§ 1. - Ustalenie cen urzędowych detalicznych energii cieplnej dostarczanej do mieszkań na cele bytowe.

Monitor Polski

M.P.1997.35.336

Akt utracił moc
Wersja od: 14 czerwca 1997 r.
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy ustalenia urzędowych cen detalicznych energii cieplnej, zawartej w wodzie lub parze wodnej, dostarczanej do mieszkań na cele bytowe, zużywanej zarówno na potrzeby ogrzewania mieszkań, jak też podgrzania wody użytkowej.
2.
Zarządzenie określa również zasady ustalenia urzędowych cen detalicznych za energię cieplną zużywaną na potrzeby podgrzania wody użytkowej, w przypadku gdy rozliczenia dostaw za tę energię nie są dokonywane w oparciu o wskazania przyrządów pomiarowych bądź innych urządzeń służących do rozliczania ilości zużycia energii w fizycznych jednostkach pomiaru.
3.
Zarządzenie dotyczy cen urzędowych na szczeblu finalnych odbiorców energii cieplnej dostarczanej do mieszkań na cele bytowe. Ceny energii cieplnej na pozostałych szczeblach obrotu regulowane są odrębnymi przepisami.
4.
Urzędowe ceny detaliczne ustalone zostały w odniesieniu do fizycznych jednostek pomiaru energii (cena za 1 MWh bądź za 1 GJ).
5.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
urzędowej cenie detalicznej energii cieplnej - rozumie się przez to także cenę za ogrzanie mieszkania, ustaloną w formie opłaty ryczałtowej (cena za ogrzanie 1m2 powierzchni),
2)
przyrządach pomiarowych - rozumie się przez to przyrządy pomiarowe bądź inne urządzenia służące do rozliczania ilości zużycia energii cieplnej, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 1995 r. Nr 10, poz. 46 i Nr 118, poz. 574 oraz z 1996 r. Nr 45, poz. 200),
3)
gestorach zasobów mieszkaniowych - rozumie się przez to spółdzielnie mieszkaniowe, zarządy wspólnot mieszkaniowych, zarządy (administracje) budynków komunalnych, osoby fizyczne będące właścicielami domów wielomieszkaniowych, zarządców budynków zakładowych itp., a także innych dostawców energii cieplnej (producentów lub dystrybutorów), w przypadku gdy rozliczają się bezpośrednio z użytkownikami mieszkań),
4)
umowach - rozumie się przez to również odpowiednie postanowienia statutów, uchwał bądź innych czynności prawnych dokonywanych przez właściwe organy gestorów zasobów mieszkaniowych.