Rozdział 4 - Przyznanie i wymiar świadczeń. - Ustalenie i wypłata zaopatrzeń emerytalnych funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Monitor Polski

M.P.1955.114.1456

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1954 r.

Rozdział  4.

Przyznanie i wymiar świadczeń.

§  19.
1.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) rozpatruje złożony wniosek o przyznanie zaopatrzenia emerytalnego niezwłocznie po otrzymaniu wniosku wraz z dokumentami i wydaje decyzję najpóźniej w ciągu 14 dni, licząc od daty otrzymania ostatniego dokumentu lub wyjaśnienia okoliczności niezbędnych do wydania decyzji.
2.
Decyzja powinna ustalać rodzaj przyznanego lub odmówionego świadczenia, powołanie przepisów prawnych, na których jest oparta, oraz pouczenie o środkach prawnych.
3.
Ponadto decyzja przyznająca świadczenia pieniężne określa wysokość świadczeń, sposób ich obliczania, datę rozpoczęcia wypłaty, jeżeli przyznano rentę, jak również pouczenie, o jakich okolicznościach mających wpływ na prawo do świadczeń rencista jest obowiązany zawiadomić Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy).
4.
Decyzja odmowna powinna zawierać również uzasadnienie.
5.
Nie wymagają uzasadnienia decyzje Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawach o zaliczenie do wysługi lat okresów podlegających zaliczeniu do zatrudnienia pracowników według przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
§  20.
Decyzje o przyznaniu zaopatrzenia emerytalnego sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba uprawniona, drugi przesyła się wydziałowi rent i pomocy społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi), właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do świadczeń, a trzeci pozostaje w aktach emerytalnych.
§  21.
Od decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Departamentu Finansowego) przysługuje osobie zainteresowanej odwołanie do Ministra Spraw Wewnętrznych w ciągu trzydziestu dni, licząc od dnia otrzymania decyzji. Decyzje Ministra Spraw Wewnętrznych są ostateczne.
§  22.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) wznawia postępowanie zakończone prawomocną decyzją, jeżeli zainteresowany przedłoży nowe dowody, mające istotny wpływ na ocenę prawa do renty (odprawy) lub jej wysokość.
§  23.
1.
Jeżeli osoba zgłaszająca wniosek nie przedłoży żądanych dowodów potrzebnych dla stwierdzenia prawa do świadczeń w ciągu jednego miesiąca od dnia otrzymania żądania lub bez uzasadnionych przyczyn nie zgłosi się do badania lekarskiego - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) wydaje decyzję odmowną.
2.
Jeżeli nieprzedłożenie dowodów nastąpiło z ważnych przyczyn, termin zakreślony w ust. 1 może być przedłużony, najdalej jednak do sześciu miesięcy od dnia otrzymania żądania.
§  24.
1.
Jeżeli osoba pobierająca rentę nie przedłoży w oznaczonym terminie żądanych dokumentów, mających wpływ na prawo do renty lub jej wysokość, albo też bez uzasadnionych przyczyn nie zgłosi się do badania lekarskiego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) wstrzymuje wypłatę zaopatrzenia.
2.
Po przedłożeniu dokumentów lub po poddaniu się osoby, której wstrzymano wypłatę renty, badaniu lekarskiemu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) wydaje decyzję o wznowieniu wypłaty renty, jednak za okres nie dłuższy niż trzy miesiące wstecz od dnia złożenia dokumentów lub poddania się badaniu.
§  25.
Jeżeli prawo do zaopatrzenia zostało ustalone, ale wydanie decyzji uległo zwłoce z powodu nieustalenia wysokości zaopatrzenia lub innych okoliczności, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Departament Finansowy) przyznaje osobie uprawnionej stosowne zaliczki, które podlegają potrąceniu przy wypłacie zaopatrzenia.
§  26.
Jeżeli stwierdzone u funkcjonariusza cierpienie (kalectwo, choroba) pozostaje w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej lub w Służbie Więziennej i w myśl orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia powoduje inwalidztwo funkcjonariusza, uważa się, że inwalidztwo to pozostaje w związku ze służbą.
§  27.
Prawa do zaopatrzenia emerytalnego nie nabywa, a nabyte traci osoba, która wywołała przestępstwem umyślnym okoliczności uzasadniające powstanie prawa do zaopatrzenia lub jego zwiększenia.
§  28.
1.
W razie zajścia okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość na wniosek zainteresowanego lub z urzędu następuje ponowne ustalenie prawa do świadczeń lub ich wysokości.
2.
Podwyższenie renty na wniosek zainteresowanego lub z urzędu następuje od najbliższego terminu jej płatności przypadającego po wydaniu decyzji podwyższającej.
3.
Obniżenie lub wstrzymanie renty następuje od najbliższego terminu jej płatności, przypadającego po upływie miesiąca od wydania decyzji obniżającej lub wstrzymującej rentę, jeżeli nie służy prawo do wstrzymania renty z mocą wsteczną.
§  29.
Prawo do świadczeń ustaje:
1)
gdy odpadnie którykolwiek z warunków wymaganych do przyznania świadczenia,
2)
ze śmiercią osoby uprawnionej.