w innych wypadkach niż określone w ust. 2 spółdzielnia zobowiązana jest zawiadomić zakład pracy. Dotyczy to również mieszkań wybudowanych przed dniem wejścia w życie uchwały w ramach spółdzielczego budownictwa resortowego lub zakładowego.
§  18.
W razie opróżnienia mieszkania wybudowanego w ramach budownictwa rad narodowych dla zakładów pracy mieszkanie to pozostaje w dyspozycji zakładu pracy.