Rozdział 1 - Przydział lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji organów do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych. - Ustalenie kategorii potrzeb mieszkaniowych oraz kolejność i tryb ich zaspokajania przy przydziale mieszkań pozostających w dyspozycji rad narodowych i zakładów pracy.

Monitor Polski

M.P.1972.8.52

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lutego 1972 r.

I.

Przydział lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji organów do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych.

§  1.
1.
Lokale mieszkalne pozostające w dyspozycji rad narodowych przeznaczone są przede wszystkim dla osób pozostających w najtrudniejszej sytuacji materialnej.
2.
Przydział lokali, o których mowa w ust. 1, położonych w miejscowościach objętych publiczną gospodarką lokalami może być dokonywany na rzecz osób:
1)
zamieszkujących w lokalach położonych w budynkach zagrożonych zawaleniem lub podlegających rozbiórce w związku z inwestycjami rad narodowych oraz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, jak również w lokalach podlegających przebudowie,
2)
które utraciły mieszkania na skutek klęski żywiołowej,
3)
zajmujących pomieszczenia nie nadające się do zamieszkania,
4)
zajmujących pomieszczenia na terenie szpitali, szkół itp., nie przeznaczone na mieszkania służbowe,
5)
zajmujących lokale nadmiernie zagęszczone,
6)
niezbędnych w danej miejscowości ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub kwalifikacje zawodowe,
7)
nie posiadających mieszkań, między innymi młodych małżeństw,
8)
przekwaterowywanych w wykonaniu ostatecznych decyzji administracyjnych.
3.
Lokale, o których mowa w ust. 1, mogą również być przydzielane absolwentom szkół wyższych w wypadkach określonych w § 22 ust. 4 i 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. z 1972 r. Nr 2, poz. 9).
§  2.
1.
Osoby, których dochód łącznie z dochodem wszystkich wspólnie zamieszkałych członków rodziny przekracza wysokość określoną w § 10 ust. 1 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1971 r. w sprawie zasad przydziału mieszkań (Monitor Polski Nr 60, poz. 397), zwanej dalej "uchwałą", nie mogą otrzymać przydziału mieszkania pozostającego w dyspozycji organu do spraw lokalowych prezydium rady narodowej.
2.
Osoby wymienione w § 1 ust. 2 pkt 1, 2, 4 i 8, które nie przystąpią do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego pomimo uzyskiwania dochodu przekraczającego wysokość określoną w § 10 ust. 1 uchwały, mogą otrzymać mieszkania pozostające w dyspozycji organów do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych w zasadzie tylko ze starego budownictwa, nadające się do zajęcia ze względu na stan techniczny.
3.
W razie konieczności dostarczenia lokali mieszkalnych osobom zamieszkałym w budynkach podlegających rozbiórce w związku z inwestycjami nie wymienionymi w § 1 ust. 2 pkt 1, jeżeli dochód tych osób:
1)
przekracza wysokość określoną w § 10 ust. 1 uchwały, osoby te mogą otrzymać lokale w spółdzielniach budownictwa mieszkaniowego; w takich wypadkach inwestor obowiązany jest do przekazania spółdzielni budownictwa mieszkaniowego odpowiednich nakładów na zwiększenie planu budownictwa spółdzielczego,
2)
nie przekracza wysokości określonej w § 10 ust. 1 uchwały, organ do spraw lokalowych prezydium właściwej rady narodowej przydziela tym osobom lokale dostarczone przez inwestora; odnosi się to również do osób wymienionych w pkt 1, które nie wyrażą zgody na przystąpienie do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, z tym że mogą one otrzymać lokale tylko ze starego budownictwa; za zgodą prezydium właściwej rady narodowej inwestor zamiast dostarczenia lokali może przekazać temu prezydium odpowiednie środki finansowe i nakłady na rzecz zwiększenia planu budownictwa mieszkaniowego rady narodowej.
4.
Zamiejscowi absolwenci wyższych uczelni zatrudnieni w zakładach pracy na podstawie umów przedwstępnych, umów o stypendia fundowane i skierowań do pracy, których dochód przekracza wysokość określoną w § 10 ust. 1 uchwały, mogą otrzymać mieszkania z budownictwa rad narodowych do czasu otrzymania mieszkania z budownictwa spółdzielczego.
§  3.
Organy do spraw lokalowych prezydiów właściwych rad narodowych powinny zapewnić mieszkania dla osób niezbędnych w danej miejscowości ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub kwalifikacje zawodowe (§ 1 ust. 2 pkt 6), jeżeli dochód tych osób nie przekracza wysokości określonej w § 10 ust. 1 uchwały; przepis § 2 ust. 1 nie ma jednak zastosowania do osób zwalniających całkowicie i w dobrym stanie technicznym dotychczas zajmowane mieszkanie w innej miejscowości do dyspozycji organu do spraw lokalowych prezydium właściwej rady narodowej bądź zakładu pracy.
§  4.
Ustalając kolejność przydziału mieszkań należy mieć na względzie, że pierwszeństwo w przydziale mieszkań mają osoby pozbawione mieszkań na skutek klęsk żywiołowych oraz zamieszkujące w budynkach przeznaczonych do rozbiórki. Przy ocenie pozostałych warunków mieszkaniowych wymienionych w § 1 należy brać pod uwagę standard zajmowanych pomieszczeń, stopień ich zagęszczenia, liczbę najemców lokalu, stan zdrowotny osób ubiegających się o przydział itp.
§  5.
Przepisy uchwały dotyczące wysokości dochodów oraz przepisy zarządzenia dotyczące kolejności przydziału mieszkań nie mają zastosowania w razie dokonywania przydziału mieszkań lub ich części na podstawie art. 35, 49 i 52 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227), art. 9 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 228) oraz § 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 1959 r. w sprawie warunków przydziału i opróżniania mieszkań służbowych, właściwości organów w tych sprawach i trybu postępowania (Dz. U. Nr 24, poz. 152).
§  6.
Mieszkania, o których mowa w § 6 i 7 uchwały, przydzielane są przez spółdzielnie mieszkaniowe osobom skierowanym przez prezydia rad narodowych.
§  7.
1.
Przydział lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji rad narodowych następuje na rzecz osób objętych rocznymi listami ustalanymi przez prezydia właściwych rad narodowych.
2.
Projekty list przydziału mieszkań podaje się do publicznej wiadomości przez wywieszenie ich na okres dwóch tygodni w siedzibach prezydiów właściwych rad narodowych miast (dzielnic, osiedli) w celu umożliwienia zgłoszenia do nich uwag lub zastrzeżeń.
3.
Zgłoszone do projektów list uwagi i zastrzeżenia powinny być rozpatrzone przez prezydium rady narodowej, a osoby, które je zgłosiły, należy powiadomić o sposobie załatwienia.
4.
Listy przydziału mieszkań powinny obejmować między innymi dane dotyczące dotychczasowych warunków mieszkaniowych, rodzaju budownictwa, w którym powinien nastąpić przydział (nowe lub stare), liczby osób, które mają być objęte przydziałem mieszkania.